Teknolojik Ürünler, İncelemeler, Öneriler ve Yorumlar : cihansalim.net/cjtech    •İnceleme Yorum Editör
sitede web'de
@cihansalim.net
- Özgeçmiş
- Erişim
Yazılar
- Dergilerde
- İnternet'te
Bu Ayın...
- Kitabı
- Şiiri
- Web Siteleri
Diğerleri
- bil İŞ im
- Dosya Konuları
- Öneriler/Duyurular
- Web Tasarım
- Zeka, ilginçlik ve gülmece

 Siz...
- CJ Tech hoşunuza gittiyse "Ctrl" ve "D" tuşlarına basarak 'Sık Kullanılanlar' listenize eklemeyi unutmayın.
- Önerilerinizi de bekliyoruz...
  Yorum / Haber 

« Akıllı Telefonunuzu Bilgisayar Gibi Yönetin »
Çoğu kullanıcı ellerindeki teknoloji harikası cep telefonlarından hiç de faydalanmıyor. Çektiğiniz fotoğrafları kolayca bilgisayara aktarabilir, avuçiçi bilgisayar yeteneğine sahip telefonunuza program ve dosyaları kolayca yükleyebilirsiniz.

"Smart phone" olarak da adlandırılan, içlerinde mini işletim sistemleri bulunan birçok cep telefonu modeli uzunca süredir piyasada. Nokia 7650, 3650, Sony Ericsson P800 ve P900 sadece birkaç örnek. Avuçiçi bilgisayarlarla bütünleşmeye doğru yol alan bu "ceptel" modelleri maalesef pek de etkin kullanılmıyor. Faydalanılmayan birçok özelliğe karşılık boşuna para harcanmış oluyor. Aslında bu yazıyı kaleme almamızın asıl nedeni de bu.

Gelin çok kısaca bu telefonlardan nasıl daha çok faydalanabileceğinize bakalım. Öncelikle daha kısıtlı özellikleri bulunan telefonlar gibi bu telefonlara da çeşitli programlar yükleniyor. Ama elindeki telefonun potansiyelini bilmeyenler sıkı dursun, bu tip telefonlara yüklenen programlar basit oyunlardan çok öte. Fotoğraflara efekt ekleyen, çekim sırasında 'zoom' yapanlar bir yana, cep telefonunuzu uzaktan kumanda gibi kullanmanızı sağlayan, ve bu kadar program yükleyince yeriniz daralacağından bilgisayardaki gibi dosyaları sıkıştıran programlar mevcut.

Açıkçası şu anda programlar için pek de sınır yok, hatta eski GameBoy oyunları dahi emüle edildikten sonra bu telefonlarda çalıştırılabiliyor. Programlar dışında, telefonunuza MP3 şarkılar, melodiler yükleyebiliyor, ajandanızı, telefon defterinizi bilgisayarınızla eş zamanlı yönetebiliyorsunuz.

Telefonunuzu yönetmek içinse size önereceğimiz en etkili yol, kendi masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınızdan faydalanmanız. Tabii ki bunun için ön koşul, bilgisayarınızın kızıl ötesi ya da Mavidiş (Bluetooth) gibi bir bağlantı yeteneği olması, ya da telefonunuzu data kablosuyla bilgisayara bağlamanız. Gelin Nokia 3650'yi örnek olarak inceleyelim.

Cep Telefonunuza Uygun Program
Üreticiler gelişmiş özelliklerle donattıkları telefon modellerine genelde desteği esirgemiyorlar. Örneğin Nokia 3650 ve 7650 için son derece gelişmiş "PC Suite" adlı programları ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Bunun için Nokia'nın resmi sitesinde telefonunuza özel sayfaya girip, orada Download ya da Support gibi bölümler altındakileri gözden geçirin. Örneğimizde PC Suite programını bulup kolayca kurduk. Peki bu PC Suite ile neler yapılabilir?
 
 Bilgisayarınıza, cep telefonunuza uygun programı yükleyerek telefonunuzu kolayca yönetebilirsiniz

Yine aynı sayfalarda bulacağınız ücretsiz bir iki programı cep telefonunuza yükleyebilirsiniz. Bunlardan biri oyun, diğeri ise hareketli görüntü çekip video olarak kaydeden 3650'nin bu videoları sesli olarak kaydetmesini sağlayan yardımcı yazılım. Buradan indireceğiniz .SIS uzantılı programları ve İnternet'ten bulduklarınızı diskinize kaydedip, PC Suite'in Tools menüsünden "Install..." seçeneği ile bu dosyaları seçiyoruz.

Daha önce çektiğiniz fotoğrafları tek tek seçerek bilgisayara gönderirken artık File Transfer ve Image Transfer gibi menülerle hem telefondan bilgisayara hem de bilgisayardan telefona kolayca onlarca dosyayı kopyalayabilir ve silebilirsiniz. Ayrıca telefon defteri, ajanda gibi özelliklerden faydalanıyor, bilgisayarınızı da bu doğrultuda kullanıyorsanız kayıtlarınızı kolayca senkronize edebilirsiniz.

Ayrıca verilerinizi yedeklemek de önemli. Zira artık işletim sistemine kavuşan bu telefonlar da kilitlenmeye, sorunlar yaşamaya başladılar. Lafın kısası, hem cep telefonunuzdan çok daha iyi performans almanız, onu her ortamda her amaç için kullanmanız, hem de bilgisayarınızdan faydalanarak ceptel tecrübenizi daha mutlu yaşamanız olası. İnanın etrafta akıllı telefonlarından bir günde farklı amaçlarla saatlerce faydalanan onlarca kişi var.

Bu konuda sorularınız olursa ve cep telefonunuza yüklenecek programlar hakkında bilgi almak isterseniz bana e-posta atabilir ya da telefon açabilirsiniz.

tıklayın, siteyi destekleyin:

• Tıklayın, Destekleyin...

• Bu Sayfada...
- Akıllı Telefonunuz Neler Yapabilir
- Cep Telefonunuza Uygun Program

• Ekstra - Bu bölümde daha önce işlediğimiz konuların listesine Yorum başlığı altında ulaşabilirsiniz.

- Nokia'nın resmi sitesi Nokia.com Nokia telefonunuz için çok faydalı yazılımlar sunuyor. Aynı diğer üreticiler gibi. Ve tabii arama sitelerinden de istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

- Burada söz etmemizi istediğiniz konuları bize iletin: cenkgultekin@ dsl.ttnet.net.tr