www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te
Türkçe karakterle arama yapmaktan çekinmeyiniz

 Esintiler
 
  "Trendy" Bilişim! (nisan'03)
gündem
Bilişim sektörüBilişim hız ölçer, son gelişmeler, yenilikler en hızlı gelişmelerin yaşandığı sektörlerden biri. Her gün yeni teknolojilerle, bu doğrultuda ortaya çıkan problemlerle karşılaşıyoruz.

İnternet'ten savaşı takip etmenin son derece popüler olduğu şu günlerde ilginç bir haber de Xbox cephesinden geldi. Orijinal bir Xbox üzerinde
tıklayın, destekleyin:
Linux çalıştırma yarışması açan Lindows kurucusu Michael Robertson, yıl sonuna kadar sürecek yarışma için 100.000 dolar ödül koymuştu. Habibi-Xbox takma isimli bir hacker bunu başardı ve bu haber de İnternet'te hızla yayıldı.
Bakalım bunun dışında neler oluyor...

5) Download Yöneticileri: İnternet'ten dosya indirirken bağlantının kopması bir zamanlar kabustu. Ama Getright, Download Accelerator, FlashGet gibi dosya indirmemizi kolaylaştıran programlar şu anda İnternet'te en popüler programlar. Dosya indirme işlemine kaldığınız yerden devam edebilen, istediğiniz saatlerde dosya indiren, bunları bir araya toplayan bu programlar İnternet'ten ayda bir iki dosya indiren kullanıcıların dahi ilgisini çekiyor. Bir dahaki Windows sürümünde de Microsoft'un bu tip bir programı işletim sistemine dahil etmesi bekleniyor.
4) Centrino Dizüstü Bilgisayarlar: Intel'in büyük bir reklam kampanyasıyla tanıttığı Centrino dizüstü bilgisayarlar şu anda bu alandaki amiral gemileri. Enerji tasarrufu yapan yeni Pentium M işlemci, Wireless Pro 802.11b ile kablosuz ağ ve 855 çipsetini bir araya getiren yeni taşınabilir bilgisayarlar İnternet bağlantısını mekandan bağımsız sunmayı amaçlıyorlar.
3) Firewall programlar: Savaşla beraber, bilgisayarımızı İnternet üzerinden koruyan firewall yazılımları da daha fazla ilgi çekmeye başladı. Son dönemde son kullanıcılar için hazırlanan bu tip programlardaki artış, tüketicilerin ilgisini çekmeyi başardı. Özellikle sürekli İnternet bağlantısı bulunanların kullanması önerilen bu tip programlara iki örnek "ZoneAlarm Pro" ve "BlackIce PC Protection". Son zamanlarda en çok indirilen koruyucu yazılımlara siz de bir göz atmak isteyebilirsiniz.
2) Yeni Cep Telefonları: Fotoğraf çeken cep telefonları tüm dünyada daha çok ilgi çekmeye başladı. Her ne kadar satışlar henüz beklendiği kadar artmasa da kullanıcıların önemli bir çoğunluğu bu tip telefonlara karşı merak ve ilgi besliyorlar. Nokia 3650 ya da Sanyo SCP-5300 gibi modeller bunlardan sadece bazıları ama Türkiye'de de piyasaya sürülen Sony Ericsson P800 kuşkusuz bilgisayar ve teknoloji düşkünleri için güzel bir hayal. Gerçekten de özellikleri el bilgisayarlarını aratmayacak telefonların yayılmasına az kaldı...
1)Yeni Windows: Longhorn: Masaüstü bilgisayarlar için Windows XP'nin ardından hazırlanan Longhorn kod adlı yeni işletim sistemi özellikle son bir aydır İnternet'te oldukça popüler. Yaklaşık iki yıl sonra çıkması planlanan yeni Windows'un alpha sürümü İnternet'e sızdı ve birçok kişi tarafından denendi. Şu andaki sürümde işletim sisteminin en önemli özellikleri henüz ortada yok ama yine de nereye yol aldığımızı gösteren yenilikler kullanılabiliyor. Meraklılar için paragraf sonu reklamı :) Byte Türkiye dergisinin Nisan sayısında Longhorn inceleme yazımı bulabilirsiniz.

 
 

Bir süredir bu eğlenceli sayfalarda tüm teknoloji kullanıcılarının meraklarından kısaca bahsetmeye çalışıyorum. Maalesef Türkiye'de sektör o kadar küçük ki, sadece Türk kullanıcılarının trendlerinin işlesem 5 maddeye ulaşama- yacağım...
- Sizin de beğendiğiniz ve başkalarına duyurmak istedikleriniz varsa veya kendi çalışmanızı duyurmak istiyorsanız hep beraber paylaşmak için bana e-mail atın.

- Download yöneticilerini ve ZoneAlarm Pro ve BlackIce PC Protection gibi programları İnternet'te Download.com gibi sitelerde aratarak yükleyebilirsiniz.