www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Hangi Maske SARS'tan Korur?
Haziran 2003
 
SARS ve Korunma Yolları...

"Gizemli Zatürre" SARS'ın yarattığı ilk panik dönemi geride kalsada, tehlike dünya çapında devam ediyor. SARS için getirilen maskeler de şüphe uyandırıyor.
Doğu Asya merkezli yeni zatürre türü SARS'tan korunma yolları...

Bu dosya
tıklayın, destekleyin:
konusu yazılırken, Dünya Sağlık Örgütü'ne göre SARS, Çin dahil tüm dünyada gerilemeye geçmişti. Bu eğilimin devam etmesini dileyelim ama yine de olumsuz alternatifleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Gerek SARS'ın Türkiye'ye ulaşması tehlikesine karşı, gerekse de yurt dışında yaşayan ve söz konusu hastalıktan korkan Türkler için bu dosyada çok basit incelediğimiz korunma yöntemlerine uyulmasında fayda var. Eğer durum daha ciddiye giderse, yine bu sitede daha derinlemesine incelemeler hazırlayacağız.

Nasıl Bulaşıyor
Nasıl AIDS diye adlandırdığımız sendromun virüsünün adı AIDS değilse (HIV), SARS'ı yayan virüsün de ayrı bir adı var: Corona! Bir SARS hastası, burnunu silince ya da ağzını eliyle kurulayınca, eli Corona virüsüyle dolar. Ardından yolda, işte, komşuda kapı koluna, masaya dokununca Corona virüsü de oraya geçer. İşte bu noktalardan birine dokunan bir başkası da Corona'yı "avcuna almış" olur.

Burada göreceli bir iyi haber var, o da Corona'nın taşıyıcı hücreler dışında, yani masa, vb. ortamlarda sadece 3 saat canlı kalabiliyor olması. Elinde Corona vürüsü taşıyan biri, gözlerini, burnunu siler, elini yıkamadan yiyecek tutup ağzına götürürse virüs vücuda geçer.

Korunma için Bağışıklık Sistemi ve Temizlik
Corona vücuda girince hücrelere DNA'sını enjekte eder ve çoğalmaya başlar. Bu noktada bağışıklık sistemi devreye girer, hücrelerimizdeki "engelleyici" Interferon, virüsün çoğaldığı bölgeye komut vererek durmasını sağlamaya çalışır. Ardından diğer koruyucu hücre, Interleukin bölgeye daha çok akyuvar ve antikor yönlendirerek virüsle savaşır. Savaşı kazandıktan sonra vücut o bölgede hızla hücre üretmeye başlar ve kendini tamir eder. Bu, ilaçların yapamadığıdır.

Bağışıklık sistemi bizi SARS'tan ya da herhangi bir virütük hastalıktan böyle korur. Bu nedenle bağışıklık sistemini hazır tutmanın önemini artık kavramamız gerekiyor. Sağlıklı bir hal içinde olmanız, stres ve sıkıntıdan kendinizi sakınmanız, iyi dinlenmeniz, yeterli egzersiz yapmanız ve dengeli beslenmeniz her hastalıktan olduğu gibi SARS'tan da korunmanız için esastır.

SARS'tan korunmak için tabii ki sadece bağışıklık sistemininize kalmadınız, ilk yol az önce virüsün nasıl bulaştığına dikkat ederek temizliğe önem vermeniz. Virüsü "avuçlasanız" dahi, elinizi sık sık yıkayarak virüsten kurtulabilirsiniz. Zira virüsün en dış katmanı oldukça kırılgan. Eğer şu bildiğimiz formülle, yani su ve sabunla ellerinizi yıkarsanız bu dış katmanı parçalayabilirsiniz, ki bu da virüsün sonu demek. Eğer bun bulunamazsa, alkol bazlı temizleyiciler de kullanılabilir.

Doğru Maskeye Dikkat!
Virüsün yayıldığı ülkelerde çoğu kişinin maskeyle dolaştığını izledik, öğrendik. Nitekim Sağlık Bakanlığımız da SARS'tan en çok bahsedilen günlerde maske siparişi vermişti. Ama SARS virüsünün bir diğer özelliğine daha dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Dış katmanı nispeten güçsüz olan Corona, diğer yandan minik bir virüs. Bugünlerde en çok satılan, hatta yerli yabancı haber sunumlarında, web sitelerinde de adı anılan N95 maskesindeki gözeneklerin genişliği yaklaşık 0,3 mikron. Ama Corona virüsünün boyutu sadece 0,06 mikron! Söz konusu maskenin gözeneklerinin oldukça büyük olduğu ve pek bir fayda sağlamayacağını bilmek gerekiyor. Sipariş verilen maskelerin akıbetini bilemiyoruz ama eğer alınmış ve dağıtılmışsa işte bir kez daha Türkiye gerçeğiyle karşı karşıyayız!

Ayrıca ağzınızda iyi ya da kötü bir maske varken konuşmak da salya vb. sıvıların maskeye geçmesine neden olacak, farklı bakteri ve virüsler gelişmesi için rahat bir ortam yaratmış olacaksınız. Ne diyelim, böylesi bir hastalığın Türkiye'de ortaya çıkmamış olmasına ne kadar şükretsek az...

 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- SARS ile ilgili daha detaylı bilgiyi Dünya Sağlık Örgütü'nün web sitesindeki SARS Bölümü'nden edinebilirsiniz.

Eğer SARS için verilen maske siparişinde bir değişiklik olmadıysa, Sağlık Bakanlığı yetersiz bir korunma yöntemine bütçe ayırdıysa, bunu da mı hortumculuk, yolsuzluk, Türk Telekom'un İnternet hatlarının kopması gibi kanıksayacağız. Eğer öyle olursa, artık bu ülkede çok daha fazla güvensizlik ve stres içinde yaşayacağız demektir ki bu da, SARS olmasa bile, bizi yine de hasta etmeye yeter.