Teknolojik Ürünler, İncelemeler, Öneriler ve Yorumlar : cihansalim.net/cjtech    •İnceleme Yorum Editör
sitede web'de
@cihansalim.net
- Özgeçmiş
- Erişim
Yazılar
- Dergilerde
- İnternet'te
Bu Ayın...
- Kitabı
- Şiiri
- Web Siteleri
Diğerleri
- bil İŞ im
- Dosya Konuları
- Öneriler/Duyurular
- Web Tasarım
- Zeka, ilginçlik ve gülmece

 Siz...
- CJ Tech hoşunuza gittiyse "Ctrl" ve "D" tuşlarına basarak 'Sık Kullanılanlar' listenize eklemeyi unutmayın.
- Önerilerinizi de bekliyoruz...
  Yorum / Haber 

« Şarj Edilebilir Piller ve Şarj Aletleri »
Dijital fotoğraf makinelerine, kablosuz klavye, farelere ve diğer teknolojik aletlere pil yetiştirmek oldukça zor. Kaliteli şarj edilebilir pillerle tasarruf edebileceğiniz gibi çok daha uzun süre çalışabilirsiniz.

Teknoloji Pilleri şarj etmenin çok daha ekonomik olduğunu unutmayınhızla geliştikçe insanlar mobil hayatta isteklerini karşılayacak yüzlerce ürünle karşı karşıya kalıyorlar. Telefonlar, Pocket PC’ler, 'Discman'lar, MD Walkman’lar, dijital fotoğraf makineleri, bilgisayarımızda saatlerce kullandığımız kablosuz klavye ve fareler ve benzerleri.

Bu durumda enerji çok önemli bir sorun. Bir elektronik cihazı yanınızda taşırken prize takıp şarj edemeyeceğinizden pil kullanmaya ihtiyacınız olacak. Yine teknolojiden bahsetmişken pillerde teknolojideki gelişmelerden üstlerine düşeni aldılar.

İlk başta şarj edilebilen pillerle başladı ki 20'li yaşlarımda olan bendeniz bundan 10-15 sene önce bu işin bu kadar yaygın olmadığını hatırlıyorum. Bu pillerin pahalılığını yaşadım. Tabii öte yandan cihazların da pil ihtiyacı arttı. Bu durumda üreticiler NiMH, NiCD, Lityum Polimer gibi teknolojiler ortaya koydular. Ancak bunlarda yetmedi ve ardından mAh (miliamper) kavramı devreye girdi. Örnek olarak Canon A70 fotoğraf makinenizin olduğunu düşünelim. Ve de piyasada rahatça bulunan markalardan olan GP’den bahsedelim.

Öncelikle sürekli yeni pil almaktansa başta bir miktar parayı gözden çıkararak şarj aleti almalısınız. Ve tabii buna uygun piller. Böylece yeni pil harcamanız sıfırlanacaktır. Ayrıca seçiminizi kaliteli ürünlerden yapacağınızdan, dijital fotoğraf makinenizi 3-4 gün değil 25-30 gün aynı pillerler kullanabileceksiniz. Kendi tecrübelerim sonrası 850 mAh ile 2100 mAh arasında yaklaşık 4 kat daha uzun ömür olduğunu gördüm. Tabii bu durum diğer elektronik cihazlar için de geçerli. Okuyucularımıza nacizane tavsiyem yeni şarj edilebilen pil alırken "mAh"a dikkat etmeleri ve şarj aletinin yüksek mAh değerlerini destekliyor olmasıdır.

Şarj Aletleri
Bugün piyasada, bu sayfada minik resimlerini gördüğünüz gibi farklı birçok şarj aleti ve piller mevcut. Farklı mAh seviyesinde olan pilleAynı markanın dahi birçok farklı modeli mevcut, özellikleri karşılaştırınr için farklı şarj aletleri gerekiyor. Fiyatlar sürekli değiştiği için en iyi fiyat/performans oranını hangi şarj aletinin verdiğini söylemek yanıltıcı olabilir. En kolayından, her modelin fiyatını karşılaştırın, daha yüksek mAh seviyesi için fiyat hangi noktada gereğinden fazla artıyorsa orada durun. En yeni modeller doğal olarak ilk dönemde yüksek fiyatlı olacaktır.

Güç dışında dikkat edilecek nokta şarj aletinin hızı. Pillerinin 1-2 saatte de, 8-13 saatte de şarj edilebilir. Hıza göre fiyat da önemli ölçüde değişir. Eğer teknolojiyle çok iç içeyseniz ve her an pilleri alıp bir yerlere gitme ihtimaliniz varsa, hızlı olan modelleri düşünebilirsiniz. Aksi halde diğer modellerle pilleri geceleri şarja bırakabilir, sabah dört dopdolu pile "günaydın" diyebilirsiniz. Farklı firmalar arası