www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Daha Hızlı ve Kolay Dosya Değiştirin
Nisan 2003
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4

Sınırsız Dosya Değiştirtirmek İçin P2P Yazılımları

İnternet'in en popüler kullanım alanlarından olan P2P yani birebir ağlar ile aradığınızdan fazlasına ulaşmak mümkün. Peki hangi P2P yazılımını tercih etmeli?
P2P programlar, birebir olarak dosya değişimi yapmanız için farklı çözümler sunuyorlar

Yıllardır akıllarda olan, teknoloji düşkünlerinin rüyalarına giren "Peer to Peer" (P2P) bağlantılar bir süredir
tıklayın, destekleyin:
uygulamada. İşin ilginci, P2P'nin kesin bir tanımı yok, temelde birbirine "eş" olabilecek elektronik aletlerin özel bir bağlantı kurarak haberleşmeleri. Örneğin bir kişisel bilgisayardan cep telefonuna, Gameboy'dan avuçiçi bilgisayarınıza bağlanabilirsiniz.

Akla tabii ki Bluetooth gibi teknolojiler geliyor. Fakat doğru bir Türkçe karşılığının henüz oturmadığı P2P, sanılanın aksine birebir olmakla kalmıyor. Arkadaşınızla resim, patronunuza bilgi paylaşabileceğiniz gibi, tüm iş arkadaşlarınıza dosya gönderebilirsiniz. Aynı şekilde iş grubu patrona ya da bir başka iş grubunun her üyesine veri yollayabilir. Yani elimizdeki teknoloji bize, birebir haberleşmemizi, bir kaynaktan çok hedefe ulaşmamızı ve tam tersini sağlıyor. Bunları da alt alta toplarsak P2P, sınırsız kaynaktan sınırsız hedefe yönelik çalışmayı sağlıyor.

Diğer bir yaklaşımla, P2P'nin tüm kaynakları bir araya topladığını, bu bilgileri paylaşanları da ağ içinde özerk bireyler haline getirdiğini söyleyebiliriz. Günlük dile çevirirsek de, her kullanıcının diğerlerinde bulunan veriye ücretsiz ulaşabildiği, denetlenemeyen bu ortamda resim dosyalarından müziğe, inanılmaz bir paylaşımın sürekli hale geldiğini söyleyebiliriz.

Sınırsızca Değiştirebilir miyiz
Peer to Peer ağlarda gerçekleşen her türlü veri değişimi şu anda denetlenemiyor ve denetlenmesi de zor görünüyor. Bir saat içinde el değiştiren, çoğalan dosya sayısı bile milyarlarla ifade ediliyor. Tabii ki bunların büyük çoğunluğu da telif hakları ile korunan filmler, müzik parçaları, vb. dosyalar olduğundan uzunca bir süredir müzik ve film endüstrisi dosya değişim ağlarına karşı savaş başlatmış durumda.

Bir zamanlar fenomen boyutuna ulaşan Napster'ın kapanmasını sağlayan Amerikan Müzik Kayıt Endüstrisi Birliği RIAA ve diğer telif hakkı sahibi sanatçılar ve firmalar yeni adımlar atıyor. Kısıtlı parçaların değiştirilmesine izin verilmesi, tüm parça ya da filmin ancak ücretli şekilde indirilmesi sağlanmaya çalışılıyor. Fakat günümüz P2P ağlarında bu da son derece zor görünüyor.

Şu andaki durumda, kullanıcılar telif haklarıyla korunan dosyaları rahatça değiştirebiliyor. İşte bu da firmaları son derece huzursuz ediyor. Öyle ki RIAA bir başvuru yaparak telif sahibi firmalara, İnternet üzerinden dosya değiştirmeyi sağlayan sistemlerin işleyişine müdahele atme hakkı tanınmasını istedi. Ardından da, ABD'li bir senatör bu tip firmaların P2P ağlarını teknolojik hamlelerle işlemez hale getirebilmesini sağlayacak bir kanun önerisi sundu.

Söz konusu kanun tasarısı firmalara üç çeşit taktik sağlama amaçlı: Dosya değiştiren kullanıcıdan sahte dosya taleplerinde bulunup P2P bağlantısını yavaşlatmak, kullanıcıları, aradıklarını bulamayacakları sahte hedeflere yönlendirmek ve de son olarak aranan dosyaların benzerlerinin bozuk, farklı, çalışmayan kopyalarını dağıtıma sürmek.

Girişimler kabul görmese de, film ve müzik şirketlerinin çoktan "hack" girişimlerine başladığı yönünde söylentiler artık gerçeğe dönüştü. P2P ağlarda birçok sahte dosya dolaşmakta, hatta bazıları kullanıcılara ders verir içerikte...

Yani bu ağlar ilk günkü gibi saf ve etkin değiller. Az sonra bahsedeceğimiz virüs ve casus programcıklardan sonra, telif sahibi firmaların gizli saldırıları da çok küçük bir olasılıkla istediğinizi elde etmenizi engelleyebilir.

P2P Arenası
Bilişim sektörünün yeni yıldızı Peer to Peer ağların çok amaçlı kullanım sağlaması doğal olarak yazılım geliştiricilerin de ilgisini çekti. İki yüzden fazla firma, yarım milyar dolara yakın kaynak ayırarak bu alanda bir şeyler yapmaya çalışıyorlar.

Napster ve Audiogalaxy artık torunlarımıza anlatacağımız anılardan başka bir şey sağlayamıyorken Morpheus ve iMesh iyi kurulmuş altyapılarına güvenerek her yeni sürümde büyük değişikliklere gidebiliyorlar. Qtraxmax ve Grokster'ın hızla yarışa katılmasını ve başarılı olmasını örnek alan yeni programlar da şaşırtıcı sonuçlar verebiliyor.

Biz de öne çıkan sekiz dosya değiştirme uygulamasını derinlemesine inceleyeceğiz, artı ve eksilerini gözler önüne sereceğiz. Ayrıca özellikler tablosu da yol gösterici olacaktır. Ardından göreceli bir hız karşılaştırması yapacağız ve sonunda size kendi önerimizi sunacağız.

Ama önce göz önüne aldığımız başlıca kriterlerin üstünden geçelim. P2P uygulamalarının dahili bir medya oynatıcısına sahip olması, indirmeye karar verdiğiniz dosyanın gerçekten aradığınız olup olmadığına erken karar vermenizi sağladığı gibi "yavaş" bilgisayarlarda sizi fazla beklemeden kurtaracaktır.

Uygulamanın içinde minik boyutlu reklam ve casus yazılımların olup olmadığı da bir başka kriter. Zaten ücretsiz dosya paylaşımını tercih eden kullanıcıların pek de para harcayıp P2P uygulamasını satın alması beklenmediğinden artık bu programlar farklı yollar deniyorlar. Dahili programcıklarla ileri seviyede reklam yapmaya çalışıyor ya da yazının son bölümlerinde daha detaylı inceleyeceğimiz casus programcıklarla kullanıcının tercihleri hakkında bilgi toplayıp bundan yararlanmayı amaçlıyorlar.

Son olarak dahili chat desteği olması artı bir puan sağlıyor. Böylece bulduğunuz dosyaları indirmeden önce, dosyayı saklayan kullanıcıyla konuşabiliyor, aradığınızı bulduğunuzdan emin olmanın yanı sıra o kişinin İnternet'te ne kadar kalacağını sorabilir, böylece dosyayı çekmeyi bitirip bitiremeyeceğinizi kestirebilirsiniz.


» 2. sayfa »
P2P Programları Tek Tek İnceliyoruz
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Burada incelediğimiz 8 farklı P2P yazılımını da ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Adlarını Download.com gibi başlıca dosya indirme sitelerinde aratırsanız hepsi karşınıza çıkacaktır.

- Bu dosyada incelediğimiz P2P yazılımlarının çoğu casus ya da reklam yazılımcıkları içeriyor. Bunlardan hoşlanmı- yorsanız Ad-aware, vb. programla size faydalı olabilir. Ad-aware, üreticisi Lavasoft'un sitesinde bulunabilir.

P2P'nin bilişim dünyasında daha yaygın olarak kullanılması çok önemli gelişmelere sebep olabilir. Ne var ki, medya kuruluşları P2P'den son derece rahatsız. Eğer teknoloji firmaları, önlem alması gerekenin sadece kendileri olmadığını, medya devlerinin de bir şeyler yapması gerektiğini anlatabilirse, sorunların önemli bir bölümü yok olabilir.
Fikirlere 2. sayfada devam... :)