www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  İnternet'te Savaş Günceleri
Mart 2003
 
Savaşın İçyüzü İnternet'te

Geleneksel haber kaynaklarının sunduğu olanaklar tartışılmaz ama insanlığın zor günler yaşadığı şu dönemde farklı haber kaynaklarından yararlanmak daha yararlı olabiliyor...
ABD Irak Savaşı sürerken günlük sayfalarından, alternatif sitelerden yararlanmak mümkün

Web Günlükleri
İnternet'in insanlara
tıklayın, destekleyin:
seslerini duyurabilme şansını duyurması, ona farklı bir medya olma yeteneği kazandırıyor. Farklı içeriğin bir kaynağı da "weblog" olarak adlandırılan sayfalar. Blog olarak da kısaltılabilen bu kelime, genelde bir ya da az sayıda kişi tarafından hazırlanan, herhangi bir konuda yorum, haber, tartışma içeren sayfalara deniyor. Bunlar günlük benzeri bir biçimde olup sıklıkla yenileniyorlar.

Bir kişinin günlüğü ya da birçok kişinin ortak hazırladığı, bazen de tartışma forumları şeklinde hazırlanmış bu tip siteler ticari bir amaçları olmadığından alışılagelmişin dışında bir içerikle ziyaretçinin karşısına çıkıyorlar.

Gazetecilikle Karşılaştırılıyor
Web güncelerinin gazetecilik ürünü sayılıp sayılamayacağı uzundur tartışma konusu. Günce tutanların çoğu ciddi çalışmaların kaliteli içeriği çok hızlı bir şekilde tüm dünyaya sunduğunu, ziyaretçileri olaylara şahit yaptığını, bu nedenle en az gazetecilik kadar önemli olduğunu iddia ediyorlar.

Bir karara varmak oldukça zor, tarafsız içerik sunmaya çalışan, hayatını bu işe adamış binlerce profesyonelin çabasıyla ortaya çıkan gazetelerin yeri bir süre daha sağlam kalacak. Fakat İnternet medyasının ciddi yayınlarına bile genelde ilgisiz kalan birçok insan son dönemde web güncelerini ciddiye almaya başladı.

Günceler Yükselişte
"Kötü" diye nitelendirebilecek haberleri hızla aktaran geleneksel medya insanlara konu üzerine farklı bakış açılarından derin bilgiler vermediği gibi artık okurlar/ziyaretçiler de aldıkları haberler üzerine fazla düşünme ihtiyacı hissetmiyorlar. Hatta arada bir tartışılan "hissizleşme" olgusu burada da kendini göstermekte ve haberi "tükettikten" sonra haber hakkında ya bir şey hissetmiyor, ya da ne hissettiğimize önem vermiyoruz.

Ama dünya üzerindeki milyarlarca insanın çeşit çeşit sıkıntılar yaşadığı bir dönemde, hele "savaş" gibi ciddi bir olgu karşımızdayken, haber tüketicileri de yönlendirilmeye açık hatta istekli oluyorlar. Bu da web güncelerinin oldukça lehine bir durum. Farklı bakış açıları, şakalar, öfke, kızgınlık, karikatürler, vb. öğeler güncelere has özelliklerden sadece birkaçı.

Tabii ki yine de bir web güncesi okurken genelde taraflı olduğunu, yanlış bilgiler içerebildiğini de asla unutmamalı. İnternet'te özellikle şu günlerde popüler olan bazı siteleri derledim...

Ana 'Weblog'lar
Türkiye İnterneti'nde pek örneği olmayan site türlerinden biri olan webloglar için İngilizce içerik sunan başlıca siteleri gezelim.

Önemli webloglardan biri Metafilter.com. Gün içinde birçok kez yenilenen sitede seçilen konular tartışılırken ortaya gerçekten kaliteli bir fikir alışverişi çıkıyor. Çok farklı konularda değişik bakış açılarını okuyarak zevk almanız mümkün.

Bir süre önce İnternet'ten içerik sunma konusunda farklı metotlar deneyen Kuro5hin.org kitlesinin desteğini hala kaybetmedi. Sayısız ziyaretçisinin katkılarıyla karşılaştırılması zor bir içeriğe sahip olan sitede iyice dolaşmanız önerilir.

Web güncelerinin önemli bir bölümü de tabii ki bireysel olarak hazırlanıyor. Artık yazarının adıyla hatırlanan çeşitli güncelere sadece link vermekle yetiniyorum, içeriklerini incelemek sizlere kalmış. Ama şunu da unutmayın ki bu sitelerden İnternet'te bilmediğiniz pek çok siteye link veriliyor, hatta bunlar üstünden bir günce turuna da çıkabilirsiniz:
Kausfiles
AndrewSullivan.com
InstaPundit.com

İşte Savaş!
Amerikan, İngiliz ya da Arap kanallarından takip ettiğimiz görüntülerle şu anda Irak'ta olanları ne kadar iyi anladığımız soru işareti, bunun da ötesinde haberlerin doğruluğu ya da "genel-geçerliği" de başka bir sorun. Bir İngiliz kanalında, Saddam'dan kurtulacağı için sevindiği gösterilen Iraklı acaba olayları ne kadar iyi temsil ediyor. En iyisi olabildiğine farklı kaynaklara yönelip sonunda fikrimizi oluşturmak.

Kevin Sites, CNN International için çalışan bir haberci. Kanala geçtiklerinin dışında birçok haber ve gelişmeyi de kendi sitesinde yayınlıyordu. Sites'ın sitesi çok kısa bir süre öncesine kadar Irak'ta yaşanan pek çok gelişmeyi dünyaya duyuruyordu. Ama bir süre önce CNN sitesinin içeriği hakkında çeşitli isteklerde bulundu, ayrıca sitenin hemen girişinde, içeriğin CNN ile ilgili olmadığı uyarısı da eklendi. Savaşla ilgili önemli webloglardan biri olan KevinSites.net'i unutmayın derim.

Cyberjournalist.net, Irak için ayrı bir bölüm açtı. Burada geniş bir içerikle karşılaşacaksınız. Ama sitenin bir de Weblog değil, Warlog bölümü var. Detaylı bilgi isteyenlerin bu 'warblog'a uğramaları tavsiye edilir.

+ + yeni paragraf (02/04)
Kendini yenileyen sayfalar yapmak, özellikle böylesine güncel bir konu söz konusu olunca önemli. Gözden kaçan ya da yeni bulduğu siteleri de sizle paylaşmak istedim.
Eski AP ve New York Daily News çalışanı Christopher Allbritton'ın günce sitesi olan Back to Iraq 2.0, gazetecinin öncelikle Irak'a gitme çabasını içeriyor. Bu sefer bağımsız olan Allbritton, Irak'ta profesyonel bir gazetecinin de tarafsız ve bağımsız bir günce hazırlaması gerektiği fikrinden yola çıkarak sitesinden bağış topladı ve toplamaya devam ediyor. Şu anda Ankara ve Diyarbakır'dan yazan gazeteci bir süre sonra Irak'a geçmeye çalışacak. Takip etmeniz sadece savaş için değil ülkemizde olanları farklı bir gözle izlemek için de yararlı olabilir.
Birçok günceden alıntılar yapan başlıca bir site de warblogs.cc. Burada 7 ayrı günceden alıntılar mevcut ayrıca sitedeki linkleri de takip edip Warblogging gibi diğer sitelere de ulaşabilirsiniz...+ +

Altını çizmekte fayda var ki, bu sayfada bağlantı verdiğim çoğu site benzeri diğer sitelere link sunuyorlar. İnternet'in velinimeti olan linkleri takip etmenizi öneririm. Zira dosya konusunu kapatırken vereceğim son sitede de son derece yararlı linkler bulacaksınız.

+ + yeni paragraf (30/03)
Bu kadar günceden bahsetmişken sanırım doğrudan savaşın içinde yer alan bir günlüğü de eklemek lazım. Bir ABD askerinin yaşadıklarını takip etmek için L.T. SMASH yararlı bir web güncesi.+ +

Bağdat'ta bir evde...
"Where is Raed?" sitesi şu anda İnternet'te en çok ziyaret edilen güncelerden biri. Kendini "Salam Pax" diye tanıtan bir Bağdatlı'nın hazırladığı İngilizce sayfalar kuşkusuz sizi TV ekranında gördüklerinizden daha çok etkileyecek. Sirenlerin çalışı, insanların içinde bulunduğu durumlar, fırından alınan ekmekler, yollarda kontrol görevi yapan "Baaslılar", kısacası Bağdat'ta ne varsa bu sitede.

Sitenin içeriğinin gerçekliğinden ve dürüstlüğünden emin olmanız önerilir, site sahibi bu konuda gelen e-postalardan siteye daha az zaman ayırabildiğinden şikayet ediyor.

İnternet'te yeni günceler hayata geçecek, aramaktan vazgeçmeyin...

 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Dosya konusunu okumaya üşeniyorsanız kısa yoldan sizi Bağdat'a gönderelim: "Where is Raed?" şu anda İnternet'teki en popüler güncelerden biri, Bağdat'tan canlı...

- Weblog ve benzeri teknolojik terimlerin anlamları için whatis.com'da arama yapabilirsiniz.

- Popüler bir 'weblog' için Slashdot'a gidebilirsiniz.

Hayat tarafların ortak noktayı bulamaması üzerine şekillenmeye devam ediyor. Oyun teorisinin üzerine kurulduğu karşılıklı çıkar ilişkileri bir kez daha iki tarafın kazanması yerine kaybetmesiyle sonuçlandı. Hem Saddam hem Bush çılgınca davrandı, ABD savaşı kazansa da pek çok şeyden olacak. İki taraf da önlerindeki diğer seçeneği seçebilirlerdi. Aynı durum ABD Türkiye ilişkileri için de geçerli. ABD Türkiye'yi ikna edecek çabayı göstere- meyince kendi işini de zorlaştırdı...
23.03.2003