www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Ayın Dosyası
 
  NTVMSNBC'den bağış yaparkan
Şubat 2002
 
Milyon Kere Tıklayana Kadar...

NTV'nin 2001'in son günü yaptığı özel programla çocuklarımıza eğitim imkanı vermeye çalıştık. Proje aynı Birleşmiş
tıklayın, destekleyin:
Milletler'in "Hunger Site" girişimine benzer bir şekilde site ziyaretçilerinin tıklamalarının karşılığını sponsorların ödemesi üzerine kurulmuştu. Türkiye Eğitim Gönüllüleri ve NTV'nin beraber giriştiği bu güzel çalışmayı takdir etmemek mümkün değil. Özellikle NTV'nin geçmişte olduğu gibi ilerde de bu tip yayınlarını bekliyoruz.

Öte yandan aynı bilgisayardan günde bir kere tıklanabilen, her tıklama karşılığı 1 milyon TL bağış toplanan çalışmanın hedefine yaklaşık altı haftada ulaşması düşündürücü. Türkiye İnterneti'nin gelişmesi sürecinde her girişimi derince incelemenin yararlı olacağı düşüncesindeyim.

Öncelikle bu olaya sponsorlar yönünden yaklaşalım. Ekonomik faaliyet gösteren şirketlerin sosyal sorumlulukları olduğu tartışmasız bir konudur. Örneğin çalışanlarına, finans sektörüne, yatırımcılara, tüketicilere karşı sorumluluklar ilk akla gelen örneklerdir. Şirketlerden sadece kendi tüketicilerine değil, bir parçası oldukları topluma karşı da sorumluluk göstermeleri beklenir, hem de sadece doğaya saygı, toplum sağlığına zarar vermemek gibi popüler söylemler dışında sponsorluk, bağış gibi çabalara girmeleri de başlıca beklentilerdir. Bu doğrultuda, ülkemizin başlıca güç sahiplerinden olan TV kanallarından birinde tüm gün duyurulan bir projeye her ne kadar sıkıntılı günler geçirsek de yeteri ilginin gösterilmemesi oldukça şaşırtıcıdır. Çünkü aslında yılbaşı günü ve sonrasında NTV ekranında yapılanlar bir hayır işi dışında adeta bir reklama dönüşmüş, bir hizmet ya da ürün sürekli olarak lanse edilmiştir. NTVMSNBC sitesinin bu kadar çok öne çıkarılmasının ardından ziyaretçi sayısının çok yüksek rakamlara çıkacağı büyük olasılık olduğu gibi zaten belli bir hedef de konmuş, bir milyon kişinin sayfayı ziyaret edeceği beklentisi yaratılmıştır. Tüm bunlara rağmen ilk günlerde, ki bu günlerde en çok ziyaretçi çekildi, bağış yapmayı kabul eden şirket sayısı son derece az kalmıştır. Tabii ödenecek meblağ az değildir fakat burada reklamın dışında tüketicilerin kafasında olumlu etki bırakmak, aynı zamanda NTV ekranlarında belli aralıklarla isimlerinin geçecek olması önemli avantajlardır. Nitekim proje sonlandığında destek veren şirket sayısı 43'e, kişi sayısı 5'e yükselmiştir. Bu durum belki de kurumlarımızın İnternet'e şüpheli yaklaşımının bir diğer sonucudur.

Kurumsal olarak dikkat çeken bir diğer konu da örneğin en çok ziyaret edilen sitelerden biri olan Hürriyetim'in reklam verenlerin ilgisini son derece çekiyor olmasına rağmen, teknoloji altyapısında Microsoft'tan, dış haberlerde de MSNBC'den oldukça iyi yararlanma imkanı bulan bir diğer haber portalımız NTVMSNBC'nin bu projenin özellikle başlarında sponsor yaratmada sorun yaşamış olmasıdır. Bu çok farklı sebep-sonuç ilişkileri içermesi nedeniyle başka bir yazı konusu olabileceğinden üstünde şimdilik fazla durmamakta yarar var. Burada NTVMSNBC'nin hataları mevcut olabilir, İnternet kullanıcılarının tercihlerinin nedenleri belirleyici olabilir, ama bu ve benzeri sorunlar konumuz dışı kalıyor.

Gelelim kişisel boyuta, sanırım çoğu kişi ülkemiz insanın yardımsever olduğu konusunda hem fikirdir. Ayrıca kendisinden bir şey çıkmadan katılabileceği her tür aktiviteye de ilgi göstermektedir. Son zamanlarda çeşitli medyalarda çok farklı İnternet kullanıcı sayıları yer almaktadır. Haydi biz kötümser bir yaklaşımla bu sayıyı üç küsür milyon olarak kabul edelim. Tüm bunları alt alta koyduğumuzda 1 milyon tıka ulaşmamızın 6 haftaya yakın sürmesi neden o zaman? Acaba sorumluluk duygumuz köreliyor mu? Çocuklarımızın "gelecek" demek olduğunu kavrayamıyor muyuz? Ama tüm bunlar bir yana, biz olaya sayılarla, rasyonel bir biçimde yaklaşmak taraftarıyız.

Yine aynı örneği kullanırsak, Hürriyetim gibi bazı siteler sık sık milyonlu ziyaretçi sayıları duyurmaktadır, ama biraz önce andığımız avantajları olan NTVMSNBC sitesi acaba diğer sitelerle karşılaştırıldığında yeteri kadar ziyaretçi mi çekememektedir? Yoksa sitesine gelen kalabalığı sadece bir tıklama yapmaya teşvik mi edememiştir? Burada bir şeyler yanlış gibi. Sanırım en mantıklı açıklama ya ziyaretçi sayılarının doğru ölçümlere dayanmadan duyurulması ya da İnternet kullanıcı sayısının sandığımızdan az olduğudur.

Zira diğer olasılıkları düşünmek dahi istemiyorum, yoksa her gün birbirine fıkra, karikatür, web adresi gönderen kitleler bir milyon 'tık'ı çok mu buldular...

 
 

- NTVMSNBC' nin ilgili sayfası yayından kalkmadığı sürece buradan ulaşılabilir.

- Türkiye Eğitim Gönüllüleri'ne ulaşmak içinse buraya tıklayın. TEGV'ye bağış yapmak için:
Garanti Bankası Bağlarbaşı Şubesi 629 98 48 numaralı T.L. hesabı

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Konu hakkında fikir, öneri, vb. şeyleri bana e-posta atın lütfen.

Bu bir milyon tık kampanyası aklıma şöyle bir fikir getirdi: Acaba sadece sosyal sorumluluk aşılayan, sevilen, ünlü kişilerin çeşitli aralıklarla halkı uyardığı, benzeri bilinçli çalışmaların yapıldığı ayrı bir TV kanalımız olsa ne güzel olurdu.
20.02.2002