www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Daha Hızlı ve Kolay Dosya Değiştirin
Nisan 2003
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4

Sınırsız Dosya Değiştirtirmek İçin P2P Yazılımları

Fotofiniş
tıklayın, destekleyin:
Programları incelerken kısaca andığım "dosyanın kalitesi" bulduğunuz müzik dosyasının ne kadar kaliteli kaydedildiğini gösteriyor. Bazı programlar, arama sonuçlarının özellikleri arasında "bitrate" ya da "info" başlığı altında, elde edeceğiniz dosyanın telefon konuşması kalitesinde mi, CD kalitesinde mi olduğunu belirtiyor. Transfere başlamadan önce sonuçlar arasında etraflıca bir karşılaştırma yapıyorsanız, ki yapmanızı öneririm, bu bilgiyi size sunan programlar daha yararlı olacaktır.

Üstte gördüğünüz özellikler tablosunun yanında bir de hız karşılaştırması yaptım fakat bu son derece göreceli olabileceğinden, o anda sunucunun yoğunluğu gibi pek çok durumdan etkilenebileceğinden bunlardan kısaca söz edeceğim.

Özellikler Tablosu
ProgramDahili Medya OynatıcıReklam ve Casus YazılımChat DesteğiPuan
BearShareHayırEvetBaşarısız3
GroksterEvetEvetHayır3
iMeshEvetEvetBaşarısız2
KaZaaEvetEvetEvet5
MorpheusHayırEvetEvet4
QtraxmaxHayırHayırHayır3
WinMXHayırHayırEvet4
XoloxHayırHayırEvet5

Öncelikle programların hiçbir ayarıyla oynamadan, belli bir sürede verdikleri sonuç sayısını karşılaştırdım. Qtraxmax ve Morpheus, rakiplerine son derece yeterli gelen sürede herhangi bir sonuç getirmediler. Ama Qtraxmax daha fazla süre tanındığında ise neredeyse tüm rakiplerini geride bıraktı. Morpheus ise ilk aramanın ardından, en çok sonuç getirenlerden biri oldu. Müzik dosyaları arasında Xolox, program aramada Qtraxmax, film aramada ise WinMX önde gitti. Tüm sonuçlar bir araya geldiğinde Xolox'u WinMX takip etti.

Denediğimiz tüm programların özelliklerini tablodan dikkatlice karşılaştırabilirsiniz. Performansları sonrası KaZaa ve Xolox en iyi seçim olmayı hak ediyorlar. Tesadüf eseri bu iki programın birbirine tam zıt bir özelliği var, KaZaa casus ve reklam yazılımları içerirken Xolox'un bunlarla alakası dahi yok. Ama yine de ikincisini düşük boyutu nedeniyle, reklamlardan ve casuslardan çekinmiyor olsanız da elinizin altında bulundurun derim.

Biz Paylaşırken...
Buraya kadar her şey güzel, programımızı seçip İnternet alemini taramaya başladık bile. Peki acaba her istediğimizi bulabildiğimiz bu Peer to Peer ağlar, dikensiz gül bahçeleri mi? Tabii ki hayır, hem güllerin bize batırmaktan kazanç sağladığı dikenleri var, hem de tüm bu gülleri tümden kesmek isteyenler.

Gülleri tümden kesmek isteyenler, kayıt şirketleri, stüdyolar. Bunun için ağ ortamına zarar vermeye kalkan, dolaylı olarak da kullanıcıları rahatsız eden şirketler önemli bir gerçeğin farkında değiller. Napster ve onun yolundan giden dosya değişim programları varolan ağ ortamının kullanışlılığını arttırdılar, yeni işlevler eklediler. Kullanıcılar da bu programları hiçbir zorluk yaşamadan, izin almak zorunda kalmadan ve zorlanmadan kullandılar. Transferler onların istekleri ve tercihlerine göre şekillendi. Yani telifli ürünlerin korsanlığı teknoloji ve hukuk kurallarının eksikliğinden değil, kullanıcıların teknolojiyi kullanma biçiminden doğdu.

Ama film ve müzik şirketleri teknoloji geliştiricileri suçladılar. Sonunda birkaç ay önce Microsoft, Intel gibi büyük bilişim şirketlerinin yöneticileri telif haklarını koruma yollarının teknolojiyi yok etmemesi gerektiğinin altını çizdiler. Sorunun sadece teknolojiden kaynaklanmadığını, şirketlerin tüketicilerini yanlış yönlendirmelerin de önemli bir etken olduğunu belirttiler.

Film ve müzik şirketleri dosya değiştirenlerin kendi tüketicileri olduğunu unutmuş gibiler ve antipati topluyorlar. Öte yandan güllerin, yani bu uygulamaların kendi dikenleri de var.

İngilizce "spyware" olarak adlandırılan ve yazı içinde casus yazılım olarak adlandırdığım parçalar birçok P2P uygulamasının içinde geliyor. Hem de çoğu gizli olarak çalışıyor. Bunlar sizinle ilgili bilgi topluyorlar, her ne kadar bu yazılımları hazırlayanların ifadelerine güvenmek zor gibi gözükse de çoğu sadece İnternet'te girdiğimiz siteleri kaydettiklerini, böylece zevk ve tercihlerimizi "anlamaya" çalıştıklarını belirtiyorlar. Bu da en basitinden, P2P uygulamamız içinde bize daha uygun olabilecek reklamlar göstermelerini sağlıyor. Tabii bu bilginin farklı kullanımları da olabilir, örneğin girdiğimiz sitelerin içeriğine benzer konulu reklam e-postaları alabiliriz, ya da daha fazlası...

Böyle parçaları içinde barındıran ve geçen sene bu nedenle oldukça fazla tepki çeken KaZaa ise kendini savunuyor ve kullanıcılarının güvenini suiistimal etmediğini iddia ediyor. Yalnız KaZaa'nın son sürümlerinde, şu anda aktif olmayan yeni bir P2P ağ yapılandırmasını sağlayacak parçacıklar bulunuyor. Mevcut durumda kar etmekte zorlanan P2P uygulama geliştirici şirketler farklı fikirlere dayanan yeni ağlar kurmak istiyor. KaZaa'nın ilerki sürümlerinde de, şu anda çalışmayan parçacıklar aktif hale gelebilir ve yeni uygulama hayata geçebilir.

KaZaa yöneticileri ise Microsoft gibi birçok şirketin benzer hareketlerde bulunduğunu anımsatıyorki bu doğru. Ayrıca söz konusu adımlar atılırken kullanıcılara yeni uygulamaların bir parçası olmak isteyip istemediklerinin sorulacağı, katılanların ücretsiz medya dosyaları, vb. şekillerde ödüllendirileceği açıklanıyor.

Sözün kısası, eğer bu yazıyı hazırlamak için ona yakın dosya değişim programı yüklemezseniz, bu casus programcıkların bir zararını görme şansınız düşük, zaten bir süredir tüm dünyada kullanıcılar buna alıştı, artık hız ve sonuçların miktarına göre program seçiyorlar. Yok benim gibi tüm programları denerseniz de olacağı sadece İnternet tarayacınızda isteğiniz dışında sayfalara daha sık uğramanız, hepsi o...

Virüs Tehlikeleri
Casus programları hafife almamızı sağlayan asıl tehlike virüsler. Son iki yıldır İnternet sayesinde çok hızlı yayılan virüsler gündemdeyken bunlara P2P'den yararlanan yeni türler eklendi. Bu yazıda incelediğimiz KaZaa gibi kurulu ağları kullanıp kullanıcıların bilgisayarlarına sızanların yanında, az da olsa, P2P ağ teknolojisinin kendisinden yararlananlar da türemeye başladı. Böylece haberleşmeye çalışacaklar ve de bir gün antivirüs programlarındaki gelişmelere karşı birbirlerini geliştirip korumaya çalışacaklar.

Geride bıraktığımız yaz döneminde çoğalmaya başlayan virüslerin kayda değer ilki KaZaa ağında ortaya çıkan Benjamin virüsüydü. Onun ardından yaklaşık on yeni virüsle karşılaştık. P2P ile dosya transferi yaparken, dosyayı kendi bilgisayarımıza indirmeden güvenli olup olamadığını bilemediğimizden risk yüksek.

Diğer yandan, Ekim ayında "Slapper" adlı ilk örneğini gördüğümüz yeni virüs/solucan türü de bizzat kendi P2P ağını kurdu. Bulaşmayı başardığı sunucuları da iki amaçlı kullandı: Kendini daha fazla hedefe dağıtmak ve de bulaştığı sunucuda yeni bir kapı açmak. Bu yeni kapı da, virüsü taşıyan sunucuların haberleşmesine ve ilerde virüsle ilgili yenilikleri paylaşmasına yardımcı olma amaçlıydı.

Gerçekten ilgi çekici olan bu yeni yapıyla, virüs yazarı kendi virüsünü yenileyebilir, böylece antivirüs programlarını daha da uğraştırabilir. Ya da virüse yeni bir eklenti yaparak, bulaştığı tüm sunucuları bir hedefe yöneltip, yine Ekim ayı başında gördüğümüz gibi, bir Denial of Service saldırı ile İnternet'in belli bölümlerinin yavaşlamasına, hatta bir süreliğine işlememesine neden olabilir.

Tüm bunlar da şunu gösteriyor ki, virüs saldırılarını yanlış yerlerden beklemişiz. Virüs yazarları da kendi kullandıkları anında haberleşme, chat sistemlerine saldırıyor. Ve şimdi de sırada P2P ağlar var. Bu da tüm kullanıcıların daha temkinli olmasını gerektiriyor.

Virüslerden korkup "Ben P2P programları kullanmayacağım" deseniz bile, örneğin şirket ağınızdaki diğer kişiler bunları kullanıyor olabilir, böylece de yerel ağınızdaki bir arkadaşınızdan virüs kapabilirsiniz. Reçete aynı, profesyonel bir antivirüs programınızı en azından iki hafta bir güncelleştirmek ve indirdiğiniz tüm dosyaları taramak.

Sonuç
Peer to Peer ağ, bilişim sektöründeki yükselen yıldızlardan biri. Siz de bu ağlara dahil olmak istiyorsanız bu yazıdaki herhangi bir programı, popüler download sitelerinden indirebilirsiniz, zira buraya sadece kalburüstü olanları alıp inceledik. Ama yine de önerilerimiz doğrultusunda hareket ederseniz memnun olma şansınız artacaktır ve yeni bir program indirmektense değerli bağlantınızı yeni bir dosya indirmek için kullanabilirsiniz.

Macintosh ya da Linux kullanıcıları, İnternet'te LimeWire adlı dosya değişim programını bulup ortalamanın üstünde bir dosya değişim performansı alabilir.

Günümüz bilgisayarlarında işlemcimizi tam performansla kullanmadığımız bir gerçek olduğundan P2P ağlar tüm fazla gücü birleştirme konusunda gelecek vaat ediyor. Bu nedenle önde gelen işlemci üreticisi Intel de çeşitli girişimlerde bulundu ve bir P2P çalışma grubu kurdu. Yakın gelecekte çok daha farklı amaçlara yönelen ağlarla karşılacağız.

Şimdilik, medya dosyalarını değiştirdiğimiz ağlarla yetiniyoruz ama tüm kullanıcıların sorumluluğu bu ağları geliştirmek. Eğer seçebileceğiniz daha fazla kaynak olsun istiyorsanız sizin de ağa kendi dosyalarınızı olabildiğince açmanız lazım ki, ağ genişlesin daha çok kullanıcı kazansın...

« 3. sayfa

S O N
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Burada incelediğimiz 8 farklı P2P yazılımını da ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Adlarını Download.com gibi başlıca dosya indirme sitelerinde aratırsanız hepsi karşınıza çıkacaktır.

- Bu dosyada incelediğimiz P2P yazılımlarının çoğu casus ya da reklam yazılımcıkları içeriyor. Bunlardan hoşlanmı- yorsanız Ad-aware, vb. programla size faydalı olabilir. Ad-aware, üreticisi Lavasoft'un sitesinde bulunabilir.

Tüm P2P kullanıcılarının sorumluluğu bu ağları geliştirmek. Eğer seçebileceğiniz daha fazla kaynak olsun istiyorsanız sizin de ağa kendi dosyalarınızı olabildiğince açmanız lazım ki, ağ genişlesin, daha çok kullanıcı kazansın...