Teknolojik Ürünler, İncelemeler, Öneriler ve Yorumlar : cihansalim.net/cjtech    •İnceleme Yorum Editör
sitede web'de
@cihansalim.net
- Özgeçmiş
- Erişim
Yazılar
- Dergilerde
- İnternet'te
Bu Ayın...
- Kitabı
- Şiiri
- Web Siteleri
Diğerleri
- bil İŞ im
- Dosya Konuları
- Öneriler/ Duyurular
- Günce... Blog...

- Web Tasarım
- Zeka, ilginçlik ve gülmece

 Siz...
- CJ Tech hoşunuza gittiyse "Ctrl" ve "D" tuşlarına basarak 'Sık Kullanılanlar' listenize eklemeyi unutmayın.
- Önerilerinizi de bekliyoruz...
  Yorum / Haber 

« OGG ile Ses Dosyalarını Küçültün! »
Mobil cihazlarla müzik dinlemeye sevenler ve sabit diskinde binlerce MP3 barındıranlar için OGG formatı önemli bir alternatif. Daha çok parçayı saklamak ve cep telefonunda çalmak mümkün.

İnternet'ten indirilen, arkadaşlardan elde edilen müzik dosyaları herkesin bilgisayarında belli bir oranda bulunur. Fakat bazı kullanıcılar diskinde binlerce MP3 parça barındır, bazıları da yeni nesil akıllı cep telefonlarından MP3 dinler. Bu durumda parçaların dosya büyüklüğü önem kazanır.

Son dönemde oldukça popüler olan OGG Vorbis dosya formatı, sunduğu yeni sıkıştırma tekniğiyle MP3'e ciddi bir rakip oldu. Öyle ki, birçok MP3 dosyayı kalite kaybı yaşamadan daha küçük, bazen yarı yarıya varan boyutlara indirebiliyor. Yeni bir hafıza kartı almak, ya da sabit diskinizde yer açmaktan daha ekonomik bir çözüm dosyalarınızı OGG'ye çevirmek!

OGG dışında Windows Media Audio ve MP4 de boyut konusunda iddialı formatlar. Ayrıca Musepack gibi kaliteli dosya biçimleri de tercih edebilir. Biz bu yazıda OGG'yi daha çok ürün ve yazılımın desteklediği, açık kaynak bir proje olduğu için ele alıyoruz.

Önce Ogg'ye Çevirelim
Ses dosyalarınızı OGG biçimine çevirmek için, www.dbpoweramp.com/dmc.htm adresinden dBpowerAMP Music Converter 10.1 versiyonunu indiriyoruz. Ardından da, www.dbpoweramp.com/codec-central.htm adresinden gerekli OGG codec'i alıyoruz. İlk başta programı, ardından codec'i yüklüyoruz.Çoğu kullanıcı acele ettiğinde bu küçük ekranı kaçırır. Halbuki ses dosyasının MP3, OGG ya WAV formatlarından hangisine çevrileceği burada belirtilir.

Artık MP3leri OGG'lere çevirmek çocuk oyuncağı, bu programı yükledikten sonra çevirmek istediğiniz MP3 ya da ses dosyasına üstüne sağ tıkladığınızda karşınıza çıkan menüde “convert to” sekmesine tıklıyorsunuz. Dikkat edilmesi gereken, hemen ekrana gelen minik bir menü. Bu menüde ses dosyasını hangi formata çevirmek istediğinizi seçeceksiniz.

Ardından karşınıza ayarların yapılacağı pencere gelecek. Yarı yarıya yakın bir sıkıştırma için ABR bitrate’yi 64 Kbps, Frequency’yi 44100 ve de encoding için "average bitrate" seçilebilir. OGG, 64 Kbps ile 128'den ağağı kalmayan bir kalite sunma iddiasında başarılıdır. Tabii parçanın özellikleri ve kalitesine göre bu ayarları kendi tercihlerinize göre belirleyebilirsiniz. Fakat amaç, parçaları telefona transfer etmekse, çoğu telefonun belli bir ses kalitesini aşamadığını unutmayın. Telefona yeterli gelecek kaliteyi deneme yanılma yoluyla da bulabilirsiniz.

dBpowerAMP ile müzik dosyalarına en uygun ayarları seçtikten sonra format değiştirebilirsiniz. OGG ve MP3 üretmek için faydalı bir yazılım.
Ayarları yaptıktan sonra Convert düğmesiyle işlem başlatılıyor. Bir süre sonra  ogg’niz hazır.

Cep telefonunda Ogg Nasıl Çalınır
OGG'yi "smart phone" olarak adlandırılan yeni nesil akıllı ceptellerde çalmak için telefona ilgili programı yüklemek gerekiyor. Yine bu sayfalarda akıllı cep telefonlarına program yükleme yollarını ve de bu telefonların işletim sistemlerini incelemiştik. İlgili linkleri sağ kolonda Ekstra başlığı altında bulabililirsiniz.

Telefonunuz için, www.geocities.com/P800tools adresinden ücretsiz OggPlay-1.00.sis.zip dosyasını indirip cep telefonuna yüklüyorsunuz. Sonraki adım, OGG dosyaları Sony Ericsson P800 ya da P900'ünüze transfer ediyorsunuz. Örneğin bellek kartı içinde OGG adında bir klasör açıp, buraya kopyalayabilirsiniz. (OggPlay, P800 ve P900 dışında S60 ve pek çok Symbian'lı telefonda çalışıyor, ayrıca OggPlay'e alternatif oynatıcılar da bulabilirsiniz)

Telefonda OggPlay programını çalıştırıyorsunuz, OggPlay! menüsünden “Find new files” yapıp, “titles” üzerine tıklayınca telefonun içine attığınız OGG dosyaları çalınmaya hazır sizi bekliyor olacak. Parçalarınıza göre değişmekle beraber, 32 MB’lık MemoryStick Duo’ya yaklaşık 1 saatlik OGG atabilirsiniz. Böylelikle aynı bellekle daha çok şarkı dinlemiş olacaksınız...

tıklayın, siteyi destekleyin:

• Tıklayın, Destekleyin...

• Bu Sayfada...
- MP3'e OGG Vorbis Altarnatifi
- Önce Ogg'ye Çevirelim
- Cep telefonunda Ogg Nasıl Çalınır

• Ekstra - Bu bölümde daha önce işlediğimiz konuların listesine Yorum başlığı altında ulaşabilirsiniz.

- Akıllı cep telefonunda müzik dinlemekten bahsederken, daha önce yine CJ Tech'de yayınlanmış yazılar ilginizi çekebilir:
"Akıllı Telefonunuzu Bilgisayar Gibi Yönetin" yazısında dosya transferi, vb. konuları işledik.
"Akıllı Telefonların İşletim Sistemi: Symbian OS" yazısında ise akıllı cep telefonlarının nasıl çalıştığına, Symbian adlı işletim sistemine değindik.

- Söz konusu programlar ve bunlara nasıl ulaşacağınız konusunda Cenk Gültekin'den bilgi alabilirsiniz. Burada söz etmemizi istediğiniz konuları da lütfen iletin: cenkgultekin@ dsl.ttnet.net.tr