www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Ayın Dosyası
 
  Dijital Sürpriz Yumurtalar!
Ağustos 2002
 
İnternet ve Yazılımlar Eğlenceli Sürprizlerle Dolu!

Eskiden yazılımlarda rastladığımız sürpriz "yumurtalar" artık hem web sitelerinde hem de İnternet tarayıcı programlarımızda bol bol bulunuyor.

Bilgisayarların "anayurdu"
tıklayın, destekleyin:
ABD'de "paskalya yumurtası" olarak anılan sürprizler eskiden Windows'un bayrağına tıklayınca bile karşımıza gelirdi. Ama yine de çoğu kişinin bunlardan haberi yoktu. Bilgisayarın sunduğu tüm olanaklardan yararlanan bu sürprizler bazen küçük filmler, bazen ses dosyaları, bazen de oyun şeklinde olabiliyordu. Aslında nereye bakacağını bilenler hala birçoğunu bulabilir, hatta DVD'den film izlerken bile küçük ekstraların farkına varabilirler.
Fakat ne yazık ki, artık yazılım firmaları çalışanlarının böyle şeyleri yazılımlara eklemesini istemiyorlar. Şu an itibarıyla gerek Windows XP, gerekse de Mac OS X son derece "kuru". Fakat siz bilgisayar oyunlarında dahi her sürprizin peşinden koşanlardan, web sitelerini gezerken "Acaba sitede görmediğim neler var" diye huzursuzlaşanlardansanız buyrun, sizin için dev bir yumurta sepeti:

Şakacı Siteler
Kuşkusuz hızlı ve stresi yüksek yaşanan bir sektör bilişim sektörü. Sitelere küçük sürprizler ekleyenlerin sayısı hiç de az değil...

Bizzat Easter Egg sitesi
Dosyamıza sadece bu sürprizlere kendini adamış olan eeggs.com sitesiyle başlıyoruz. Burada işleyeceklerimiz size hoşunuza giderse, bu sitede daha binlercesi var. Peki böyle bir sitenin kendi sürprizi olmaz mı?
1- Eeggs.com'a giriyoruz.
2- Arama kutusuna funky camel (müthiş deve) yazıp arıyoruz.
3- Acaba ne çıkacak?

Matrix efsanesi biter mi?
Bilimkurgu filminin sitesi de çok popüler olmuştu. 20'den fazla QuickTime filmi seyretmek için hızlı bir bağlantıya ve de bu adımlara ihtiyacınız var.
1- Hack The Matrix sitesine giriyoruz.
2- Bu sayfanın başında gördüğünüzün aynısı bir klavye çıkıyor, tıklıyoruz.
3- Küçük bir pencere açılıyor ve "kod yaz" diyor. Bazılarını site kendisi açık açık veriyor girişte ama bunların herbini yazıp farklı ve güzel filmler seyredebilirsiniz:
agent bullet time
bill
carrie
chrysalis
crash
darrow
deja vu
geof
guns
keanu
Laurence
lobby,
mirror mirror
morpheus
nebuchadnezzar
neo bullet time
owen
page78
page98
page168
page212
red
redpill
sentinal
site credits
skroce
steak
Tokyo
trinity
wrong number

"Ciddi" sitelerde basit oyunlar!
Sürpriz yumurtalar sadece eğlencelik sitelerde değil, öyle olsa sürpriz eğlenceliklerin anlamı azalırdı ne de olsa. Profesyonel hizmetler sunan sitelerde dahi küçük eğlencelikler mevcut.
1- CardCareBiz profesyonel posta kartları hizmetleri sunan bir site.
2- Arama kutusunda goldilocks yazıp arıyoruz.
3- Sesli bir oyun çıkıyor karşımıza. Daha çok çocuklara yönelik basit bir hafıza oyunu!

Arama Sitelerinde Müthiş Yanıtlar!
İnternet'te binlerce sitede minik sürprizler olsa da, en çok ilgi çekenler binlerce sonuç gösteren arama sitelerinde karşınıza çıkan sürprizler:

Google çok dil destekliyor!
Google İngilizce dışındaki dillerde başarılı arama sonuçları vermek için harekete geçmişti ama kimse Klingon ya da "domuz latincesi" gibi dilleri desteklemesini beklemiyordu!
1- Google'a giriyoruz.
2- Şu kelimeleri ararsak çıkan sonuçlar ilgi çekici olacak: Bork-bork-bork,
Elmer Fudd
Hacker (h4ck3r)
Klingon
Pig latin

Asıl bomba Jeeves'de
Benim de bir zamanlar ayın sitesi seçtiğim Ask Jeeves farklı bir arama sitesi, öyle ki İngilizce basit sorularla arama yapabiliyorsunuz. Örneğin bir insanı arıyorsanız, "Who is..." diyorsunuz. Ama böyle bir fikrin suyu da çıkarılmaz mı, çoğu kişi saçma sapan sorular soruyor, sadece eğlence olsun diye. Ama bazı soruların özel cevapları var, mesela Jeeves aptal mı?
1- AskJeeves'e giriyoruz.
2- Şu cümleleri ararsak çok ince, iyi düşünülmüş sonuçlar çıkacak:
Is Jeeves stupid?
Who's on first?
Drink me
How are you?
Deja vu

Sonuç: Dans!
Şimdi ulaşacağımız sayfa arkadaşlara sürpriz hazırlamak için de iyi olabilir, o yokken sayfayı açın ve gidin.
1- Clickey arama motoruna giriyoruz.
2- we love clickey diye arama yapıyoruz, şovu izliyoruz...

Asıl Sürpriz Yumurtalar İnternet Tarayıcılarda
ve Grafik Programlarında »
 
 

- Böyle sürprizleri aramaktan hoşlanan- lardansanız The Easter Egg Archive tam size göre! Bilgisayardan sinema filmlerine, kitaplardan müzik eserlerine yaklaşık 6 bin "yumurta" bu sitede, hem de devamlı güncelleniyor...

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

Büyük medya Yeni Türkiye Partisi'nin herkesi kucaklamasını istemiş, sağ-sol gibi lafların gereksiz olduğunu ima etmişti. Nitekim parti de bunları ciddiye alıp uyguladı. Fakat » 2. sayfa »
16.8.2002