www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Siteyi Yönetin!
   
MÜKEMMEL SİTE YÖNETİMİ
Bölüm 4: Siteyi Kendi Başına Bırakmayın, Yönetin

Bu bölümde sitenizin başarı şansını arttıracak yöntemleri ele alacağız. Web tasarımı gibi yönetimi de zorlayıcı değildir fakat bunun için İnternet ve sitenizin özelliklerini daha da yakından tanımanız gerekir.

Arama Motorlarına Kayıt
tıklayın, destekleyin:
Arama motorları İnternet'in en popüler siteleri arasında yer alır ve adeta trafik polisi gibi dev ağda bize yol gösterirler. Tabii polisin bir yolu kapatıp herkesi sizin pide salonunuzun sokağına yönlendirmesi büyük bir fayda sağlardı. Aynı durum web'de de geçerli olduğundan arama motorlarına önem vermelisiniz.

İlk adım, arama motorlarına kayıt olmak. Google, Excite ve akla gelecek pek çok sitede "Submit" ya da "Add" linkini bulun. Çoğu sefer karşınıza ücretli kayıt seçenekleri çıkacaktır, örneğin Lycos size dört ayrı ücretli servis sunacaktır. Ama siz dikkatle sayfayı taramaya devam zira en altta "Free Site Submission" gibi minik bir link verilmiştir.

Bir diğer yöntem sitenizi birçok arama motoruna ücretsiz kaydeden sitelerden yararlanmak. Bazı örnekler şunlardır:
www.anybrowser.com
www.addme.com
www.addpro.com
www.submittoday.com
www.nnh.co.uk/launch

Addme.com bunların içinde öne çıkanıdır. Anybrowser.com da sitenizi farklı ekran çözünürlüklerinde, Macintosh, Netscape, vb. kullanıcılarının nasıl gördüğünü size sunar. Öte yandan Türk arama sitelerinin çoğu sitenizi kolayca eklemenizi sağlayacak bağlantılar verir. Fakat dizin hizmeti veren Türk sitelerinden bazıları sayfalarınızı bir kategoriye sokmanızı isterler, o yüzden kategori seçimine dikkat edin. Çok taranan bölümler arasında, ama alt sıralarda mı yer almalısınız yoksa daha az aranan konularda üst sıralarda mı, karar sizin.

Başarılı Arama Sonuçları
Belli başlı arama motorlarına kaydolmak tek başına yeterli değildir. Bir konuda yapılan aramalarda yüksek sıralarda yer alamıyorsanız kimse sitenizin varlığından haberdar olamayabilir. Bu nedenle sayfalarımızı robotların ilgisini çekecek şekilde düzenlemeliyiz.

Sayfada tek kelimeye yoğunlaşmanın öneminden bahsettik. Aynı kelimenin sık geçtiği sayfalar, o konuda uzman siteler gibi sınıflandırılırlar. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi www.keyworddensity.com adresinden alabilirsiniz. Önerilen, anaktar kelimelerinizin sayfadaki tüm metne oranının %2 ila 7 arası olmasıdır. Bundan azı sitenizin konuyla pek ilgisi olmadığı şeklinde yorumlanacaktır. Fazlası ise robotlar tarafından cezalandırılacak, "spam" olarak kategorilendirilecektir.

Arama motorları birbirinden farklı yöntemler kullanmakta, farklı öğeleri dikkate almaktır. Genellemek zor olsa da ilk 25 kelimenin her zaman önemli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca sayfanızın <title> etiketiyle tanımlanan pencere başlığının içeriği de sıralamada dikkate alınmaktadır. Fakat böyle bir hedef için title'a akla ne gelirse yazmak da yerinde olmaz. En fazla 40 karakterden oluşan bir başlık önerilir.

<META> Etiketi
Sayfanızı hazırlarken <head> ve </head> arasına <meta> komutunu ekleyebilirsiniz. Siteleri dizen robotların çoğu meta etiketlerinin içeriğinden yardım alır. Meta komutunun pek çok özelliği bulunmaktadır, en iyisi sık kullanılanları örneklerle anlatmak.

<meta name="keywords" content="site yönetimi,tasarım">
Anahtar kelimelerinizi, 255 karakteri aşmayacak şekilde, virgüllerle ayırarak yazın. Ama doğru anahtar kelimeleri seçmek zordur, tahmin ve şans da işin içine girer. Bazı robotlar büyük küçük harf ayrımı da yaparlar. Pek de yerinde bir arama tarzı olmasa da bazı kullanıcılar "Bilişim Teknolojisi"ni "bilişim teknolojisi"ne tercih eder. Nelerin arandığını öğrenmeye çalışın, bizzat kendiniz birçok deneme yaparak sonuçları inceleyin.

<meta name="description" content="Tasarım ve ipuçları sitesi">
Sonuçlar arasında siteniz yer aldığında adresin altında yer alacak açıklamayı buradan alan robotlar vardır. Sitenizin tanımını kısa ama açık ve ilgi çekici biçimde buraya yazın.

<meta name="robots" content="index,follow">
Bu meta komutuyla robota sayfayı dizine eklemesini ve de linkleri takip ederek yoluna devam etmesini söylemiş olursunuz. Eğer arama sonuçları arasında gözükmemesini istediğiniz bir sayfanız varsa index yerine noindex yazarsınız. Ya da linklerin takip edilip dizine eklenmemesi için nofollow değerini girebilirsiniz.

<meta http-equiv="expires" content="0">
ya da <meta http-equiv="pragma" content="no-cache">
Sayfanızın içeriğinin bir kopyasının ziyaretçinin bilgisayarında kalmasını engellersiniz. Böylece bilgisayarın, sık yenilenen sayfanızı yüklemektense eski halini bellekten göstermesini engellemiş olursunuz. Ayrıca üstteki meta etiketinde content olarak 0 yerine bir tarih girerseniz, bu tarihten sonra sayfanızın dizinlerden silinmesini ve yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtmiş olursunuz.

<meta name="revisit" content="15 days">
Bu etiketle arama robotunun siteyi kaç günde bir ziyaret edip dizene ekleyeceğini ayarlarsınız. Sonuçlar arasında, taze içeriğiniz görüntülenir. Eğer siteyi ender yeniliyorsanız 30 gün, vb. değerler girmek daha iyi olacaktır.

Linkler
Sayfaları hazırlarken kullandığımız dil olan HTML'nin temeli hyper-text üzerine kurulmuştur. Ama pek çok sayfada site dışına bir tek köprü bile bulunmamaktadır. Site sahipleri, insanların sitelerini terk edeceğinden ve birkaç adım sonra rakiplerine gidebileceklerinden çekinmektedirler. Yazının başında belirttiğimiz gibi ziyaretçi sayfanızı zaten terk edecek ya da kapatacaktır.

Aksine, "bağlantılar" diye bir bölüm açıp ziyaretçilerin yarar sağlayabileceği kaliteli siteleri bir araya getirirseniz iyi bir referans kaynağı olabilir ve bir konuda bilgi arayan kullanıcıların sizin sunduğunuz köprülere göz atmasını sağlayarak trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Linklerin en önemli yanı ise arama sitelerinin normal yoldan kaydedilmeyen sitelere linkler üzerinden ulaşıyor oluşudur. Bu da bazı arama motorlarının tasarımı gereği size ulaşması için başka bir sitenin size link vermesini gerektirir. Tabii link almak için link vermelisiniz.

Sitenize ulaşıldıktan sonra da iş bitmez. Sitenizin link popülerliği sıralamadaki yeriniz açısından çok önemlidir. Size link veren ne kadar çok sayfa varsa, siteniz o kadar "önemli" kabul edilir. Bir zamanlar bu nedenle, "link çiftliği" denen sayfalar vardı ve bunlar binlerce sitenin link kazanmasına yardımcı oluyordu. Ardından robotlar linklerin kalitesini dikkate almaya başladılar. Sıralamada yüksek yer bulan ve çok link alan bir sitenin size link vermesi bir link çiftliğinin vermesinden kat kat değerlidir.

Sitenize Özenin
Resim dosyasının dikkatsizlik yüzünden görüntülenmemesi gibi basit hatalar bir yana metin içindeki tek bir kelimenin bile yanlış yazılmaması önemlidir. Genç site sahiplerinin pek de umursamadıkları bu konu siteye olan güveni önemli oranda etkiler. Dilbilgisi kurallarına uymaya da özen gösterin.

Kim olduğunuzdan ve size nasıl ulaşabileceklerinden bahsedin dedik ama "Site Hakkında" sayfasını da unutmayın. İçeriği, telif hakları, site sahibinin çeşitli şirketlerle bağlantıları, sitenin yayın politikası, vb. konular üzerine bilgiler sitenizin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olabilir.

Ziyaretçilere, "Sık Kullanılanlar" listelerine sitenizi eklemelerini hatırlatın. İster basit bir script ile bir link oluşturun, isterseniz "Ctrl ve D tuşlarına basıp siteyi listenize ekleyebilirsiniz" benzeri bir hatırlatma yapın.

Eğer sitenizi her gün yenilemiyorsanız, ziyaretçilerin e-posta adreslerini bırakabileceği bir kutucuk yapıp onlara her yenilemede mesaj atmayı seçebilirsiniz. Haftada birden fazla mesaj atmanız ise hoş olmayacaktır. En iyisi birkaç yeni sayfayı bir kerede bildirmektir. Sitenizin yeniden ziyaret edilmesi dışında ziyaretçilerinizin kafasına sitenizin bir imajını bırakmak için bu çok yararlıdır. Ticari bir site de, özel indirim, vb. duyuruları aynı şekilde yapabilir.

Sıradışı Hata Sayfaları!
Size link veren bir sitenin adresi hatalı vermesi, bir sayfanın silinmesi, eski bir sayfanın artık sitede yer almaması, kullanıcıların kendilerine kapalı, şifre gerektiren bir adres yazmaları gibi durumlarda İnternet tarayıcı programı sıradan hata mesajını ekranda görüntüler.

Bu mesajdan sonra bazı kullanıcılar web'de başka denizlere yelken açarlar, bunu engellemek içinse hata sayfaları hazırlayabilirsiniz. Öncelikle sitenizi yayınlayan şirketin bu desteği verdiğinden emin olun.

Genelde sayfalarınızı yüklediğiniz alanda 401.html ve benzeri dosyalar vardır. Bu dosyaları açıp düzenleyebilir ya da aynı isimli dosyaları kendiniz hazırlayıp sunucuya yükleyebilirsiniz. 401, 403, 404, 405, 500 başlıca hata mesajlarıdır.

Hazırladığınız sayfaların sitenizin genel görünümünü taşıması hoş olur. Sitenin diğer bölümlerine ulaşımı sağlayacak bir menü, onları bir önceki sayfaya gönderen bir script ilk akla gelenlerdir. Ayrıca iyi niyetli kullanıcılar, size hatayı bildirebilirler, bunun için size ulaşmalarını sağlayacak bir bağlantı verebilirsiniz.

"Siteyi Kendi Başına Bırakmayın, Yönetin" Bölümü Devam Ediyor:
» İstatistikler, Tek Değil Onlarca Site, Web Etkileşimiyle Ziyaretçiler Birbirini Katlasın »