Teknolojik Ürünler, İncelemeler, Öneriler ve Yorumlar : cihansalim.net/cjtech    •İnceleme Yorum Editör
sitede web'de
@cihansalim.net
- Özgeçmiş
- Erişim
Yazılar
- Dergilerde
- İnternet'te
Bu Ayın...
- Kitabı
- Şiiri
- Web Siteleri
Diğerleri
- bil İŞ im
- Dosya Konuları
- Öneriler/ Duyurular
- Günce... Blog...

- Web Tasarım
- Zeka, ilginçlik ve gülmece

 Siz...
- CJ Tech hoşunuza gittiyse "Ctrl" ve "D" tuşlarına basarak 'Sık Kullanılanlar' listenize eklemeyi unutmayın.
- Önerilerinizi de bekliyoruz...
  İnceleme
  Bu bölümde belli aralıklarla, çeşitli teknolojileri tanıyacağız. Bazen teknolojinin kendisine odaklanıp ne olduğunu öğreneceğiz, bazen de o teknolojinin temsilcisi olan özel ürünleri inceleyeceğiz.

İşte bugüne kadar incelediklerimiz:
» Mini Disc playerlar ve Sony MZ-909
» Avuç içi bilgisayarlar ve Dell Axim X5
» Akıllı Telefonlar ve Sony Ericsson P900
» Akıllı Telefonların İşletim Sistemi: Symbian OS
» Video Kameralar ve Sony DCR-PC330E

« Video Kameralar ve Sony DCR-PC330E »

Fotoğraf makinelerinden sonra video kameralar da "dijital" oldu. Üstün kalitede video kayıt yeteneği sunan bu ürünlerin fiyatlarının ucuzlamaya başlaması, ilginin artmasını sağlıyor...

Sitemizde yeni teknolojileri sizlerle beraber takip etmeye devam ediyoruz, Symbian’lı ceptellerden MD çalarlara kadar farklı ürünleri ele aldıktan sonra yaz aylarında video kameraları ele almanın yerinde olacağını düşündük.

Dijital Video Kameralar
Şimdi size kısaca kamera teknolojisinin gelişiminden bahsedeyim. 1985 yılında JVC firması kişisel taşınabilir kamerayı ve beta kasede kayıt yapan video kamerayı çıkardı. Daha sonra bu teknolojinin geleceğini gören Sony yapılan yatırımın kapasitesini arttırarak bu pazara fiilen 1986 yılında girdi. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi Sony bu sektöre girince pazarda yeni yeni modeller çıkmaya başladı. İlk VHS’ye kayıt yapan kamera 1988Dijital video kameralar ile fotoğrafçılıktan sonra hareketli görüntüleri de sayısal ortamda saklamak mümkün yılında çıktı. Daha sonra bu pazara Panasonic ve camera devi Canon da el attı. Bildiğimiz üzere dünyanın en iyi merceklerini üretenlerden biri de Canon. Bunların yanında Sony Video8 ve Hi8 teknolojilerini çıkardı. Bunların eski teknolojilerden farkı, stereo ses kayıt yapması gibi. Ürünlerin gelişmesiyle Mini DV, Micro MV, ve DVD videocorder gibi teknolojilerle tanıştık.

Mini DV teknolojisi, geniş ve büyük Hi8 teknolojiden sıkılan müşteriler için süper çözüm olarak sunuldu. Bunun en büyük avantajı kasete dijital ve stereo olarak çekim yapabilirsiniz. Yine bu çektiğiniz görüntüyü, bilgisayarınıza USB ya da IEEE1394 (ilink) vasıtasıyla bilgisayarınıza dijital olarak kaydedebilirsiniz.

Bunlardan sonra daha da küçük çözüm isteyen müşteriler için Sony’nin önderliğinde Micro MV kameralar piyasaya sürüldü. Bu ise MiniDV’nin hacimsel olarak %45’i kadar küçük tabii ki kaliteden ödün vermeden. Fakat bu piyasada beklenen talebi elde edemediğinden Sony sadece bir model çıkararak piyasada önderliğini devam ettirmektedir.

En son olarakda yine Sony önderliğinde DVD’ye kayıt yapan süper kameralar piyasada yer almaktadır. Şu anda bu teknoloji emekleme aşamasındadır. Şöyle ki, 3 mega piksellik Min DV kameralar piyasada yer alırken, DVD kameraların maksimum 1 mega piksellik modelleri mevcut.

Sony DCR-PC330E Kamera
Örnek ürün olarak ise 3 mega piksellik bir Mini DV kamerayı tanıtacağım. Bu kameranın modeli DCR-PC330E, Sony’nin bu yazı hazırlandığı dönemde en yüksek mega pikselli kamerası. Önceden de belirttiğim üzere 3,3 mega piksellik yapısıyla kamera tam bir resim ve görüntü canavarı. Bunların dışında kameranın diğer özelliği ise kendi içinde bir performans flaşı olması. Bu da sanki kameranın asıl amacını ispatlar nitelikte. Yani kamera hem video kDijital video kayıt cihazlarından biri de incelediğimiz Sony DCR-PC330ayıtları hem de resim çekmek için tasarlanmış. Bunun dışında normal kameranın sahip olduğu bütün özellikler yanında dokunmatik TFT monitör, renkli shutter, 3CCD özelliği, nightframing ve daha birçokları. Nitekim söz konusu ürün, pek çok yabancı yayında da incelemeler sonucu yüksek notlar aldı ve iddiasını kanıtladı.

Sony kameralarda kullanılan standart özelliklerin hepsini barındırıyor, manuel focusing özelliğinden tutun da Memory Stick desteğine kadar. Bunlara ek olarak kameranın içinde gelen flash ile resimlerinizi yetersiz ışık olan ortamlarda bile kaliteli resim çekebilirsiniz. Sony’nin yeni geliştirmiş olduğu Smart Bay özelliği bu modelde de kullanılmış. Bu da kamera ışığı yada mikrofon gibi özelliklerin takılmasına yarıyor. Ayrıca makina da S–Video, I–Link (IEEE1394) giriş çıkışlarının yanında, USB ve kulaklık çıkışı ve mikrofon girişini bize sunmakta. Geniş bir port bağlantı yapısıyla gelen Sony PC330E, bir ayı aşan kullanım süresi sonucu beni yeterince tatmin etti diyebilirim.

Lafın kısası sunduğu özelliklerine göre hak ettiği bir fiyatta ve de performans açısından iddialı bir makina. Kullanım kolaylığı ve de uyumluluk açısından Sony’nin çıkardığı en başarılı ürünlerden biri.

tıklayın, siteyi destekleyin:

• Tıklayın, Destekleyin...

• Bu Sayfada...
- Dijital Video Kameralar
- Sony DCR-PC330E Kamera

• Ekstra - Bu tip ürünlerle ilgili daha geniş inceleme ve daha çok ürün çeşidine www.cnet.com gibi sitelerden ulaşabilirsiniz.