www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Ayın Dosyası
 
  İstifa Günü Bilişim'i nasıl etkileyecek?
Temmuz 2002
 
Yine Bilişim'in Kenara Atıldığı Bir Yıl mı?

DSP'den kopuşlar erken seçimi garantiledi, peki seçim Bilişim sektörünü nasıl etkiler?

Sektörün bu en zorlu döneminde hafif bir yazı
tıklayın, destekleyin:
yazmamın üzerinden henüz birkaç gün geçmişti ki, 8 Temmuz akşamı itibarıyla, yılın son çeyreği de bir anda umut ışığı olmaktan çıktı. Bu yazıyı daha iktidar partisi liderlerinden biri bile açıklama yapmadan yazıyor olmanın doğurduğu bilgi eksikliğine rağmen yine de şu anda sektörün tam anlamıyla muallakta kaldığını söyleyebiliriz.

Tüm bu gelişmelerden çıkarılacak yorumlar ve alınacak dersler tabii ki mevcut. Şu anki durum itibarıyla bu yıl sonunda ya da 2003'ün ilk yarısında bir seçim olacağı neredeyse kesin. Her ne kadar çok fazla gelişme olmasa da, nihai gelişmişlik hedefine ulaşmada bilgi teknolojilerinin önemini en çok kavrayan hükümetlerden birinin bu hükümet, hatta bu DSP olduğu söylenebilir.

Bilişimci Vekiller
RTÜK Kanunu'nu "geliştirme" çabaları, 6. Çerçeve gibi programlara katılım ve benzeri konularda en azından çaba harcayan kişileri barındıran hükümet ekonomik krizin büyüklüğü, deprem gibi "şanssız" gelişmelerin yüküyle oldukça değişeceğe benziyor. Özellikle bu yılın sonunda yapılacak bir seçim, şu an itibarıyla DSP'de kalan "bilişime yatkın" vekiller E. Halıcı ve Z. Aktaş için belki de aktif siyaset yaşamlarının sonunu getirecek. Açıkçası bugüne kadarki izlenimlerim, barajı geçememe tehlikesi olan, gittikçe eriyen DSP'nin bu merkeze yakın vekillerinin, en azından kısa vadede, "Meclis'te nasıl olursa olsun yer almak" gibi bir hırs taşıdıklarını sanmıyorum. Belki böylece Halıcı üyesi, başkanı olduğu vakıflara geri döner ve de daha önceki birçok yazışmasında politik kimliği yerine imza olarak kabul ettiği bu üyelikleri daha rahatça kullanır.

Şaka bir yana, bu iki milletvekilinin eksikliği oldukça olumsuz gelişmelerdir ama maalesef her şey bu kadarla kalmayacak gibi gözüküyor. Hızlı bir seçim, 6. Çerçeve gibi programları tamamen unutturacak, e-devlet programının iyice gündemden düşürecektir. AB üyeliği için kaybedilecek zaman bizim burada öncelikli konumuz olmasa da, bize fazladan zaman tanınan "e-Avrupa+" programına entegrasyon böylece daha da gecikecektir. Belki de İstanbul'daki upuzun kuyruklarda beklemek zorunda bırakılan bazı vatandaşlarımız da Yalova'ya gidip bu işlerini İnternet üzerinden halleder!

Seçimler 2003'e Kalırsa
Öte yandan seneye bırakılan bir seçim de, şirketlerimizin yatırımlarını önemli ölçüde etkileyecektir. Birkaç ay sonra yapılacak seçimle yeni bir disipline kavuşup daha ileriyi görme umudunda olan reel ekonomi, seçim geciktikçe uzağı görmekte zorlanacaktır. Bu da bir-iki ay önce de belirttiğim gibi, zaten ülkemizde neredeyse elektronik lüks oyuncak olarak görülen bilişim yatırımlarını azaltacak, şirketler "Bu sunucuların peşin ödemesi ne kadar" yerine "Euro faizi ile bonolar arasındaki farkı" soracaktır. Sonuçta, bilişim satan/üreten belki de yine kötü bir yıl geçirecek, "babalar" gözlerinin içi gibi baktıkları biricik kızları sermayelerini, bilgisayarcı çocuklara da değil, yakışıklı Euro'lara ya da yaşlı dolarlara verecektir.

Türk siyasetinin "istifa günü" olarak anılacak bugün o kadar garip ki, herkes hiç ses vermeden dumanın altında sinsice düşünüyor ki, insan böyle huzursuz oluyor, belki de kötümser yazıyor. Yazının başında dediğim yorumları yaptık, tabii bu tahminlerin çıkmaması en güzeli olur ama gelelim bugünden çıkarılacak derse:

"Onurlu İstifa"nın Gücü
"Onurlu istifa" diye bir şey vardır, bugün istifa edenler önemli bir prim yapmıştır. Ama ANAP Genel Başkan Yardımcısı B. Akarcalı'nın dediği gibi, yalakalık yapan ya da alınan kararlara ses çıkar(a)mayıp kuzu kuzu koltuğunda kalan veya önüne gelene imza atan siyasetin dışında kalanlar için bugün en iyi karar istifadır. İnanın ki tüm bu istifalar çok büyük değişimler getirecek, belki de Türk politik yaşamı yavaş yavaş değişecektir. İşte Bilişim medyasının uzun süre gündemini meşgul eden İnternet Kurulu'nun istifa etmesi isteği de böyle değerlendirilmeliydi. Bu Cumhuriyet Hükümeti istifalardan ders almaya en yatkın hükümetti, ama Bilişim bu dönemden de kazanç elde edemedi, üstüne üstlük RTÜK'ün altında kaldı...
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.
Beni şaşırtan istifa eden vekil ve bakanların "Siyasette vefa yokmuş", "Dürüstlüğü bulamadık" tarzı açıklamaları. Bu kişiler Türk siyaset oyununu yeni kavrıyorlarsa hakkaten bize de onlara da yazık...
8.7.2002