www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Özgeçmişi
   

  1981'de doğdum, bu dönemlerde doğanlar için ilk öğretim sekiz değil beş yıldı. İlkokuldan sonra Galatasaray Lisesi'nde hayatımın en güzel yıllarını geçirip 2000 yılında mezun oldum. Başlarda mühendislik merakım olsa da fenden ziyade matemetik sevgim olduğunu fark ettim, ÖSS'nin de yardımı ile iktisata eğilimim olduğu meydana çıkmış oldu! Bir şeyi severek yapmanın doğuracağı sonucu ilk kez bu kadar güçlü tecrübe ettim, İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme-İktisat bölümünü birincilikle bitirdim "E, bu kadar birinci olduk, demek bu alana yatkınlığımız var" düşüncesiyle akademik hayatta bir ayağımız bulunsun diyerek Boğaziçi Üniversitesi'nden işletme yüksek lisans (MBA) derecesini de 2006 yılında aldım.

Tüm bu yıllarda, küçük yaşlardan beri içinde olduğum bilişim dünyasıyla ilgili faaliyetlere devam ettim. 1998'de PC World Türkiye'de başlayan bilişim medyası serüvenim 2002 başına kadar Computer Life'da (Eski adıyla Computer World Türkiye), sonra 2005 Temmuz'una kadar Byte Türkiye ve PC Pratik'te sürdü. Bu yayınların bazılarında son kullanıcıya yönelik içerik, bazılarında ise bilişim politikaları, e-ticaret gibi konularda yorumlar ve öneriler hazırladım.

Bu tecrübeleri 2006'da Doğan Online altında kurulan OnPunto.com'da kullanmaya çalıştım. Aynı süre zarfında Hürriyet Gazetesi bilişim sayfalarına da bazı katkılarım oldu.

2006'nın ikinci yarısında başladığım vatani görevimi 2007 Ocak ayı sonunda tamamladım. Dönüşte sağlıklı ve yeni bir yaşam alternatifi sunan The LifeCo'da büyük zevkle görev aldım, alternatif kanal operasyonları ve pazarlama çalışmalarını yürüttüm. Bir yandan da gerçek anlamda sağlıklı, huzurlu yaşamak için yapılması gerekenleri erken yaşta öğrenmemin yolu açıldı. 2007 Haziran'ında, kariyerimin ilk yıllarında büyük bir firmada olma amacımı da gerçekleştirmek için Kordsa Global'den gelen 'iş analisti' pozisyonu teklifini kabul ettim. Sektöründe dünya lideri olan Kordsa'nın faaliyet gösterdiği geniş pazarın dinamiklerini analiz etme ve stratejiler geliştirme konusunda tepe yönetime elimden gelen desteği sağlamaya çalıştım.

2009 Ağustos'unda ise dünyanın en büyük tüketici elektroniği perakendecisi Best Buy Türkiye'nin pazarlama ekibine katıldım. Burada ürün yönetiminden iletişim çalışmalarına, pazar araştırmanın mutfağında ellerini kirletmekten marka strateji çalışmaya pek çok konuda kısa sürede inanılması güç tecrübeler edindim. Ayrıca ara verdiğim basılı yayınlardaki yazılarıma da yine aynı günlerde Digital Age ile geri döndüm. Her ay Digital Age'de köşe yazılarımı bulabilirsiniz.

Best Buy Amerika'da merkezi yönetim değiştiğinden beri gidişat Türkiye ve Çin operasyonları için biraz değişince 2011 benim için hareketli bir yıl olacağını hissettirdi! Yılın başında, Doğuş Yayın Grubu'nun NTVMSNBC, NTVSpor.net, Oley.com gibi markalarını barındıran Yeni Medya bölümünde İş Geliştirme Yöneticisi olarak yeni projeler, farklı gelir modelleri geliştirmek üzerine çalıştım. NTV çoğunuzun fark ettiği bir yeniden yapılanmadan geçerken bazı değişiklikler yaşanında, yılın 2. yarısında da, Türkiye'nin 2. büyük dijital yayın platformu D-Smart'a katıldım. Ana hizmetimiz olan D-Smart'ın ürün yönetiminden sorumlu olarak pek çok konuyu yönlendirirken oldukça yoğun bir dönemden geçtiğimi söylemeliyim...

Böyle özetledikten sonra merak edenler için biraz daha detaya girebilirim.
Türkiye'nin gerçek anlamda ilk kişisel sitelerinden birini on bel yıl önce yayınlamaya başladım, geniş içerikli hcs WEB SİTESİ zamanında bir hayli ziyaretçi çekiyordu.
2000 Yılı Kaosu olarak adlandırılan sayısal sistemlerde yıl başında sorun yaşanması olasılığını, şaşırmayacağınız gibi ülkemizde pek umursamıyorduk. Konu ile ilgili ilk Türkçe içerikli siteyi yayınladım. 2000 yazında başlattığım Türkiye'nin ilk e-posta dergisi Eflatun Kasket ise 3 ayda 7 bin aboneye ulaştı. Televizyonlarda da tanıtılan bu e-derginin her hafta 20-25 sayfasını hazırlamak bir süre sonra mantık dışı olmaya başladı. Projeye destek bulamayınca güzel bir anı olarak bıraktım. Tabii bu dönemde başka kişi ve kurumları da web'e, İnternet'e taşıdım. Bazen danışmanlık şeklinde, bazen proje ekibinde yer alarak.

Basılı yayınlardaki çalışmalarımın yanında mutlulukla görev aldığım bir diğer yayın ise sektörde gerçekleri masaya yatıran, enine boyuna analizler yapan BilisimCumhuriyeti.com idi. Bilişim Cumhuriyeti'nde Bilişim sektörü ve politikaları üzerine köşe yazıları yazdım.

Yine küçük yaşlardan itibaren üniversitelerdeki çeşitli İnternet panellerine, "Türkiye'de İnternet" gibi etkinliklerin konferanslarına konuşmacı olarak katıldım.

Anlaşılacağı üzere okumayı ve yazmayı seviyorum; eskiden bol vakit ayırdığım bilgisayar oyunlarından ise bir hayli uzaklaştım, Blizzard'ın Starcraft ve Diablo serilerinin devamı beni tekrar o taraflara çeker mi göreceğiz. Birkaç yurt dışı iş gezisinden sonra ise bir gezi aşığı oldum, kültürel geziler yapmaya, çoğumuzun "burada bir şey yok "dediği yerlerde, sokaklarda, sıradan gibi görünen evlerin arasında bile gezmeye bayılırım. Eskisi kadar olmasa da, uzaktaki tanıdıklarımla İnternet üzerinden satranç oynarım. En önemlisi ise eski bir basketbolcu olarak sporun her dalına meraklıyım, ortaokul ve lise yıllarında lisede ve Galatasaray Kulübü'nde lisanslı olarak basketbol oynadım. Şimdi ise her gün koşmaya çalışıyorum.

Hayata çok olumlu bakan, bir talihsizlikten sonra "bir hayır vardır, daha kötüsünden korundum belki" diyen biri olarak insanlığın hoşgörü ve yardımseverlikle, birbirimize destek olarak ilerleyeceğinden şüphem yok. Bu nedenle, bana her konuda yazabilirsiniz, elimden geldiğince size yardımcı olmaya, en azından ilgili kişi ve yerlere yönlendirmeye çalışacağımı söyleyebilirim.

Tüm bunları yazarken sitemin özellikle genç okurlarına, bugüne kadar bana yazdıklarını göz önüne alarak, kişisel gelişimin bizim elimizde olduğunu ve daha önemlisi bunun sınırı olmadığını söylemek istiyorum. "Bunları, bu kadar farklı konuda bu kadar şeyi nasıl yapıyorsun, yaptıkların doğru oluyor mu" sorularını buradan şöyle yanıtlayayım, benim yaptıklarım, çoğu başarılı insanın yaptıklarının çok gerisinde; durmak yok, kendimiz ve ulusumuz için.

Medyada Hakkımda Çıkan Yazılardan Birkaç Örnek

- Hürriyet - "Etkileşilesi yazarlar"
- Hürriyet - "Yeni Bir Yıldız Doğuyor"
- Boğaziçi Üniversitesi "Leaders" Dergisi - "Kordsa Global Büyüme ve Yatırım Stratejileri" - Röportaj (PDF dosyası)
- CNBC-E Business - İnternet Yazarları Yarışta 
 

- Siteyle ilgili ya da değil, her konuda yorum ve önerilerinizi bekliyorum. Sadece mektup@ cihansalim.net adresine yazın, yanıtlanacağını garanti ederim.