www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Siteyi Yönetin!
   
MÜKEMMEL SİTE YÖNETİMİ
Bölüm 4: Siteyi Kendi Başına Bırakmayın, Yönetin

 « İlk Sayfaya Dönüş

İstatistik Tutun
Sitenizi barındıran şirket size sayfalarınız hakkında çeşitli istatistikler
tıklayın, destekleyin:
sunabilir. Hatta böyle hizmetler sunan şirketleri tercih etmeniz daha iyi olur. En basit veriler bile işinize yarayacaktır. Ayrıca www.sitemeter.com ve www.hitbox.com gibi siteler birçok değişik veriyi size ücretsiz sunmaktadır ama sayfanıza bir parça komut ve resim eklemeniz gerekebilir.

Sık duyduğumuz "hit" sayısı sayfada ne varsa sayan bir göstergedir. İçinde 10 resim olan bir sayfaya ziyaretçi geldiğinde site 11 hit kazanır. Bu nedenle asıl ziyaretçi miktarı "pageview" sayısından anlaşılabilir. Ziyaretçinin hangi siteden ve hangi İnternet bağlantısı üzerinden geldiğini de dikkate alabilirsiniz.

Hangi sayfaların en çok hangilerinin en az talep edildiğini inceleyin ve içeriğinizi gözden geçirin. Ayrıca az gidilen sayfalara sunduğunuz bağlantıları kontrol edin.

Veri Analizi
İstatiklerinizi takip etmeniz sadece genel anlamda bilgi sahibi olmanız için değildir. Örneğin farklı sayfalardan size link verilmişse, birçok yere reklam yerleştirmişseniz, ziyaretçilerin görmek istediği sayfayı söz konusu siteye bildirin. Mesela ana sayfanın birkaç kopyasını hazırlayıp farklı isimlerle kaydedebilir ve her reklamdan gelen ziyaretçiyi değişik bir kopyaya yönlendirerek hangi reklamın daha çok ziyaretçi çektiğini inceleyebilirsiniz.

İstatistiki veriler beklemediğiniz sonuçlar verebilir. Örneğin ziyaretçiler, ana sayfaya değil doğrudan alt bölümlerden birine gelmekte, ya da bir sayfanız arama sonuçlarında diğerlerinden daha yükseklerde olduğundan en çok kullanıcıyı kendisine çekmektedir.

Böyle bir durumda iyi bir web sitesi yöneticisi söz konusu sayfayı elden geçirecek, sitenin diğer bölümlerine verilen linkleri kontrol edecektir. Hatta istatistikler siteye doğrudan bu sayfadan girenlerin başka bölümlere gitmeden siteyi terk ettiğini gösteriyorsa bu sayfanın içeriğine yakın diğer sayfalar ziyaretçiye hatırlatılabilir. Bir şekilde sitenin diğer yönlerine ilgi çekmeye çalışılabilir.

cihansalim.net sitesinden örnek vermem gerekirse, ziyaretçilerimin neredeyse dörtte biri arama motorlarında çok iyi yer edinmiş olan bilİŞim adlı alt bölümden siteye girmekteydi. Doğru olan bu alt bölüme ilgi çekecek linkler yerleştirip onu az da olsa ana sayfaya benzetmek, yani ziyaretçiyi yönlendirmektir.

Tek Değil Onlarca Site
Tek bir siteniz olsa da arama motorları sitenizde yer alan onlarca hatta yüzlerce sayfayı taramış ve ayrı ayrı kaydetmiştir. Bu nedenle ziyaretçiler illa da sizin beklediğiniz yolu takip etmek zorunda değillerdir.

Her bir sayfaya azami özen göstermeli, tasarımından menüsüne her şeyini tam yapmalısınız. Hatta her sayfayı açıp <meta> etiketleri eklemeli ama etiketin içindeki anahtar kelimeleri sayfaya özel seçmelisiniz. Geniş bir sitede artık unuttuğunuz sayfalar olacaktır ama ziyaretçilerin her tarafı "karıştırdığını" unutmayın.

Günümüzde site yönetiminin bir diğer önemli yanı site içi arama özelliği sağlamaktır. Çok sayfa barındıran siteler, ziyaretçi sıkılmadan hedefe ulaşmasına yardımcı olmalıdır. Eğer sitenizin ticari amacı yoksa, İnternet'te bu hizmeti ücretsiz veren freefind.com gibi sitelerden faydalanabilirsiniz. Yerleştireceğiniz arama kutusu çok geniş ve başarılı olmasa da tüm Web'i arama özelliği içerirse ziyaretçileri iyice memnun etmiş olursunuz.

Web Etkileşim Demek
Gelelim İnternet'in diğer medyalara kurduğu mutlak üstünlük olan etkileşim fırsatlarına. Günümüzde başarılı olan sitelerin çoğu ziyaretçilerini kaybetmemekte ve bunu da basit yollardan sağlamaktadırlar.

En basit örnek ziyaretçi defteridir, insanlar fikirlerini bildirmekten ve bir sayfada yer almaktan memnun olurlar, başkalarının site ve içeriği, varsa ürünleri hakkında fikirlerini merak ederler.

Belli aralıklarla anketler düzenlemek de sanılanın aksine sadece anketin sonucunu merak eden onlarca kullanıcıyı geri çeker. Anketin süresini belirtin ve yeni anketi yayınlarken eskisinin sonuçlarına yer verin. Hele bir de anket sonuçlarını iki paragrafla yorumlarsanız ziyaretçi sitenin diğer kullanıcılarıyla arasındaki bağı hissedebilir.

Dar bir konuya yönelik son gelişme ve haberler; şakalar, fıkralar yayınlamak ve linkler sayfası hazırlamak, bunları güncellemek site yönetiminin en basit yanlarıdır. Ama bir adım ileri atarak birkaç sorudan oluşan mini sınavlar yayınlayabilir, hatta kendi ürünlerinizi ya da bir sponsorun sağladıklarını çekilişle ziyaretçilere dağıtabilirseniz trafiğinizin artacağı garantidir.

Ziyaretçiler Birbirini Katlasın
Site yönetiminde etkileşimi bir adım ilerletmek mümkündür. Kullanıcılar sitenizin içeriği ve varsa sattığınız ürünler üzerine fikirlerini yazabilsinler. Takdirname olarak adlandıracağımız bu tip etkileşim sıradan ziyaretçi defterlerinden farklıdır.

Günümüzde genel anlamda insanların birbirlerine duyduğu güvensizlik İnternet ortamında iyice artmaktadır. Sitenizde hem iyi hem kötü "takdirnameleri" yayınlayın. Yazan kişilerin e-posta adreslerini de belirtin ki ziyaretçiler doğrudan yazının sahibiyle temasa geçip siteniz hakkında bilgi alabilir.

Takdirnamelerden faydalanmanın sayısız yolu vardır, iş yaratıcılığınıza kalmış. Örneğin size gönderilen soru ve bilgilenme amaçlı mesajlara daha önceki ziyaretçilerin takdirnameleri, bir işi sizin sitenizden nasıl kolay yaptılarını anlattıkları mesajlarla cavap vererek etkileme gücünüzü arttırabilirsiniz.

Birbiriyle temas kuran bir kullanıcı kitlesi domino etkisi yaratır. Sayfayı beğenenin, arkadaşlarının e-postalarına sayfayı göndermelerini sağlayın. Böylece ziyaretçi sayınız katlanacaktır.

Ülkemizde neredeyse hiç uygulanmayan bir diğer yöntem e-bültenler yayınlamaktır. Tüm kullanıcıların yazıştığı e-gruplardan farklı olarak ziyaretçilerinize sadece siz, belli aralıklarla kaliteli içerikte mesajlar gönderebilirsiniz. Sitenizde e-posta adreslerini bırakabilecekleri bir kutu açın ve de gerçekten iyi bir neden sunun. En basitinden, eğer kendinizi çılgın bir sörfçü olarak tanımlıyorsanız, haftalık ya da aylık bülteninizle ziyaretçilerinize İnternet'te zor bulunan kaliteli siteler tanıtabilirsiniz. Ya da edebi sitenizin ziyaretçilerine belli aralıklarla şiirler içeren bültenler yollayabilirsiniz.

Bu bültenler yenileme, indirim haberi veren mesajlardan farklı olarak ziyaretçiyi siteye yönlendirmez. Ziyaretçinin okumaktan fayda sağlayacağı bir e-posta gönderilir ama mesajın içinde tabii ki sitenizin adı, adresi yer alır ve hem artı puan toplar hem de sitenizin unutulmasını engellemiş olursunuz.

Tüm bunların yanında, profesyonel bir site yönetiyorsanız sitenizde bir forum açmak oldukça yararlı olcaktır. Sitenizi yayınlayan şirketin sunduğu olanakları gözden geçirip yeterli disk alanınız olup olmadığını kontrol edin. İnsanlar belli sitelerde diğer ziyaretçilerle tartışmaktan zevk almakta ve sırf forumlar için siteyi ziyaret etmektedirler.

Ama her zaman, ziyaretçi çekmenin en önemli öğesinin diğer sitelerde benzeri bulunmayacak içerik sunmak olduğunun altını çizelim. Bir konuda uzman dostunuzdan makaleler isteyebilir, ayrıca ziyaretçilere de okudukları hakkında yorum yapma şansı verirseniz yolun önemli bir bölümünü kat ettiniz demektir.

İyi bir web sitesinin sürekli yenilenen ve devamlı gözden geçirilen bir site olduğunu unutmayın...


Mükemmel Site Yönetimi Dosyası 4 Ana Bölümü ve Diğer Tasarım Konuları İçin Web Tasarım Bölümü'ne Dönebilirsiniz