www.cihansalim.net

 Esintiler
 
  "Trendy" Bilişim! (şubat'03)
mizah-gündem
Bilişim sektörü en hızlı gelişmelerin yaşandığı sektörlerden biri. Her gün yeni teknolojilerle, bu doğrultuda ortaya çıkan problemlerle karşılaşıyoruz.

Bakalım, Bilişim sektörünün hızölçeri neler gösteriyor?

5)
tıklayın, destekleyin:
Büyük LCD Ekranlar!
: Büyük bir monitör almak ya yüksek miktarda parayı gözden çıkarmak, masamızda çok geniş bir yer açmak manasına gelebiliyordu. Özellikle LCD ekranlı ince bir monitör almak arkaplanda kalan bir seçenekti. Ama bu ay ABD'de satışa sunulan 18-19 inçlik yeni monitörler bu sorunları arkada bırakıyor. Örneğin "Princeton SENergy 981" ve de Planar'ın yeni modelleri öncelikle büyük LCD ekranların çok da tatmin etmeyen görüntü sorununu atlattıkları gibi sırasıyla 1050 ve 730 dolardan bulunabiliyorlar. Belli bir seviyedeki kullanıcıların ilgisini çekecek bu monitörler İnternet'te en çok aranan donanım ürünleri arasında yer aldılar, umarız kısa bir süre sonra Türkiye'de de bu ürünleri görürüz.
4) Slammer solucanı: Ocak ayının son Cumartesi günü, yeni yılın ilk büyük virüs tehlikesini yaşadığımız gün oldu. Dünyada yaklaşık 120 bin bilgisayarı etkilediği sanılan Slammer, Microsoft'un SQL 2000 sunucularında daha önceden bilinen bir boşluktan yararanlandı. Bu hafta da İnternet'te en çok konuşulanlardan biri olan solucan, nasıl hesaplandığına bir türlü akıl erdiremediğim rakamlara göre yaklaşık 1 milyar dolarlık üretkenlik kaybına yol açtı. Şunu da belirtmek lazım, son kullanıcıların korkması gereken bir şey yok...
3) Evde Medya Ağı: 2003'ün yılının ilk büyük çaplı organizasyonu Tüketici Elektroniği Fuarı CES Ocak ayında ABD'de yapıldı. Kendi pazarlarına PC üreticilerinin göz diktiğini geç fark eden firmalar yeni ürünlerini sundular. Ama yeni bir firma, Prismiq, MediaPlayer adlı "kutu" ile bilgisayarınızı evdeki TV ve ses sistemiyle kablosuz olarak bağlamayı sağlıyor. Hem de diğer taze ürünlere oranlar çok düşük bir fiyatla, yaklaşık 400 milyon TL'ye...
2) Opera 7.0: Alternatif İnternet tarayıcı Opera da son günlerde merak edilen programlardan biri. 7.0 sürümü bir süre önce hazırlanan program Internet Explorer kullanıcılarını kendine çekmekte zorlanabilir. Fakat Netscape'e karşı ciddi bir rakip olduğunu söylemek gerek. Geliştirilmiş e-posta programı gibi yenilikleriyle, zaten Opera'yı keşfedip kullananlar ise programlarını mutlaka 7.0'ye yükseltmeli. Kısıtlı bir süre ücretsiz dağıtılan programı denemenizi öneririm.
1)Casus ve reklam yazılımları sıktı: Byte dergisinin Mart sayısı için 8 dosya değişim programını etraflıca inceledim. Dosya transferi yapanların ilgisini çekeceğinden eminim. Bu programların çoğu, siz farkında olmadan sisteminize minik reklam yazılımları ve de casusu programcıkları ekliyor, böylece gezdiğiniz siteler, vb. bilgiler kaydedilerek tercihleriniz, zevkleriniz anlaşılmaya çalışılıyor. Amaç size uygun reklamlar sunmak.
Fakat bu minik yazılımları defetmeye çalışan shareware programlar var. Bu aralar bu konuda iyice bunalan kullanıcılar İnternet'te Ad-aware gibi programları deniyorlar, size de öneririm.

 
 

Bu yılın da ilk ayını geride bıraktık, gündem yoğun ama siz İnternet kullanıcıları yılmayın, ulaşabildiğiniz noktakara Bilişim ile ilgili şikayetlerinizi mutlaka iletin...
9.2.2003

- Sizin de beğendiğiniz ve başkalarına duyurmak istedikleriniz varsa veya kendi çalışmanızı duyurmak istiyorsanız hep beraber paylaşmak için bana e-mail atın.

- Opera 7.0 ve Ad-aware'i İnternet'te Download.com gibi sitelerde aratarak yükleyebilirsiniz.