www.cihansalim.net

  Hedef Gösterici!
  
tıklayın, destekleyin:
Bilgisayarlar hayatımıza girdikten sonra bilgisayar oyunları her yaştan insanın daha çok ilgisini çekmeye başladı. Özellikle savaşımsı içerikli oyunlarda ateş ediyor, hayatta kalmaya çalışıyoruz. Tabii hedefi en iyi şekilde vurmak ilk amaç. Peki bunu bir web sayfasında yapmaya ne dersiniz?
Web cinsliklerinde bu sefer de sayfada bir hedef gösterici kullanmayı göreceğiz.

 

Eğer yukardaki minik turuncu sayfayı görebiliyorsanız ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Fakat önceden uyarayım, bu 'şeyi' sayfanıza koyduğunuzda yukardaki gibi belli bir alanda değil her yerde etkili olacaktır.

Bunun bir diğer yararı da çok geniş bir tabloyu, Excel'de elde edilmiş ya da o türdeki bir dosyayı web'de incelerken izlemekte olduğunuz hücrenin hangi satırda ve kolonda olduğunu daha rahat bulabilmeniz.

Yapması da çok kolay, BURAYA tıklayarak açılacak sayfadaki kodları kendi sayfanızdaki <head> ve de </head> komutları arasına yerleştireceksiniz.

Hepsi bu kadar, ama minik değişiklikler olası. Çizgi ve ortadaki artının rengini değiştirmek için
var hairColor="red";
satırında red yerine istediğiniz rengin İngilizce adını ya da Hex kodunu girebilirsiniz. Tüm renklerin Hex kodlarını da bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Diğer değişiklikler ise kısaca
hHair.style.fontSize="1px";
hHair.clip.height=1
vHair.clip.width=1

satırlarında yapılabilir. Buradaki rakamlarla oynayarak çizgilerin kalınlığını ve artı işaretinin büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz.

Son olarak bir denemede kod grubunun hemen başındaki /* bölümü, bunu tersine çevirip, yani */ farklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

 


- İngilizceniz varsa size önerdiğim belli başlı tasarım siteleri şunlar:

- Builder.com (CNET'in popüler bölümü)
- GlassDog (Bu oldukça profesyonel)
- About.com (bu site derin ama hedefe varmak için biraz dolaşmanız lazım)
- Tips&Tricks
- Web Monkey (Tripod'un desteğiyle gün geçtikçe genişliyor)
- Web Techniques (Aylık yenilenen bir dergi mantığında)

- Ve en önemlisi Web'in bir anlamda 'sorumlusu' olan World Wide Web Konsorsiyumu yani W3'e ulaşmak da www.w3.org. Burada bu dile yeni eklenenleri, varolanlar hakkında açıklama ve değişiklikleri öğrenebilirsiniz.