www.cihansalim.net

 Ayın Dosyası
 
  'Tanrı'yı oynamak: Black & White
Nisan 2001
 
Kullarınıza nasıl davranacaksınız?

Uzun
tıklayın, destekleyin:
süreden beri birçok kişinin beklediğini bildiğim Black&White sonunda çıktı. İngiliz Lionhead Studios'un hazırladığı oyunu EA Games pazarlıyor. Oyunu dosya konusu olarak seçmemin nedeni gerçekten de tüm zamanların en çok beklenen oyunlarından biri olması ve hiçbir ayrım yapmaya gerek olmadan herkese hitap etmesi. Yakından tanıdığım birçok ebeveyn, iş yerlerinde ya da evdeki bilgisayarBlack&White'ın kutusularında bazen çocuklarına özenip oyun oynamak ister, kısa denemeler yapar. Sonunda "Bu iş beni sarmaz" deyip vazgeçer. Ama Black and White, yıllar önce Myst'in bilgisayar dünyasını sarsıp büyük küçük herkesi bilgisayar başına oturttuğu günleri hatırlatacak bir kalitede. Çünkü gerek konusu gerekse de oynanışı, alışılageldik oyun programlarından çok farklı. Burada bir adadaki insanları kendi kullarımız yapmaya çalışıyor yani bir anlamda Tanrı rolüne bürünüyoruz. Bunu gerçekleştirmeye çalışırken de birçok farklı tür oyunun farklı özelliklerinin CD sürücümüzdeki oyunda ne kadar başarılı birleştirildiğini fark ediyoruz.

Üç yıldır geliştirilen, hatta 2000'in en iyi oyunu olacak diye duyurulan Black&White, bu kadar uzun bir süredir merakla beklenince tabii yüksek bir kalitede olacağı düşünüldü. Son görüntüsüyle de bu beklentileri karşılamış görünüyor. Konusu ciddi ve ağır gözükse de, tanrılaşma, mucizeler yaratma son derece zevkli ve eğlenceli bir şekilde gerçekleşiyor. Tabii ilk merak edilen oyunun nasıl oynandığı. Black&White'da, aslında çok da büyük bir alan yok. Genelde aynı ada üzerinde çeşitli küçük problemlerle başa çıkmaya çalışıyor, tek kişilik oyunda bazı hedefleri yerine getirerek görevleri tamamlamaya çalışıyoruz. Aynı bölgede birkaç kasaba oluyor ve biz bu kasabaları kendimize inandırmaya çalışıyoruz. Burada şunu belirtmeliyim ki, oyun kolay değil, orta zorlukta. Ve tam olarak oyuna hakim olmak için yaklaşık olarak 2 saatlik bir süre gerekiyor ki bu da oldukça uzun. Yeri gelmişken söylemekte fayda var, oyunu bir strateji oyunu diye nitelendirmek en doğrusu olacaktır. Ekranda sadece elimizi görebiliyoruz, ve bu elle olan biten tüm şeyleri yönlendirebiliyoruz. Tabii tüm diyebilmek için etki alanınızı büyütmeniz lazım. Her yeni kasaba, size ada üzerinde daha geniş bir etki alanı sağlıyor.

Bu noktada önünüzde iki seçenek var. Bu iyi ya da kötü bir tanrı olmaktan

Oyunda iyi bir tanrı olmak için bu dedeyi dinlemekte fayda var.
ziyade insanları kendi peşinden sürüklemek için iyi davranan, ya da şeytanlıklarla onları korkutarak kendine bağlayan biri olmayı seçmeniz. Tabii ikisini de aynı anda yapmak olası. Burada en güzeli oyunun yaratıcılığınızla hiçbir engel koymaması, şaşırtıcı bir şekilde yeni hareketleri teşvik etmesi. Gerçekten de aklınıza gelebilecek birçok şekilde aşağıdakileri etkileyebiliyorsanız. En basitinden kasabalar kıtlık çektiğinde, gökten onlara yiyecek, odun gönderebiliyorsunuz. Ve bu hiç de zor değil, birkaç tıklamayla hemen hallediliyor. Ya da tarlalarına yağmur yağdırabilir, müthiş gök olayları yaratarak mucizelere inandırabilir veya daha önce sizin tarafınıza geçmiş olan bir kasabadan bir misyoneri yeni topraklara gönderebilirsiniz. Fakat aynı şeyi üst üste tekrar etmek gittikçe daha az etkili oluyor doğal olarak. Bu da oyuncuyu yaratıcı olmaya,, farkı çözümler bulmaya itiyor. Örneğin oyunda devamlı aç kalan, hep stokları tükenen insanlar sizden kaynak gelmesine gittikçe alışıyorlar ve bunu doğal bir şey olarak görmeye başlıyorlar. Fakat tabii ki en iyi şekilde oynamaya çalışmanıza gerek yok, daha az çaba gösterip daha çabuk sonuçlar almanın bir yolu da şeytani oyunlarla kul kazanmak. Ateş topları yağdırabilir, kafirleri vahşice öldürebilir, evleri yıkabilirsiniz. Tabii bunun da bir dezavantajı olmalı değil mi? Sonuçta şehir sizin elinize geçtiğinde yıkılmış, sefil olmuş bir haldedir.

Oyunda diğer tanrıların da sizinkiyle aynı hedefleri var. Ve eğer birden fazla tanrı aynı kasabayı kendine inandırmaya çalışırsa oyun gerçekten de 'garipleşiyor'. Yani hem bu kasabayı ele geçirmek zorlaşıyor hem de

Bu da olaylara olumsuz açıdan yaklaşmayı seven öğüt vericimiz!
kasabanın son hali kesin bir netlik kazanmıyor. Berabere kalmış gibi hissettiğiniz oluyor. Biri iyilik yaparken diğeri insanları korkutmayı ve diğerinin iyiliklerini yerle bir etmeyi seçince oyun zorlaşıyor ve işte bu anlarda gerçekten farklı bir şeyler denemeniz gerekiyor. Aşağıdakilerin 'özerk takılmasına' rağmen aslında ne kadar pasif ve bazen hareketsiz olduklarını görmek de oyunun bir eksisini göstermesi açısından önemli. Öyle ki, yeni bir eve ihtiyaçları olduğunda hiçbir şey yapmıyor fakat sadece bu konudan yakınıyorlar. Siz temelleri atınca ancak gerisi geliyor.

Kasabalılarla tek tek de ilgilenebiliyorsunuz. Zaten Black&White'da oldukça fazla 'micromanagement' yapmalısınız. Yani küçük işlerle, detaylarla yakından ilgilenmelisiniz. Örneğin istediğiniz bir kasabalıyı farklı bir yere götürü özel görevler verebilir, onu tam anlamıyla müridiniz yapabilirsiniz. Mesela bir kişiyi dere kenarına koyup onu balıkçı yapabiliyorsunuz. Tabii ki bunları siz belirtmeseniz de yapacaklar fakat böyle kişiler atadığınızda işler daha verimli oluyor. Hele bir de farklı cinsten iki kişiyi beraber çalıştırırsanız demeyin keyiflerine! Yalnız müritlerin dezavantajı da işlerini bu kadar sıkı yerlerine getirmeleri nedeniyle tapınağınıza gelip dua etmemeleri. İşte böylece de oyundaki gücünüzün kaynağı konusuna gelmiş olduk. Size inananlar, özellikle tapınağınızda dua ettikçe siz "duacı puanları" topluyor ve bunlar sayesinde mucizeler gerçekleştirecek güç buluyorsunuz. Yani ne kadar kişiyi mürit yapıp ne kadarını normal bırakacağınız da önemli bir nokta. Müritleri normal çalışan inançlılara çevirmek için alıyor, şöyle bir silkeliyorsunuz. Görüldüğü gibi oyun ne çok kolay ne de çok zor. Fakat kontrollere alışmak gerek oyunun detaylarının bol olmasından -ki bu da oyuna güzellik katan doğal özelliği- gerekse de arabiriminin farklı olmasından dolayı biraz zor. Ve orijinal kutudan çıkan 50 sayfalık kılavuz da çok önemli bilgiler içerse de aslında oyun kat kat daha derin.

yazının devamı ve
birkaç ekran görüntüsü »

 
 

Bu yazıyı hazırlarken medyaya kafayı taktım. Milliyet'in, ki ne bir tabloid gazete, ne de gayri ciddi herhangi başka bir yayın, "erotik" film CD'si vermesi ne kadar ilginç, dünyada eşi benzeri az görülecek bir gelişme. Ve sunulan bu promosyon, Türk Ulusu'nun ne hale geldiğinin bir göstergesi. 10.04.2001
- Black&White oyununun resmi sitesi özellikle tasarımıyla ilgi çekiyor.

- Gamespot'un Black&White bölümünde yeni yaratıklar, ip uçları gibi hileler bulabilirsiniz.

- Oyunla ilgili daha çok ekran görüntüsüne bu adresten göz atabilirsiniz.

- Diğer "Ayın Dosyası" konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.