www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te
Türkçe karakterle arama yapmaktan çekinmeyiniz

 Esintiler
 
  "Trendy" Bilişim! (ağustos'03)
gündem
Bilişim sektörüBilişim hız ölçer, son gelişmeler, yenilikler en hızlı gelişmelerin yaşandığı sektörlerden biri. Her gün yeni teknolojilerle, bu doğrultuda ortaya çıkan problemlerle karşılaşıyoruz.

Yaz aylarında genelde bir yavaşlama olsa da kullanıcılar teknolojiye ilgisini asla kaybetmiyor. Bu yaz, İnternet'ten müzik indirme konusunda çarpıcı gelişmeler yaşanıyor, CD ve DVD kaydetmek öne çıkıyor. Örneğin birkaç hafta önce disk kaydedici programların en popülerlerinden
tıklayın, destekleyin:
Nero'nun 6. versiyonu piyasaya çıkıp oldukça ilgi çekti.
Diğer gelişmelere bakalım...

5) 'Telif Hakları'nı Koruyanlar: Dünyada süregelen İnternet'ten şarkı indirme tartışması, ABD Müzik Kayıt Endüstrisi RIAA'nın, İnternet servis sağlayıcılar ile ortak çalışmaya çabalamasıyla yeni bir aşamaya ulaştı. Dosya indirenlerin kimliğini saptamayı hedefleyen proje doğal olarak tepki çekti ve dijital ortamda mahremiyetin korunmasına karşı bir girişim olarak nitelendi. Buna ek olarak, Minnesota Senatörü Norm Coleman, RIAA'nın projesini yakından inceleyeceğini, suçsuz insanlara zararı olup olmadığını gözden geçireceğini açıkladı.
Eğer Coleman ve diğerleri ciddi girişimlerde bulunursa, durum bir anda telif haklarını korumaya çalışanların aleyhine dönebilir!
4) iPod çılgınlığı sürüyor: Apple'ın taşınabilir MP3 çalıcısı dünyada son derece yüksek satış rakamlarına ulaştı. Birçok gelişmiş özelliği bulunan iPod'un popülerliği daha da artamaz derken bu sefer de iPod aksesuarı çılgınlığı başladı. Minik aleti taşımak için komik çantacıklardan iPod'u arabanızdaki stereo sisteme bağlamanızı sağlayan araçlara kadar onlarca ürün, bu MP3 çalıcısının Apple'ın başarı hikayeleri arasında yer almasını garantiledi.
3) İnternet'ten Müzik Alışverişi: Dosya değişim programları (8 farklı programın ayrıntılı bir karşılaştırması için buraya tıklayın) ile MP3 toplarken bunun için para ödemeye başlanacak günlerin bu kadar yakın olduğunu düşünemezdik. RIAA'nın girişimleri ve dosya değişiminin artık biraz daha zor olması sonucu iyi hizmet veren siteler kullanıcıların ilgisini çekmeye başladı. iPod ile Apple'ın öne çıkardığı iTunes sitesi sadece Mac kullanıcılarını hedeflerken BuyMusic şarkı başına 79 cent ile ortaya çıktı ve yaklaşık 300000 şarkı sunuyor. Hem de agresif bir pazarlamayla daha fazla kullanıcıyı yavaş yavaş çekiyor.
2) Yeni avuç içiler: Taşınabilir bilgisayarlar gittikçe popülerleşirken avuç içi bilgisayarlar da diz üstü bilgisayarlara yetenek bakımından ulaşmaya çalışıyor. Biraz büyük bir PDA olan Hitachi G1000, geniş bir klavye, kablosuz İnternet, kamera ve iyi yazılımlar sunuyor. Telefon özellikleri de oldukça yeterli. Sony'nin CLIE PEG-UX50 modeli ise küçüklüğü ve multimedya özellikleri ile öne çıkıyor. Wi-Fi, Bluetooth, MP3 ve MPEG çalmasının yanında VGA kamerası da bulunuyor. İşte bu modeller, yakında elimizde taşıyacağımız harikaların habercileri...
1)DVD X Copy Xpress: 321 Studios adlı yazılım firmasının geliştirdiği DVD kopyalama yazılımının son sürümü amatörlerin de kullanabileceği bir kolaylıkta ve nispeten ucuz bir fiyata olunca bir anda kullanıcıların en merak ettiği programlardan biri oldu. Yine telif hakları tartışmasına konu olan bu alanda en azından şu anda bir yasak bulunmuyor. Tabii web siteleri ve dergiler, bu yazılımla DVD'nizi başarıyla "yedekleyebilirsiniz" diyor, her ne kadar programın adı çok daha fazlasını belirtse de :)

 
 

Bir süredir bu eğlenceli sayfalarda tüm teknoloji kullanıcılarının meraklarından kısaca bahsetmeye çalışıyorum. Maalesef Türkiye'de sektör o kadar küçük ki, sadece Türk kullanıcılarının trendlerinin işlesem 5 maddeye ulaşama- yacağım...
- Sizin de beğendiğiniz ve başkalarına duyurmak istedikleriniz varsa veya kendi çalışmanızı duyurmak istiyorsanız hep beraber paylaşmak için bana e-mail atın.

- Bahsedilen gelişmelerle ilgili bazı siteler: RIAA.com
Apple.com
iTunes.com
BuyMusic.com