www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Temelleri Atmak
   
MÜKEMMEL SİTE YÖNETİMİ
Bölüm 2: Sitenin Temelleri Nasıl Atılmalı

 « İlk Sayfaya Dönüş

Destan Yazmayın!
İnternet kullanıcılarının hiç de az olmayan bir bölümünün bilgisayarlarla uzunca süredir haşır neşir
tıklayın, destekleyin:
olan bir kitle olmadığı biliniyor. Kullandıkları programları detaylı öğrenmeyen bu kitle sizin web sitenizi araştırmak fikrine de aynı ön yargıyla yaklaşıyor.

Ayrıca İnternet kullanıcılarının yazının başında sıraladığımız özellikleri onları daha sabırsız ve aceleci yaptığından, inanması güç de olsa tüm İnternet kullanıcılarının yaklaşık beşte birinin, girdikleri web sitesini bir sayfa bile aşağı kaydırmadıkları tahmin ediliyor. Böylesi araştırmaların güvenilirliği tartışılsa da, çoğu ziyaretçinin gerçekten de sayfanın ilk bölümünü inceledikleri, aradıklarına yakın bulduklarına tıkladıkları ya da siteden çıktıkları malum.

Yine bir başka üniversite araştırması ise pek çok ziyaretçinin aradıklarına yakın bir şey bulsalar da dört sayfadan uzun metinleri okumadıklarını ortaya koyuyor.

Tüm bunlar uzun sayfaların ziyaretçiyi ürküttüğünün bir göstergesi. Metinlerinizi tekrar okuyun, elden geçirin, kısaltın, bir bölümü hakkında detaylı bilgiye ulaşılabilmesi için link verin. Gerçekten uzun metinler yayınlamak amacındaysanız da metni bir kaç farklı web sayfasına bölün, böylece hem ziyaretçi okumak için daha az bekler hem de devam edip etmemeye karar verebilir.

Sitenizi Taze Tutun
Tasarımınız başarılı olsa ve ziyaretçiyi ilk gelişinde etkileyebilseniz de İnternet'te içeriğin en önemli öğe olduğu gerçeğinden yola çıkarak belli aralıklarla siteyi yenilemelisiniz. E-iş yapma amaçlı bir site yönetiyor olsanız da en azından ürün ve hizmetlerinizin özellik, fiyat vb. öğelerini sık sık gözden geçirmelisiniz. İçinde bulunduğunuz pazarın yeni standartlarını takip edip, sunduklarınızı karşılaştırabilme olanağını ziyaretçilere vermelisiniz.

İçeriğe önem veren bir site ise zaten elindekilerle yetinmemeli. Ziyaretçiler belli aralıklarla bir kaç kez uğrayıp aynı şeyleri görürlerse sitenin hareketsiz olduğu kanısına varabilirler.

Ayrıca hangi aralıklarla yenileme yaptığınızı belirtmek de faydalı olabilir. Örneğin "aylık spor sitesi" benzeri kelimelerle bir hafta arayla gelen ziyaretçinin bir şey bulamaması karşısında yanlış izlenime kapılmasını engelleyebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken diğer konu da nelerin yenilendiğini açıkça ortaya koymanız. Sürekli ziyaretçileriniz dışındakilerin henüz sitenizi iyi tanımadığından, bir bölümde sıradan bir güncelleme bile yapsanız bunu belirtin. En baştaki kuralları unutmayın, ziyaretçi yönlendirilmeli...

Test Edin
Kullanıcı gözüyle sitede dolaşmak önemli ve sanıldığından zor bir yöntemdir. Kurucu siz olduğunuz ve kafanızda neyin ne ima ettiğini kesin çizgilerle belirlediğinizden ziyaretçinin de sizle aynı mantık ve kavrama yeteneklerine sahip olmasını beklersiniz.

Farklı kişilerden fikir almanın yanında sitenin her bölümünü sık sık gözden geçirin. Yazılanlar artık geçersiz hale gelmiş, kullanıcılarla etkileşim içinde olan sayfa bir ziyaretçinin yazdıkları yüzünden yanlış bilgilerle dolmuş olabilir. Eğer başka sitelere link vermişseniz bu sitelerin hala ayakta olup olmadığını ve de içeriklerinin sizin köprü kurma amacınızdan sapmadığını kontrol edin. Aceleyle yapılan yenileme ve değişiklikleri boş zamanınız olduğunda inceleyin, sayfanın başlığının değiştirilmesi, yeni sayfadaki bir iki linkin çalışmaması en profesyonel webmasterların bile yaptığı hatalardır.

Yedek, Yedek, Yedek
Napolyon'un paraya verdiği önemin benzerini bilgisayar kullanıcıları da sık sık sakladıkları bilgilerin yedeklemeye vermelidir. İnternet'te de aynı durum geçerlidir. Siteniz akla gelmeyecek onlarca nedenden dolayı zarar görebilir. Sitenizi yayınlayan şirket iflas edebilir, teknik sorun yaşayabilir, "kusura bakmayın tüm müşterilerimizin dosyalarını sildik, bir daha yükleyin" diyebilir. Ki bu sonuncusu daha birkaç ay önce başıma geldi.

Bunun dışında belli aralıklarla yapılan farklı yedeklemeler, yapılan bir yanlışı düzeltmektense eski sayfayı hemen yayına sokma şansı sağlar. Sonuçta yedek almanın kaybettirdiği kaynak, sitenizin sayfalarının eksilmesi, hatta tümden yok olmasının yanında hiç kalır.

Site Açmakla İş Bitmiyor
Birçok site sahibi ilk birkaç haftada sadece 30-40 kişinin sitelerine geldiğinden, bunların da beşine satış yapabildiklerinden yakınırlar. Eğer İnternet'te para kazanmak, yardım amaçlı vakfınızın bir an önce etkili çalışmasını sağlamak, çok ciddi bir referans kaynağı olmak gibi hedefleriniz varsa şunu bilin ki, iş birkaç sayfa hazırlayıp İnternet'e atmakla bitmiyor.

Sitenin amacına göre, ister müşteri isterse içeriğinizin sürekli takipçisi olsun bu beş kişi bile iyi bir rakamdır. Gerçek hayatla farkı ve benzerlikleri olan sanal dünyada sitenizi, ara sokaklarda açılmış küçük bir dükkan gibi düşünebilirsiniz. Kendi kendine artacak bir ziyaretçi sayısı birçok İnternet girişimcisinin kurduğu bir hayaldir. Sitenizle yakından ilgilenmeniz gerekir. Siz siz olun, "Bu site ilk bir ayda bir işe yaramadı, ne biçim İnternet bu" demeyin!

Hedefe Ulaşmada Yavaş Kalmayın
Az önce bahsettiğimiz ciddi amaçlı bir siteniz varsa İnternet'in her olanağından yararlanmalısınız.

Önce arama motorlarına kayıt ettiğiniz sitenizi daha sonra belki de İnternet'te yer alan bir çok link değişim programına eklediniz. Yani açtığınız dükkanı şehirdeki dükkanların listesini tutan dizinlere kaydettirdiniz, arabanıza dükkanınızın logosunu yapıştırdınız, küçük el ilanlarıyla kendinizi yakındakilere tanıttınız.

Bir miktar iş yapmaya başlayıp gelir kazandıktan sonra ise, İnternet'te de aynı gerçek hayatta olduğu gibi sonsuza kadar beklememelisiniz. Eğer ciddi hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız yavaş yavaş da olsa İnternet sitelerine reklamlar vermeye, daha geniş pazarlama hamleleri atmaya başlamalısınız.

Kısıtlı yerlerdeki sayılı linkten sizi bulacak kullanıcı sayısı gerçekten tatmin edici olmayacaktır.
 

 


- Diğer web tasarım konularının listesi burada...

- "Mükemmel Site Yönetimi" dosyası, öneri ve ipuçlarıyla dolu diğer iki bölümü de içeriyor. Kısa süre içinde diğer konuları da burada bulacaksınız.