www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 HTML Öğrenelim
   
E-Mailleşmenin ne kadar önemli olduğunu
tıklayın, destekleyin:
-kusura bakmayın şu anda hangi sayfa olduğunu hatırlamıyorum ama- bu sitedeki sayfaların birinde vurgulamıştım. Sanal dünyada ilginç ilişkilerin gelişmesi için illa ki chat yapmak veya bilinen popüler yöntemleri uygulamak gerekmiyor. Bazen posta kutunuza ilginç bir e-mail'in geldiği de oluyor.

Lafı uzatmadan neden 'edebiyat yaptığımı' açıklayayım: 1998'in Eylül veya Ekim aylarında ilginç bir e-mail geldi. Bunu bana atan Ayvalık'tan sevgili Sabahattin Peker idi. Peker, Internet kullanıcılarının yaş ortalamasından biraz büyüktü ama 'canı İnternet çekiyordu'. Web sitesi kurarak çok sevdiği Ayvalık'ı İnternet'te tanıtmak istiyordu.

Ve aramızda yoğun bir e-mail trafiği başladı, ben de oturdum, mutlulukla ona HTML öğreten yazılar yazdım. O da çabaladı ve sonunda İnternet'in tam olarak içine girdi, öyleki şu anda bir İnternet kafesi var. Sitesi ise www.ayvalik.net

Ve gelelim derslere
Sabahattin Bey'e gönderdiğim mailleri aynen burada yayınlıyorum. Aynı onun gibi işe sıfırdan başlayanlara gereken tek şey sabırla okuyup denemek...

İlk Mail

"Ve BASLIYORUZ: (Bu mailleri saklayin, sakin silmeyin)

A) ARACLAR
1) Yazmak icin Windows Not Defteri.

2) Resimleri duzenlemek icin dergilerin CDlerinde kesin bulunan "Paint Shop Pro" veya benzeri derecede bir resim programı.

B) NASIL KOMUT YAZACAGIZ?
1) Oncelikle harddiskinizde bir klasor yaratin ve sirf WEB Yayimi icin ayirin. Hatta daha da ileriye gidip bu klasorun altinda bir yedek klasor yaratin ve kullanmadiginiz, resim ve sayfalari orada tutup karistirmayin.

2) Bu klasorde bosluk bir yere sag tiklayip acilan menuden Yeni'ye basin ve tekrar acilan menuden Metin Belgesi'ni secin. Simdi klasorde adi Yeni Metin Belgesi.txt olan bir dosya olusacak, hemen ismini degistirin. Yeni ismin uzantisi ".htm" olarak bitsin!!! (uzanti dosyanin noktadan sonraki bolumudur, eger Windows 95'te dosta uzantilarini goremiyorsaniz sunlari yapin: herhangibi bir klasor penceresinde "Gorunum" menusunden "Secenekler" veya "Klasor Secenekleri" 'ni secin. Cikan pencerenin orta sayfasi yani gorunum sayfasinde "Bilinen Dosya Turleri Icin Dosya Uzantilarini Gizle" dugmesini bos birakin)
Evet dosyamiza mesela "ayvalik.htm" adini verdik. Buna cift tiklarsak MS Internet Explorer acilacak ve bos sayfa gorulecek. Sayfaya sag tiklayin ve menuden "kaynagi goruntule" deyin. "Ayvalik.htm" dosyasi Not Defteri icinde acilacak artik sayfa icinde istediginizi yazabilirsiniz.

Ipucu: Windows Klasorunu acin ve burada "Notepad.exe" dosyasini bulun, bu dosyaya sag tiklayip dosyayi birakmadan Windows Klasoru icinde yer alan "SendTo" klasorune tasiyin ve icine birakin. Menu acilacak, "burada kisayol olustur" 'u secin. Amaci suydu: Artik yarattiginiz ".htm" sayfalarina sag tiklayip "Gonder" ve daha sonra "Notepad" 'i secerseniz hic ugrasmadan sayfayi Not Defteri'nde acmis olacaksiniz. Neyse bu kadar Win95 pufu yeter!

ONEMLI: Dosyalarinizin BAS HARFI dahil tum harfleri kucuk harf olsun; ve Not Defteri'nde komutlari kucuk harfle yazin. Ama biraz sonra baslayacagimiz komutlarda kucuk harf ya da buyuk harfin onemi hic yok. Ama bazi GARIP servis saglayici sirketler, siz bir link yaratip insanlari ayvalik.htm'ye gondermek isteseniz ama dosyani adi Ayvalik.htm ise sayfayi gostermiyor! Yani hep kucuk harf kullanin da rahat rahat yayinlayalim ama tekrarliyorum html dilinde kucuk buyuk harf ayrimi yok; isterseniz komutun yarisini buyuk yarisini kucuk harfle yazabilirsiniz.

C) HTML DILI
I) Komutlar
1) Sayfa Yapisini belirleyen kodlar

Not Defteri (artik kisaca notepad diyecegim)'nde en yukardan yazmaya baslayabilirsiniz. (Aynen < ile > oldugu gibi yazacaksiniz)

a) <html> :Bir Web Sayfasinin baslangicidir, mutlaka en basta kullanilir. Sayfanin en sonunda </html> yazilarak sayfa bitirilir.

b) <head> :Sayfanin baslangic bolumunu tanimlar, bunu yazdiktan sonra diger komutlar ile sayfada calismasi gereken diger dosyalar, muzikler, vs. ile sayfa basligi gibi giris bilgileri yazilir. </head> ile biter.

c) <title> :<head>'dan sonra kullanilir, en yukarda pencere cubugunda gorunen sayfa basligini yazariz.</title>ile biter.
örnek: <title>Ayvalik Anilarim</title>

d) <body> :Belge basi. Sayfanin ozellikleri de belirtilir. </body> ile sayfada goruntulenen herseyin sonu belirtilir (sayfa sonu).

Bugunluk zamanim maalesef bu kadar, haftasonu ilerlemeye devam edecegiz.
Bugunluk ornek sayfamiz: (Bunlari notepad ile yazin ve dosyaya cift tiklayip acin, sonucu gorun)

İlk Örnek Sayfa Denememiz

<html>
<head>
<title>
Deneme Amaçlı İlk Sayfa
</title>
</head>
<body>
Ayvalık'tan Merhaba!
</body>
</html>

Tabii ki herşeyi böyle alt alta, satırlara birer birer yazmak gibi bir mecburiyetiniz yok."

Devam Edin »
 

 


- İngilizceniz varsa size önerdiğim belli başlı tasarım siteleri şunlar:

- Builder.com (CNET'in popüler bölümü)
- GlassDog (Bu oldukça profesyonel)
- About.com (bu site derin ama hedefe varmak için biraz dolaşmanız lazım)
- Tips&Tricks
- Web Monkey (Tripod'un desteğiyle gün geçtikçe genişliyor)
- Web Techniques (Aylık yenilenen bir dergi mantığında)

- Ve en önemlisi Web'in bir anlamda 'sorumlusu' olan World Wide Web Konsorsiyumu yani W3'e ulaşmak da www.w3.org. Burada bu dile yeni eklenenleri, varolanlar hakkında açıklama ve değişiklikleri öğrenebilirsiniz.