www.cihansalim.net

 İlginç!
 
  aria... tesadüf mü?
düşündürücü
Yeni cep telefonu operatörü aria ile ilgili
tıklayın, destekleyin:
bilgi almak ve İnternet'te yer alıp almadıklarını görmek için yaptığım küçük çaplı araştırmanın, daha doğrusu sörfün sonunda oldukça ilginç bir şeyle karşılaştım: Artık dünyanın aynı logoya sahip iki farklı 'aria'sı olmuştu!

Adresi yazarken şirketin .com ile biten ABD adresini de satın almış olmasını bekliyordum. Ama karşıma Providian adlı bir bankanın tanıtım sitesi çıktı. San Francisco'da 27 milyar $ varlığı bulunan bu banka çıkardığı kredi kartına isim olarak aria'yı seçmiş ve bu siteyi de promosyon amaçlı olarak açmıştı.

Bu da bundan sonra, birçok birçok ürün, kurum, vb. adında karşılaştığımız isim benzerliklerine yeni bir eklenti yapıyor diye düşünebilirsiniz. Zaten Türkiye olarak telif haklarıyla ilgili yeteri kadar sorunu olan bir ülkede, bir de cep telefonu operatörümüzün adında sorun çıkması çok da şaşırtıcı olmayabilir ilk aşamada. Ne de olsa taklit tişörtler, kopya müzik eserleri, bilgisayar programlarından geçilmiyor.

Ama hayır, bu kadar basit değil. Sitede işte 'yabancı' aria logosu!yar alan şeyler sadece bir isim benzerliğiyle sınırlı kalmıyor, bu kredi kartının logosu bile aynı. Sadece küçük bir font değişikliği, ama daire aynı daire, hatta aria'nın i'sinin noktası bile daire üstünde ve hatta aynı yerde... Yani kolayca kopya muamelesi yapabiliriz bu arialardan birine.

Merak uyandıran, bu kadar büyük bir benzerlik sonrası, yeni operatörün bu bankayla bir ilgisinin olup olmadığı. Bu çok küçük bir oalsılık gibi görünse de, aynı logo ve isim insanı "bu kadar da olmaz" dedirtecek kadar şüphelendiriyor. Eğer bir bağlantı yoksa, bir süre sonra oldukça büyük rakamların telaffuz edildiği bir telif hakkı davası ile karşılaşabiliriz.

Bir şirketin, hele bu kadar iddialı bir operatörün, yeni bir işe başlarken geniş çaplı bir araştırma yapmaması da büyük bir hata. En azından günümüzde tüm şirketler, İnternet'in farkında ve kendi isimlerinden oluşan web adresleri satın alıyorlar. Aynı uygulamayı acaba bizim operatörümüz aklından bile geçirmedi mi? Çünkü aria.com adresini almak için yapılacak çok kısa bir girişim karşı tarafta böyle bir şirketin varlığını haber vermeye fazlasıyla yeterli olabilirdi. Tabii bu yorumları, iki taraf arasında hiçbir bağlantı olmadığını varsayılarak yapıyorum. Umarım bir bağlantı vardır, ya da en azından ABD şirketi 'uyanmaz' da yeni operatörümüz benim karamsar senaryomla karşılaşmaz. Çünkü iki tarafın da dev bir iş hacmine sahip olması ve olası bir hukuki girişimde zararlı çıkanın büyük yara alması hiç de hayali, küçük bir olasılık değil...

 
 

- ABD şirketinin kredi kartını ve dolayısıyla da diğer 'aria'nın logosunu www.aria.com adresinden görebilirsiniz.

-Yorumlarınızı paylaşmak için bana e-posta atabilirsiniz.

- İlginç olaylar sayfasına dönmek için tıklayın