www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Temelleri Atmak
   
MÜKEMMEL SİTE YÖNETİMİ
Bölüm 2: Sitenin Temelleri Nasıl Atılmalı

Her ne kadar sanal ortamda tecrübe kazanarak öğrenmek
tıklayın, destekleyin:
en önemlisi de olsa artık İnternet ve kullanıcılar hakkında bazı bilgilerimiz var. Şimdi de web sitelerini hangi temeller üzerine kuracağımıza bakalım.

Web sitenize bir sayfa bile hazırlamaya başlamadan önce etraflıca bir plan yaptınız. Hesaplarınız web sitesi açmanın fayda sağlayacağını gösterdi...

Acele Etmeyin
Hızla genişleyen İnternet'te yer alma fikri kişiyi sardı mı bir an önce siteyi yayınlama güdüsü baş gösterir. Halbuki, sitede eksikler varsa İnternet'te çabuk yer kapmanın bir anlamı kalmaz. Kötü bir site gecikmiş bir siteden daha çok zarara neden olur. Kullanıcının ilk izleniminin önemini hatırlayın.

Hızla yapılan sitelerin en büyük tehlikesi ise sahibinin hevesini erken kırabilmesidir. Daha ilk günlerde aklınıza gelecek yeni fikirler, ya da unuttuğunuz bir şey yüzünden tüm sayfaları tek tek elden geçirmek zorunda kalabilirsiniz.

Sitenizi hazırlarken illa da bir uzmana değil, İnternet kullanan herhangi bir tanıdığınıza danışın. Akraba ya da dostunuzu bilgisayar başına oturtup siteniz hakkında fikirlerini sorun.

Siteniz ne kadar geniş ve profesyonel amaçlı ise yayına başlamadan önce o kadar uzun bir süre beyin fırtınası yapın, aklınıza siteyle ilgili ne gelirse not edin. Bunları tekrar inceleyin, eleyin, bazılarını birleştirip yeni şeyler düşünün. Faydasını göreceksiniz.

Şartlar Eşit
İlk web sitesini yayına sokan birçok kişi, ziyaretçilerinin azlığından karamsarlığa düşer. Diğer sitelerle nasıl rekabet edeceğini düşünür. Halbuki herkes bir yerden başlamıştır. Kimse anasından web iletişimi uzmanı olarak doğmamış olduğundan deneye yanıla tecrübe kazanmıştır. Zaten İnternet'in hızlı yayılması, değişimi ve gelişimi sonucu, başarıya herkes kendi ayrı yolundan ulaşmaktadır. İnternet'te çekingenlik fuzulîdir.

Fırsatlar dünyası İnternet, 16 yaşındaki bir kızla milyarlarca liralık şirketleri eşit kılar. Kendine güven sorununu aşmanın en kolay yolu bunun bilincinde olmaktır. Eğer iddialı ve inatçı iseniz elinizdeki olanaklarla birçok rakibinizden daha iyisini yapabilirsiniz.

Birçok popüler web sitesinin birkaç arkadaşın amatör girişimiyle ortaya çıktığını biliyoruz. Lafın kısası, yanlışlarınızdan korkmak yerine ders alırsanız sitenizin gücünü başarıyla arttırabilirsiniz.

Neden Siz?
Sizinki gibi sayısız web sitesinin olduğu bir ortamda ziyaretçileri etkilemek için tasarımdan çok daha önemli olan ziyaretçiyi ikna etme kabiliyetidir. Özellikle e-iş yapma amaçlı sitelerin önem vermesi gereken bu konu maalesef binlerce sitenin başarısızlığının başlıca nedenidir.

Ziyaretçi, sizinkinin benzeri birçok alternatif siteye gidebileceğinin bilincindedir. Ona sizin, kurumunuzun kimliğini açıklamalısınız. Sayfada öne çıkması gereken "bu haftanın indirimi", "bu hafta size seçtiğimiz şiir" gibi başlıklar değil neden sizden alışveriş yapması, neden şiiri sizin sayfanızdan okuması gerektiği üzerine yazacaklarınızdır.

Bu, gerçekçi olmayan, reklam benzeri satırlar yazmak değildir. Sadece sizin sitenize özel olanları öne çıkarın, farklılığınızı ortaya koyun. Ziyaretçiyi hemen bununla vurun.

Size Ulaşabilsinler
Bir web sitesinin güvenilirliği ve ciddiyetini belirleyen faktörlerden biri ziyaretçilerin yayıncıya ulaşabilmesidir. Herhangi bir sayfadayken site sahibine soru sormak isteyebilir. Karşılaştığı bir yanlış ya da eksiği, ender de olsa, size iletmeye kalkabilir. Hatta sizle ortak projeler yürütmek, çalışmak arzusunda olabilir.

Her sayfa sayfada görünür bir yerde, size nasıl ulaşılabileceğini belirtmezseniz tüm bu yararlı geribildirimleri alamayacaksınız demektir. Sitenin amacına göre, adınız, e-posta adresiniz, telefon, faks numaralarınız hatta fiziksel dünyadaki adresiniz sayfada yer almalı. Özellikle e-iş amaçlı sitelerde bunlardan birinin bile eksik olması olumsuz sonuçlara neden olur.

Her şey bir yana, yıllardır kaliteli içerik sunduğunuz sitenize reklam ya da benzeri bir destek vermeye karar veren birinin size ulaşamaması sonucu bu şansı kaçırmanız çok üzücüdür.

Dikey mi Yatay mı?
Yapılan araştırmaların sonuçları, yatay bir tasarımın oldukça geniş içerikli sitelere bile yararlı olmadığını ortaya koyuyor. Yani site.com/otomobil, site.com/spor, vb. sayfaları sadece o bölüme özel bir tasarım ve içerikle sunup ziyaretçilerin doğrudan bu adrese gelmelerini beklemek etkili olmuyor.

Piramit şeklinde kurulacak bir site ile, ana sayfada her bölümün içeriğini açıkça ortaya koyup ulaşımı kolay kılmanız en etkili yol. Bir tık daha fazla sürse de insanlar sitenin girişinden ilgilendikleri bölüme, oradan aradıkları alt başlığa ve son olarak detaylı içeriğe ulaşmaktan memnunlar.

Böyle bir sistem içinde piramidin tepesinde olabildiğine genel ve kısa metinler, büyük başlıklar ve geniş resimler yer alırken tabana doğru indikçe başlıkların küçülmesi, resim sayısının artması ve de sayfa içeriğinin uzaması öngörülür.

Dürüstlük
Sayılamayacak kadar çok rakibinizin olduğu bir ortamda ziyaretçi çekmek gerçekten de zordur. Bu konuda çok zorlananlar ise bu yazı gibi çalışmaları okuyup sitelerini nasıl yönetebileceklerini öğrenmek yerine risk almayı tercih ediyorlar.

İnternet'in verdiği yanlış izlenimlerden biri de web sitelerinin yönetiminin kolay olduğu. Hayatın her alanında olduğu gibi, iyi bir sonuç için ciddi bir çaba göstermek gerekiyor. "Kolay yolu" seçtiğini düşünerek ziyaretçileri aldatan metinler yazan siteler bir kere amacına ulaşsa da uzun vadede bunun cezasını mutlaka ödüyor, hızla haberleşen İnternet topluluklarında güvenilirliklerini kaybediyorlar. Siz siz olun, kelime oyunları ile ziyaretçilerinizi yanlış bilgilendirmeyin. Ne de olsa peşini bırakırlar diye "5 yıl garantili" gibi vaatlerde bulunmayın.

Dev ağın içinde birbirinin ikizi siteler bulmak zor, bu yüzden sizin siteniz de ziyaretçiler tarafından olduğu gibi kabul edilecek, kullanıcı gözünde mutlaka farklı bir yönü bulunacaktır. Bu nedenle "olduğunuz gibi görünmekten" çekinmeyin. Felsefi anlatımımızı açarsak, bırakın içeriği, sitenizin geniş olduğu izlenimi vermek için bile yanıltıcı linkler sunmayın. Sadece futboldan oluşan sayfalarınızı "Spor Bölümü" diye linklendirmeyin. Basketbol hakkında bir şeyler okumayı uman kullanıcı bundan sonra sitenizin otomobil bölümüne tıklamayı bile zaman kaybı olarak görebilir, çünkü orada da sadece bir model araba üzerine bilgiler olabileceğini düşünür.

"Sitenin Temelleri Nasıl Atılmalı" Bölümü Devam Ediyor:
» Destan Yazmayın; Sitenizi Taze Tutun; Test Edin; Yedekleyin; Site Açmakla İş Bitmiyor; Hedefe Ulaşmada Yavaş Kalmayın »

 
 


- Diğer web tasarım konularının listesi burada...

- "Mükemmel Site Yönetimi" dosyası, öneri ve ipuçlarıyla dolu diğer iki bölümü de içeriyor. Kısa süre içinde diğer konuları da burada bulacaksınız.