www.cihansalim.net

 Esintiler
 
  "Trendy" Bilişim! (aralık'02)
mizah-gündem
Bilişim sektörü en hızlı gelişmelerin yaşandığı sektörlerden biri. Her gün yeni teknolojiler, bu doğrultuda ortaya çıkan problemler görüyoruz.

Bakalım, Bilişim sektörünün hızölçeri neler gösteriyor?

5)
tıklayın, destekleyin:
Çin'den bir oyuncu: ABD donanım pazarına güçlü bir şekilde açılan Çin şirketi Norcent'in ürünleri ilgi çekici. Örneğin 400 dolara satılan 6 Megapixel dijital kamerası, oldukça ince notebook'ları ve de plazma monitörleri ile kuşkusuz hareketlilik getirecek, biz de tüm bu ürünleri Türkiye'de görmek için sabırsızlanıyoruz. Zira bazı ürünleri şimdiden tartışma gruplarında popüler hale geldi.
4)52 hızlı CD yazıcılar!: Piyasa iki yeni CD yazıcı sürücüle tanıştı. 48X'de bıraktığımız CD yazıcıların en yeni takipçilerinden özellikle "CenDyne Lightning V" modeli teknoloji çılgınlarının yeni hayali oldu. Tabii bu kadar hızlı CD yazmanın şimdilik kaç kişiye hitap ettiği de tartışılır. Ama en azından, "Duydun mu" diye başlyan cümlelerde arkadaşlara anlatılacak yeni bir ürün!
3)Bellek Optimizasyonu: İnternet'te bir anda popüler olan gelişmelerden biri de RAM belleğinizinden daha çok faydalanmanızı sağlayacak olan bir yazılım. Memmax ya da uzun adıyla Memory Max 2.0 adlı program arkaplanda devamlı açık kalıyor ve de Windows ile diğer büyük uygulamaların israf ettiği bellek bölgelerini tekrar kullanımınıza sunuyor. Download.com gibi sitelerde adını aratarak programa ulaşabilirsiniz.
2)Dijital Kameralar ve Cep Telefonları: Malumunuz, tüm dünyada dijital görüntüleme teknolojileri son dönemde bir hayli önem kazandı. ABD gibi geniş ve cep telefonunun çok da yaygın olmadığı ülkelerde dijital kameralar yılbaşı hediyesi için en çok aranılanlar olurken özellikle 3. Nesil uygulamaların rahatça kullanıldığı Japonya ve G. Kore gibi ülkelerde ise kamera satışları düşerken fotoğraf çekebilen cep telefonu satışları patlıyor.
1)Dosya Paylaşım Ağları: Eğlence sektörünün temsilcileri ve ABD tabanlı Morpheus gibi dosya değişim hizmetleri temsilcileri KaZaa'yı federal mahkemelerde iyice sıkıştırdı. Hatta geçen hafta KaZaa'nın kardeş kuruluşu Avustralya tabanlı Sharman Networks'ün de kayıt firmaları tarafından kapattırılabileceği konuşuldu. Sonuçta telifli ürünlerin değişimi en azda bile olsa, tüm dosya değişim sistemlerinin geleceğinin eğlence sektörü tarafından nasıl karartılabildiğini görmek ilginç.
Eskiden Aimster olarak bilinen Madster'ın ise başı belada. Mahkeme 22 Aralık'a kadar sunucularının kapatılmaması halinde telif hakkı sahibi firmaların bu korsan sunucuların servis sağlayıcılarına gidip bağlantının kesilmesini isteyebileceklerine karar verdi. Bu iş pek hoş bitmeyecek gibi gözüküyor.

 
 

Yılbaşı geliyor, teknoloji ürünleri de sevdiklerinize hediye olmayı bekliyor. Bu ortamda indirimler, kampanyalarla çok farklı fiyatlar karşınıza çıkabilir. Aman "kazık yedim" diye üzülmeyin, asıl önemlisi garanti ve aksesuar gibi özellikleri gözden geçirmeyi unutmayın...
19.12.2002

- Sizin de beğendiğiniz ve başkalarına duyurmak istediğiniz bu tip şeyler varsa veya kendi çalışmanızı tanıtmak istiyorsanız hep beraber paylaşmak için bana e-mail atın.