www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Ayın Dosyası
 
  ICQ'ye Bağlanamayanlara Reçete
Ocak 2002
 
ICQ'ye Bağlanma Sorunu Yaşayanlara
Olası Çözüm Önerileri

Yaklaşık
tıklayın, destekleyin:
bir haftadır ülkemizde azımsanmayacak sayıda İnternet kullanıcısı popüler ICQ programında sorun yaşıyor, bir türlü 'bağlanamıyorlar'. Sorunun nedeni şu anda tam olarak açıklığa kavuşmadı. Önce bazı "dial-up" İSS şirketlerin ve de birkaç kablolu İnternet hizmeti sunan şirketin sorunların kaynağı olduğu düşünüldü. Hele ICQ'nün de Network sorunları sayfasında herhangi bir sorun olmadığı şeklindeki duyuruları ile.

Ama sorun büyük olasılıkla ICQ'nün sahibi AOL şirketinin çeşitli IP'lerde sorunlar yaşaması. Ama attığımız e-postalara henüz açıklayıcı bir yanıt gelmedi. Olay açıklığa kavuşursa burada paylaşacağız.

Ama sorun ne olursa olsun bazı çözümler de mevcut. İlki ICQ'nün Server ayarlarını değiştirmek, ikincisi web tabanlı ICQ kullanmak.

ICQ'de Server, vb. Ayarlar Yapmak
Ekran görüntüleri ile desteklediğimiz bu çözüm yolu kendi denememde de neredeyse yarım saat sonunda başarılı oldu. Ama ondan sonra normal sürede bağlanmaya başlayınca tanıdık bilgisayarlarda da uygulamaya başladık. Çoğunda başarılı, çok azında işe başarısız oldu. Cumartesi gece bunu benimle beraber çözmeye çalışan dostuma buradan tekrar teşekkür ediyor ;) ve de sizden de olası çözüm ve önerilerinizi bekliyorum.

ADIM 1
-ICQ programımızı açıyoruz. Otomatik olarak bağlanmaya çalışırken Offline olmayı seçiyoruz. Ardından büyük ICQ düğmesine basıp Preferences'a tıklıyoruz.

-Connections seçeneğine tıklıyoruz, sağ tarafta Server sayfasına geliyoruz.
"Host" satırının karşılığında "login.icq.com",
"Port" kutusuna "443" yazıyoruz.

Server sayfası burada görüldüğü gibi hazırlanmalı

-"Proxy settings" bölümünde "Using Firewall" seçeneğini tıklıyoruz. Altında "Using Proxy"i tıklıyoruz. Sağdaki "Proxy" kutucuğunda "HTTPS" seçiyoruz.
En altta da "Keep Connection Alive" seçeneğini seçili bırakıyoruz.

ADIM 2
-Server sayfasında işimiz bittikten sonra, "Firewall" sayfasına geçiyoruz. Burada soldaki pencere içindeki seçeneklerden HTTPS'yi seçiyoruz.

-Sağ tarafta, "Host" satırının karşısına "66.21.39.52", "Port" satırındaki kutuya ise 8080 yazıyoruz.
-Yine en altta "Use proxy to resolve hostnames" seçeneğini işaretlenmiş olarak bırakıyoruz.

Tüm bu işlemlerden sonra "Apply" kutusuna basıp buradan çıkıyoruz. Yeniden "Connect" olmayı deniyoruz. Biraz sabır gösterin, çoğu kişide işledi. Yok eğer olmazsa, aşağıdaki ikinci seçeneği deneyebilirsiniz:

Web Tabanlı ICQ Kullanın
Diğer bir seçenek ise çoğu kişinin zaten bildiği ICQLite. Bunun için web.icq.com adresine girin. Ekranın sol üst taraflarında yer alan ICQLite'a basıyorsunuz.

Burada ICQ numaranız ve şifrenizi yazıp kısa yoldan Online oluyorsunuz. Ama maalesef büyük olasılıkla listenizdekiler burada karşınıza çıkmayacak.

Öte yandan ICQ'nün alışageldik tüm fonksiyonları da burada çalışıyor. Tabii bir de sizi online gören arkadaşlarınızın size bir mesaj atmasını dileyeceksiniz, eğer listeniz gözükmüyorsa.

Konu hakkında yeni gelişmeler olursa burada sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Eğer sizde de yeni çözüm önerileri varsa biraz aşağıdaki e-posta linkine tılayıp beni bilgilendirirseniz çok mutlu olacağım. Bu arada çok küçük bir ihtimal olsa, yukardaki ilk ekran görüntüsünde de görebileceğiniz "Auto Configure" tuşu -belki- bir işe yarayabilir. İyi yazışmalar!

 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Konu hakkında fikir, öneri, vb. şeyleri bana e-posta atın lütfen.

- Konu hakkındaki gelişmeleri buradan duyurmaya devam edeceğim, ama sizin de bu arada servis sağlayıcınızla irtibata geçmenize gerek yok. Şİrketler zaten bundan haberdar, hatta sorunun kendilerinden olmadıklarından eminler.

Bakalım bu kar yağışından sonra hem zincir takmayı bilmediğinden rezil olan, hem de seyyar zincirciler tarafından "kazıklanan" sürücüler bundan sonra zincirle dolaşacak mı...
6.1.2002