www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Ayın Dosyası
 
  Cep telefonu radyasyon listeleri
Ağustos 2001
 
Yıllardır cep telefonlarının sağlığa zararı üzerine çeşitli spekülasyonlar yapıldı. Ama üretici şirketler, söz
tıklayın, destekleyin:
kendilerine gelince, 'en azından şimdilik' hiçbir zararın bilimsel metotlar ile kanıtlanamadığını söylüyorlardı. Fakat teknoloji sadece cep telefonu üretimini kolaylaştırmıyor, aynı zamanda daha etkin testler ve araştırmalar yapılmasına da yardımcı oluyor. Ben de bu ay, kısa bir süre önce yapılmış bir testin sonuç listelerini siteden yayınlıyorum.
Umarım yeni telefon almayı düşünenler de bu sayfalardan yararlanır.


Önemli Noktalar

Cellular Telecommunications Industry Association (CTIA) yani 'Hücresel İletişim Endüstrisi Birliği'ne göre, "SAR" (specific absorption rate - özgül emme derecesi) vücut tarafından emilen radyofrekans miktarını ölçmenin bir yolu.
Bir telefonun FCC sertifikası alması için SAR seviyesi en fazla 1.6W/kg olmalı. Sitedeki tablolarda göreceğiniz SAR seviyesi, bu telefonun kulağa yakın tutuluduğunda, gerekli testler tarafından ölçülen maksimum SAR düzeyini gösteriyor.

Dikkat...

Şu unutulmamalı ki, bu listeyi yayınlamakla bir telefonun sağlığınıza zarar vermeyeceğini ya da vereceğini ima etmiyorum. Araştırmacılar her geçen gün yeni çalışmalar yapıyor, olaya farklı boyutlarla yaklaşıyor, değişik sonuçlar elde edebiliyorlar ve ben de yeni sonuçları size yine duyurmaya çalışcağım.

Zaten ferk etmiş olduğunuz gibi, bu yapılan testlerden biri, her ne kadar çok önemli bir test de olsa, sonuçta hangi telefonun dalgalarının daha çok emildiğini bize söylüyor, ama dalga boyutları arasında fark var mı, vb. sorulara bu testte bir yanıt sunulmuyor. Yine listede bir telefonun en az yayıcı olduğunu yazmam da o telefonun sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Sadece, en az tehlikeli olabilir, o kadar.

Not: Eğer telefonunuz listelerde yer almıyorsa, ilk olarak liste sayfasında vereceğim linkten diğer telefonlar (yani ne sonda, ne başta olanlar) tablolarına ulaşabilirsiniz. Eğer o tablolarda da telefonunuzu bulamaz iseniz, üretici firmadan telefonunuzun SAR seviyesini sorabilirsiniz, ABD'de bunu bildirmek çok doğal bir hareket, ülkemizde biraz zorlamanız gerekebilir.

İŞTE LİSTELER!
telefonunuz her iki listede de yer alıyor olabilir, ülkemiz bir ithalat cenneti ne de olsa


AVRUPA'da yaygın satışı yapılan telefonlar
- En az radyasyon yayanlar
- En çok radyasyon yayanlar

ABD'de yaygın satışı yapılan telefonlar
- En az radyasyon yayanlar
- En çok radyasyon yayanlar

 
 

- Daha güncel cep telefonlarının yer aldığı yeni listeye buradan ulaşabilirsiniz.

- Bu konuyla ilgili iseniz DoMode.com işinize yarayacaktır.

- Her ne kadar hiçbir üretici bu konuya pek sıcak yaklaşmasa da isterseniz tüm önemli üreticilerin markaadı.com şeklinde web siteleri var, göz atabilirsiniz, ama bilgi az... Ayrıca motorola tr gibi Türkçe siteler de açılmaya başlandı.

- Diğer "Ayın Dosyası" konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

Tatil yöreleri krize rağmen pek de boş sayılmaz, ama o bölgenin insanları maalesef uçuk fiyatlarla satış yapmaya çalışarak aslında kendilerine zarar veriyorlar. Her ne kadar gelirlerinin önemli bölümünü dört ayda kazanıyor olsalar da tatilcinin de onlarla aynı krizi yaşadığını unutmamaları daha iyi olur.
10.08.2001