www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Ayın Dosyası
 
  Efsane Oyunlar Piyasayı Canlandıracak
Haziran 2002
 
Oyun Merakı PC dünyasını canlandırabilir

Bir oyun, piyasaya çıkmadan bir ay önce milyondan fazla ön sipariş alıyorsa, bir bilişim yazarı da buna ilgisiz kalamaz...
Warcraft III

Ölçüme
tıklayın, destekleyin:
başladığımız son yüz küsür yıl içinde en sıcak yazlardan biri daha geldi. Malum, Bilişim sektörü de durağan günlere hazırlık yapıyor. O zaman ben de bir süredir yazdığım, "Türk bilişim sektörü tarihinin en önemli sürecinden geçiyor" yazılarına ara verip hem neşeli şeylerden bahsedeyim, hem de yaz durgunluğunu aşma çözümlerinden birini ele almış olalım.

90'ların başlarındaki Doom heyecanını neredeyse hepimiz yaşadık. Belki de bugüne kadar ki en büyük donanım yükseltmesini yaptıran yazılımdı bu korkutucu oyun. Herkes 2 MB RAM'den 4'e çıkıyor, Doom'u oynamaya başlıyordu. Oyunun yine İnternet'i de son derece etkin bir şekilde kullanıma sokması, tanıtım demo'sunun 'BBS'leri kitlediği unutulacak gibi değil, en azından belli bir nesil "bilgisayasayarcıya".

Warcraft III 2002'de
Aylar, yıllar geçti, daha yeni teknolojilerle güzel oyunlar oynadık. Ama ilkler unutulabilir mi? Film endüstrisi gibi oyun şirketleri de arada bir geçmiş başarıların rantını yiyip daha da ileri noktalara varmak istiyorlar. Nitekim 3 Temmuz'da efsanevi Warcraft strateji oyunlarının en ileri ürünü "Warcraft 3", Blizzard Entertainment tarafından piyasaya sunuluyor.

Blizzard, oyun sektöründe oldukça önemli ve devrimci bir firma. Sözkonusu strateji serisinin ilk iki oyunuyla adını duyuran ve iyi bir gelir elde eden şirket bu noktadan sonra artık sadece kendini farklılaştırmaya yöneldi. Diablo serisi ve yeni Warcraft3 ile farklı oyun türlerini birleştirip yeni türler oluşturarak yepyeni zevkler sunan şirketin büyük başarısının ardında bu var. Öyleki, firma oyunlarını son derece sakince, kendinden emin bir şekilde hazırlıyor. Warcraft3, dört yıl önce duyurulmuştu ve 2000 yılı sonunda piyasada olması bekleniyordu, ardından 2001 3. çeyreği duyuruldu ve son olarak 2002 ortası! Ama tüm bu sürede hedef kitlenin ilgisini öyle güzel canlı tutuyor ki, elde ettiği sonuçlar beni bu yazıyı yazmaya itiyor:

Blizzard, oyunun piyasaya çıkış tarihi 3 Temmuz'dan çok önceleri tam 1 milyon adet satıldığını duyurdu, bu tabii İnternet'ten tüm ücretini ödeyerek ön sipariş edenlerin sayı
Warcraft 3 yüksek satış rakamlarına ulaşacak
Geleneksel stareteji serisinin üçüncüsünde Role Playing öğeleri oldukça fazla.
sı, tabii sayı bir milyonu da geçti. İşte Warcarft3'ün söz konusu başarısı aslında yazılım alanında bugün başlıca gelişmelerden biri, işletim sistemi olması sayesinde Windows'un da önceki gecelerden dükkan önünde bekleyen müşterileri oluyor ama onlar yeni bir sürüme ihtiyaç duyduklarından bu kadar istekli oluyorlar. Fakat Warcraft3'ü sipariş edenler elde edecekleri kaliteden o kadar eminler ki normalden 10-15 $ pahalı, tam 55-60 dolarlık bir oyunu aylar önceden sipariş veriyorlar.

Blizzard'ın bu başarısı daha da geniş incelemeye değer ama şimdilik kısa bir şekilde özetleyelim. Belli muhasebe dönemlerine uygun, belli kar hedefleri olan yazılımlar yerine gerekirse uzun bir geliştirme aşamasını göze alarak ve de tüketici ile ilişkilerine çok önem vererek başarıya ulaşıyor. Ayrıca sektördeki en kolay İnternet üzerinden çok oyunculu oyun desteği içeriyor. ABD'de, Avrupa ve Asya'da onlarca sunucuyla kurulan "Battle.net" sistemi için büyük bir yatırımı göze alan şirket tüm bunların ödülünü alıyor. Çünkü bazıları oyunu sadece İnternet üzerinden oynanabilirliği için alıyor, zaten Blizzard da oyunun her kopyasına ayrı bir şifre vererek orijinal alanları bir anlamda ödüllendiriyor. Türkiye'de ise Blizzard oyunları ya İnternet'te oynanamıyor ya da alternatif Battle.net benzeri sunucularda, aslında yasadışı bir şekilde, oynanıyor.

Doom III 2003'de
Ö
Doom III, en az ilk iki oyun kadar korkutucu olacak
 

 

 

 

 


DoomIII grafik açıdan oldukça ileri, ancak iyi bir donanımla denemeye cesaret edilebilir.

nümüzdeki yıl ise diğer efsanevi oyunun üçüncü sürümü, Doom3 çıkacak. Tam çıkış tarihi belli olmayan oyun geçen ay Los Angeles E3 oyun fuarında kısa bir tanıtımla bile fuardaki en iyi grafik, ses, aksiyon, PC oyunu ödüllerini topladı. Oyunun yeni motoru üzerine oturtulan grafiklerin gelmiş geçmiş en iyi görüntüleri sunduğu ses ve müziği katkısıyla eski Doom efsanesinin yarattığı korkuyu aşabileceği söyleniyor.

Ayrıca bir ilginç haber de ABD ordusundan geldi, yaklaşık 7 milyon dolarlık bir bütçeyle "America's Army" diye bir oyun hazırlanıyor. Ordu, oyunu İnternet'ten bedeva oynanacak şekilde hazırlıyor, tabii kaynak vergi gelirleri olunca sonuç böyle olmalı...

Bu durumda, bilgisayara yakından uzaktan bulaşmış olan herkes, arkadaşından, oğlundan, kuzeninden gördüğü harika oyunlardan en az birini ve en iyisini denemek istiyor. Bu oyun Doom3, Warcraft3 gibi olursa da tabii yeni donanımlar gerekiyor. Son dönemlerde donanım sektöründeki karlar azalsa da en azından yaz demek, karne hediyeleri demek.

Bir Çözüm Olabilir mi?
Bu sıcak havada, uzudaha da uzaması muhtamel bu konuyu hemen toparlamak lazım! Oyun üreticileri, genellikle sonbahar ve yılbaşı tatillerinde oyun çıkarmayı tercih ediyorlar. Bunlardan başlıca birkaçını yaz başında oyun çıkarmaya teşvik ve ikna etmek donanım satışları ve İnternet bağlantılarından başlayıp, tüm sektörü etkileyecek bir canlanma yaratılabilir. Sonuçta kaynakları etkin kullanmalı, yani iyi dağıtmalıyız.

Eğer birisi erken davranmasa, bir başka yazıda da Türk e-eğlence pazarının böyle bir demografik yapıyla dünyanın en büyük beş pazarı arasına girme potansiyelini düşünürüz...

 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Warcraft 3'ün resmi sitesi blizzard.com/ war3

- Doom 3 için şu anda fazla geniş bir içerik sunan site yok, üretici firma ID Software'in resmi sitesi, ya da Gamespot'un Doom 3 bölümüne bakabilirsiniz.

Bugün Brezilya mağlubiyeti ile çok üzüldük, acaba neden şampiyonluğa bu kadar yaklaşmak mıydı, yoksa hemen kendimize aşırı güvenip diğer rakipleri de yeni basamaklar görüyor olmamız mıydı? Sanırım çoğu vatandaşımız ikinci neden sonucu bu kadar üzüldüler...
27.6.2002