Teknolojik Ürünler, İncelemeler, Öneriler ve Yorumlar : cihansalim.net/cjtech    •İnceleme Yorum Editör
sitede web'de
@cihansalim.net
- Özgeçmiş
- Erişim
Yazılar
- Dergilerde
- İnternet'te
Bu Ayın...
- Kitabı
- Şiiri
- Web Siteleri
Diğerleri
- bil İŞ im
- Dosya Konuları
-
Öneriler/ Duyurular
- Günce... Blog...

- Web Tasarım
- Zeka, ilginçlik ve gülmece

 Siz...
- CJ Tech hoşunuza gittiyse "Ctrl" ve "D" tuşlarına basarak 'Sık Kullanılanlar' listenize eklemeyi unutmayın.
- Önerilerinizi de bekliyoruz...
  İnceleme

« Akıllı Telefonların İşletim Sistemi: Symbian OS »
Akıllı cep telefonları "Smart Phone"lar, avuç içi bilgisayarlara giderek yaklaşıyorlar. Bunun temelinde kullandıkları işletim sistemleri yer alıyor. Java desteği ve Symbian OS kullanıcıların ilgi odağı...

Akıllı cep telefonları ve bunları hakkıyla kullanmak kullanıcıların ilgisini çeken başlıca konulardan. Bu telefonlara yetenek kazandıran yazılımlar ise, Java teknolojisinden faydalananlar ve bu yazıda odaklanacağımız Symbian işletim sistemi.

Artık bilgiye erişim ve kullanımda zamanlama daha önemli. Cep telefonunuzu avuç içi bilgisayar gibi kullanabilmemizin mümkün olduğunu da göreceksiniz.

Java’dan Symbian’a doğru
Bildiğiniz üzere ilk renkli ekran cep telefonu’nu Türkiye’de Akıllı cep telefonları ve Symbian işletim sistemi ile telefonunuzu istediğiniz gibi özelleştirebilirsinizEricsson firması T68 modeliyle girmişti. Ancak o zamanlar Java, cep telefonlarında yeni yeni yer buluyordu. Ardından Sony, Ericsson firmasını satın aldı ve SE (Sony Ericsson) firması adı altında T68i modelini piyasaya sürdü. Ancak burada çok büyük bir eksiklik vardı ki buda T68 ve T68i modelleri Java’yı desteklemiyordu. Tam da o sıralar Nokia hem Java hem de Symbian platformlarını destekleyen ilk telefonu yani Nokia7650’yi piyasaya sürdü. Bu telefon T68 ve T68i’den çok üstün özelliklere sahip bir telefondu ve Symbian platformunu günlük kullanıma sunan öncü bir örnekti. Kızışan rekabet sonucu günümüzde bir çok markanın hem Symbian hem de Java destekli modellerini görmekteyiz.

Bu modellerden ilk anda akla gelenler Nokia 7650, 3650, 3660, 6600, 7600, 7700, SE P800 ve P900, Siemens SX1. Yakında bu modellerin sayısı hızla artacaktır. Yukarıda belirtildiği gibi Nokia’nın Symbian pazarında birçok değişik ürününün bulunması dikkat çekebilir. Çünkü Nokia Symbian firmasının yaklaşık %35’ini satın aldı. Peki nedir bu Symbian?

Symbian'ın Sundukları
Aslında Symbian’ı cep telefonu işletim sistemi olarak düşünebilirsiniz. Yani aynı Windows gibi oyun, eğlence, iş ve daha pek çok amaca yönelik uygulamayı cep telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Ancak bunları yapabilmeniz için bilgisayar ile cep telefonunu bağlayabilen bir ‘port’a ihtiyacınız olacak. Bunun için data kablosu, kızılötesi ya da Mavidiş (Bluetooth) seçenekleri mevcut. Tabi ki üreticinin sağladığı, genelde ücretsiz olan programları kullanmanız gerekmektedir. Bu programlarla bağlantı üzerinden cep telefonunuzu bilgisayarınıza tanıtıyor ve de istediğiniz programları, resimleri, videoları yüklemeye hazır hale geliyorsunuz.

Symbian işletim sistemini destekleyen üreticilerin çokluğu, yazılımın bir standart olma yolunda olduğunu gösteriyor

Yukarda belirttiğim gibi Symbian da kendi içinde bölümlere ayrılmış durumda. Şu an en güncel Symbian işletim sistemi Symbian OS 7 olarak biliniyor. Nokia’nın 6600, 3660 ve de 7600’de kullanılıyor. Diğer modeller de ise Symbian OS 6.0 kullanılıyor, örneğin Nokia 7650, 3650 ve Siemens SX1. Ayrıca Sony Ericsson P800 ve P900 modellerinde ise Symbian UIK kullanılıyor. Daha yeni bir işletim sistemi, doğal olarak telefonun daha sorunsuz çalışmasını, daha az kilitlenmesini sağlayacaktır.

Bu kadar bilgiden sonra Symbian programlarına geçebiliriz. Aslına bakarsanız Symbian uygulamaları için sınır yok. Aklınıza gelebilecek her türlü oyun ve uygulama mevcut. Sinek kovucu programdan tutun da, finans analiz yapmaya yarayan programa, MS Word ve Excel’den tutun MP3 çalıcılara kadar bir çok program bulabilirsiniz. Bu programlara ulaşmak ve de telefona kurmak için sağ kolondaki Ekstra başlığından faydalanabilirsiniz.

tıklayın, siteyi destekleyin:

• Tıklayın, Destekleyin...

• Bu Sayfada...
- Java’dan Symbian’a doğru
- Symbian'ın Sundukları

• Ekstra - Bu bölümde daha önce işlediğimiz konuların listesine İnceleme başlığı altında ulaşabilirsiniz.

- Bu sayfadaki Symbian incelemesi, daha önce yayınladığımız akıllı telefon yazılarına gösterilen ilgi sonucu hazırlandı. İlgilenenlere, "Akıllı Telefonunuzu Bilgisayar Gibi Yönetin" yazısında dosya transferi, vb. konuları işledik.

- Symbian ve programları ile ilgili sorularınızı e-posta ile yöneltebilirsiniz. Ayrıca yeni konu önerilerinizi de bekliyoruz: cenkgultekin@ dsl.ttnet.net.tr

- Symbian ile ilgili daha çok bilgi ve kullanım alanlarına www.symbian.com adresinden ulaşabilirsiniz.

YENİ! CJ Tech e-posta grubu kuruldu. Üye olun, bilgilerinizi paylaşın, öneri alın, verin, gelişmelerden haberdar olun. Yapmanız gereken cjtech-subscribe@yahoogroups.com adresine boş bir mail atmak.