www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Net Sosyolojisi
   
MÜKEMMEL SİTE YÖNETİMİ
Bölüm 1

İnternet'in hızla yaygınlaştığı günümüzde milyonlarca web sitesi ziyaretçi bekliyor.
tıklayın, destekleyin:
Kişiler, şirketler, vakıflar, kurumlar sanal dünyada yer almanın önemini anladı ve en azından birkaç sayfa hazırlayıp yayınlamaya başladı.

Peki bu siteler nasıl yönetiliyor? Arama motorlarından ziyaretçi çekebiliyor mu? Çektiklerinin siteyi beğenmesini ve tanıdıklarına anlatmasını sağlayıp daha da çok kişiye ulaşabiliyor mu? Bir kez siteye geleni sürekli ziyaretçiye çevirebiliyor mu?

Bunları başarabilen sitelerin sayısı fazla ama İnternet'in geneline baktığımızda oranları oldukça düşük. Çünkü bir sitenin "iyi hazırlanmış" olmasında, akla ilk anda gelenden çok daha fazla değişken etkili oluyor. İşte biz de tüm bunları dört ana başlık altında inceleyip etkili ve etkin bir siteye adım adım yaklaşmaya çalışacağız.

İnternet ve Kullanıcı Özellikleri
İletişimde son yıllarda yaşanan hızlı gelişmenin kuşkusuz en önemli ayağı İnternet. "Sanal dünya" milyonlarca insanı bir araya getiriyor. Böyle bir ortamın kendi kurallarının, örf ve adetlerinin oluştuğunun bilincinde olmak ve bunlara uymak, başarılı olmak için olmazsa olmaz şartlardan biri.

İnsanların bir araya geldiği bu ortamda sosyoloji bilgisi başarı şansını oldukça arttırıyor. En azından bu sayısal ortama katılanların fiziksel dünyadaki kişiliklerini bir kenara bıraktığını biliyoruz. O zaman "nasıl farklı" davrandıklarını ne kadar iyi bilirsek sitemizi ziyaret edenlerin beklentilerini de o kadar iyi tatmin edebiliriz.

Hemen sanal dünyanın bazı gerçeklerini gözden geçirmeye başlayalım:
İnternet'ten Beklenti
Kullanıcılar ilk andan itibaren İnternet tecrübelerinin diğer medyalardan aldıklarından farklı olmasını bekler. Bu beklenti onun daha seçici olmasına neden olur.

İnternet "Soğuktur"
Kullanıcıların azımsanmayacak bir bölümü hala geleneksel medyaya yakınlık hisseder. Elindeki gazeteyi alıp istediği yere uzanarak okuyabilmek, televizyonda kendisi gibi bir insanı, sesi ve tüm mimikleriyle takip edebilmek daha çekici gelir.

Günümüz teknolojisi ve bağlantı hızlarıyla kısıtlı olanaklar sunan İnternet'te ses, kaliteli video görüntüsü eksikliği yadsınamaz bir gerçektir. Bu nedenle kullanıcıyla bir şekilde duygusal bağ kurabilen siteler yapmak amaç olmalı, bunun için mizah ve romansın yanında gerçek ve güvenilir içerik sunulmalıdır.

Farklı Doğrular
İşte ilk iki nedenden dolayı İnternet'in doğruları farklıdır. Diğer medyalarda başarı kapısını açan doğrular bu ortamda bambaşka sonuçlara yol açabilir. Bunun da ötesinde ziyaretçiye hitap şekli ve ne oranda yönlendirileceği önemlidir. Parçası olduğumuz İnternet'in olanaklarını ne oranda zorlayarak kullanıcıları sıkmadan ürün ve fikirlerimizi doğru anlatabiliriz? Bu hedef kitlenizin özelliklerini bağlıdır. Bir kesim İnternet'i hızla ve istediğine odaklanarak kullanmak isterken diğer bir kesim sayısal ortamın her olanağından faydalanmaktan ve İnternet'te vakit geçirmekten hoşlanıyor olabilir.

Örneğin gazete sayfasını çevirip reklamınızı umursamayan okuyucu İnternet'ten e-postalarını indirirken sizden gelen reklam mesajlarını da almak ve zaman kaybetmek zorunda kalır. Tam tersi bir durum ise web siteleri için geçerlidir.

Yani İnternet'in normal medyalardan farkı bir yana, sunduğu geniş olanaklar da birbirinden önemli derecede farklı kurallar getirmekte ve apayrı sonuçlar vermektedir.

Her Bilgisayar Farklıdır
Artık dev ağa bağlanmak için çok daha fazla yol var. Siz yeni cep telefonlarını, avuç içi bilgisayarları umursamasanız dahi, bildiğimiz bilgisayarların tek bir kalıp olmadığını unutmayın. Kullanıcılar Macintosh ve IBM uyumlu bilgisayarlara, çeşitli boyuttaki monitörlere ve değişik hızlardaki İnternet bağlantılarına sahip. Sadece İnternet Explorer değil diğer tarayıcıları da kullanıyorlar, ekran çözünürlükleri ve yazı tiplerinin büyüklüklerini kendi tercihlerine göre ayarlıyorlar.

Eğer İnternet'te kitlelere hitap edilecekse, tüm bunlar göz önüne alınmalı. Standartlara olabildiğine yakın ve herkesin rahatça faydalanabileceği uygulamalara gidilmeli.

Türk Telekom'un ana sayfası, farklı görüntü özelliklerine sahip kullanıcıların bazen nasıl zorluklar yaşayabileceğine örnek
Telekom'un sitesinde önemli bir sorun var: 800x600 çözünürlükte bile ana menünün sol tarafta açılan açıklamaları ekranın altında kalıp görünmüyor. Ekranı aşağı kaydırdığınızda da başka bir öğenin üstüne gelmiş oluyorsunuz. Bu durumda birçok ziyaretçiyi dikkate almamış oluyorsunuz.

Kullanıcılar Acelecidir
Ağın genişliği, alternatiflerin sayılamayacak kadar çok olması kullanıcılarda haklı olarak İnternet'in her olanağından yararlanamadıkları duygusunu oluşturur. Ulaşması zor da olsa, her zaman bir yerlerde istenen şeyin var olduğu inancına sahip olan ziyaretçi, teknolojinin hızını ve arama olanaklarını sonuna kadar kullanmaktan kendini alıkoyamaz.

Hatta sizin hedefiniz İnternet'te en çok zaman harcamayı sevenler olsa bile, asıl bu kesim İnternet'i daha iyi kullanabilenlerden oluşur. Saatlerini aynı yerde değil, sınırsız büyüklükteki ağın değişik noktalarında geçirmek isterler. Yani kullanıcılar aradıklarını hemen bulmak isterler.

Çekip Giden Sörfçüler!
Aceleci olmanın yanında televizyonda kanal değiştirir gibi yeni bir web adresi yazma şansına sahip ziyaretçiler arkalarına bakmadan çekip giderler. Bu, az önce değindiğimiz "aradığını hemen bulma isteği"nin de ötesinde İnternet'e özgü bir durumdur. Siteniz, sörfçünün aradığı şeyi barındırsa da, yavaş yüklenmesi, yetersiz tasarımı ve bunların da ötesinde mantık arayamayacağınız nedenlerle ekrandaki sayfayı beğenmeyebilirler.

Belki de çoğu İnternet yayıncısının, anlaması kolay olsa da, kabullenmekte zorluk çektiği şey budur. Sizin web siteniz mutlaka terk edilecektir. Ya arama sonuçlarında başka bir sayfa seçilecek, ya sizin sitenizden bir linkle başka bir siteye gidilecek, ya da tarayıcı penceresi kapanacaktır. Yazının ilerki aşamalarında sık sık bu kuralı hatırlamanızı öneririm.

İlk İzlenim
Gerçek hayatta olduğu gibi İnternet'te de ilk izlenim çok önemlidir. Sizi "kötü günde" yakalayan biri sitenizi hep böyle hatırlayacaktır. Son bölümde daha detaylı açıklanacağı gibi kullanıcılar sitenize ana sayfadan girmiyor olabilirler. Böyle bir durum söz konusuysa o sayfayı ve tabii ki ana sayfanızı çok dikkatli hazırlamalısınız. Kullanıcı dostu olmanın ötesinde bir daha uğraması için ona neden göstermelisiniz. Sitenizin kötü gününde olma lüksü yoktur.

İkinci Şans Olmayabilir
Bir önceki "gerçeğin" bir uzantısı olsa da altını çizmek için ayrı olarak ele almam gereken şu ki, bir kullanıcının sitenize bir daha hiç gelmeyebilir. Bunda sadece ilk izlenim etkili değildir, ziyaretçi sitenizi beğense de bir kerelik ihtiyacını gidermiş, sitenizi unutmuş, hatta İnternet'e sadece bir konuyu araştırmak için hayatında ilk kez girmiş ve bir daha da ne zaman gireceği belirsiz olabilir.

Karşılamanızı olabildiğine sıcak yapmanız gerekir. Ziyaretçilerin tekrar gelmesini beklentisi içine girmeyin, "bir özelliği ya da yeniliği bir sonraki sefer daha iyi kullanabilirim" gibi riskli düşüncelere kapılmayın. Sörfçüyü sürekli ziyaretçiniz yapmak için önerileri ilerki bölümlerde bulacaksınız.

Ziyaretçiye Yol Göstermeli
Aradığını sitenizin derinlerinde bulabilen İnternet kullanıcılarını kaybetmemek için site içi ulaşıma dikkat edin. Her ne kadar sitenizi kolayca terk edebiliyor olsalar da İnternet kullanıcıları kendilerine yol gösterilmesini sever.

Sunduklarınızı açıkça ifade edip ulaşmasını kolaylaştırın ki sitenizin derinliklerini araştırmak zorunda kalmasın.

Ziyaretçiler Sınıflandırılamaz
Normal hayatta tüketicileri, hatta yönetici, çalışan, gibi akla gelen her grubu kategorilere ayıran yazılar ve çalışmalarla karşılaşıyoruz. Aynısını İnternet kullanıcıları için de yapanların sayısı oldukça fazla. Fakat İnternet'te başarıyı yakalayanların da fark ettiği gibi, kullanıcılar birbirinden o kadar farklı amaçlara sahip ki, bu sınıflandırmalar anlamsız kalıyor.

Sınıflandırmaları rehber edinen pek çok site ise belli bir gruba yönelik site hazırladığını sanıyor. Siz siz olun, sakın böyle yapmayın. Yanlış, hatta aslında özellikleri tam olarak belirlenmemiş bir hedefiniz olacağına herkesi hedefleyin.

Mükemmel Site Yönetimi Dosyası'nın 2. Bölümü:
» Sitenin Temelleri Nasıl Atılmalı »

 
 


- Diğer web tasarım konularının listesi burada...

- "Mükemmel Site Yönetimi" dosyası, öneri ve ipuçlarıyla dolu diğer iki bölümü de içeriyor. Kısa süre içinde diğer konuları da burada bulacaksınız.

İtalya Başbakanı Berlusconi, Türkiye ziyaretinde "Erdoğan ile ikimiz biraz deliyiz" dedi, keşke o anda Erdoğan'ın ne düşündüğünü bilebilsek :) "Haydaaa" mı dedi, yoksa "Oh be, benim gibi delikanlı konuşan bir adam" mı, keşke bir şekilde sorulabilseydi.