Teknolojik Ürünler, İncelemeler, Öneriler ve Yorumlar : cihansalim.net/cjtech    •İnceleme Yorum Editör
sitede web'de
@cihansalim.net
- Özgeçmiş
- Erişim
Yazılar
- Dergilerde
- İnternet'te
Bu Ayın...
- Kitabı
- Şiiri
- Web Siteleri
Diğerleri
- bil İŞ im
- Dosya Konuları
- Öneriler/Duyurular
- Web Tasarım
- Zeka, ilginçlik ve gülmece

 Siz...
- CJ Tech hoşunuza gittiyse "Ctrl" ve "D" tuşlarına basarak 'Sık Kullanılanlar' listenize eklemeyi unutmayın.
- Önerilerinizi de bekliyoruz...
  İnceleme

« Akıllı Telefonlar ve SonyEricsson P900 »
Avuç içi bilgisayarlara ciddi rakip olmaya başlayan "Smart Phone"lara göz atıyoruz. Daha da önemlisi, bu alanın en gözde ürünü Sony Ericsson P900'u inceliyoruz!

CJ Tech'de ilk defa henüz piyasaya çıkmış bir ürünü tanıtıyoruz. Ama bunun nedeni, P900'ün kendi alanında birçok kişi için rakipsiz olması. Yeni modeli tanımak, akıllı cep telefonu ihtiyacı olanların satın alma tercihine faydalı olabilir.

Avuçiçi bilgisayarlar Pocket PC’leri inceledikten sonra sıra yakında bu aletlere ciddi bir rakip olacak olan “smart phone” yani akıllı telefonlara geldi. Sürprizimiz ise tüm dünyada merakla beklenen smart phone modeli Sony Ericsson P900. Fakat bu cihazı tanıtmadan önce size kısaca akıllı telefonlar ve Sony Ericsson'dan bahsedeyim.

Akıllı Telefonlar ve Sony Ericsson
ASony Ericsson P900 48 MB bellekle geliyor, böylece hem fotoğraflarınız hem de akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz programlar için oldukça geniş bir alan sunuyorkıllı cepteller aynı diğer cep telefonları gibi işlem görürler ancak bunların cep telefonundan en büyük farkı gelişmiş işletim sistemleri ve 3. parti uygulama yükleyebilmemizdir. Bunlar aynı Pocket PC’de olduğu gibi bir oyun yada ofis islerinizi rahatlatacak bir program olabilir. Ayrıca mp3’lerinizi dinleyebilir, video ve resimlerinizi de görebilirsiniz. Elinizde halihazırda akıllı bir ceptel varsa ve bahsettiğimiz işleri nasıl yapacağınız konusunda yeteri kadar bilgili olmadığınızı düşünüyorsanız, Yorum/Haber sayfamızdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Ericsson'un 388 ile ortaya çıkıp 688 ile parlamaya devam eden yıldızı Nokia ve Siemens'in etkili modelleriyle söndü. Daha sonra kapaklı telefona geçen Ericsson yavaşça gözden düştü. 2002 ilkbaharında Sony'nin Ericsson'u satın aldığını ve adının Sony Ericsson olacağını duyduk. T68'in düzeltilmiş sürümü olarak T68i piyasaya geldi. Artık Sony Ericsson'un hem ucuz hem de bol özellikli telefonları piyasaya hakim olacaktı.

Yine yeniliklere imza atan Sony Ericsson bu sefer ilk kalemli smart phone olan P800'u 2002 Aralık’ında piyasaya sürdü ve çok tuttu. P800 ile geçen bu bir senenin ardından kızışan piyasada Sony Ericsson altta kalmamak amacıyla geççiğimiz günlerde P900’ü lanse etti ve ABD’de satışa sunuldu.

Sony Ericsson P900
Gelin bu yeni cepteli daha yakından tanıyalım ve öncelikle P900’ün P800 üzerine eklediklerini görelim:
1: Görünüm: Daha karizmatik ve ciddi görünüm
2: Boyut: Biraz daha küçük ve hafif
3: Özellik: Daha fazla alan ve daha çok işlevsellik. Bunlar kısaca 65K ekran, 16 MB dahili bellek ve Memory Stick Duo Magic Gate desteği…
4: Daha iyi resim çözünürlüğü.
5: Yeni İşletim Sistemi: Symbian UIQ 2.1

Bunların dışında diğer özellikleri aynı diyebiliriz. Aleti elinize aldığınızda gözünüze çarpan ilk şey çok iyi işçilik oluyor. Yani dış tarafı sanki titanyumdan yapılmış izlenimi veriyor. Bunun dışında 65 bin renk derinlikteki ekranı aynı bilgisayarınızda kullandığınız LCD ekran gibi duruyor. Bunlara ek olarak kalemi avuç içi bilgisayarlarınkine benzer, yani hem daha kalın hem de kaliteli malzemeden üretilmiş, kısacası metal. Ama çok uzun süre kullanıldığında rahatsız ettiği söylentilerini duydum.

İlk elinize aldığınızda karşınıza, “Bu teknoloji nereye gelmiş!” imajı oluşturuyor. Ön tarafında büyük bir ekran, sökülebilir kapak ve servis ışıkları var. Ekran 208х320 çözünürlükte ve de 65k renk derinliğinde. Bu bakımdan PPC’lerle karşılaştırılırsa ekran biraz sönük kalıyor ki bu çok normal çünkü günümüzde PPC’ler artık transflective (Reflective teknolojisinin bir adım sonrası. Güneş ışığından etkilenmeme.) teknolojisini kullanıyor. Bunların yanı sıra telefonu taşımak veya kullanmakta sorun yok. Aslında boyutları yaklaşık olarak Nokia 3650 kadar. Bu şartları göz önünde bulundurursak rahatça kullanabileceğinizi düşünüyorum.

Sony Ericsson P900 daha az yer kaplayan tuş takımıyla ve şık tasarımıyla P800 den oldukça farklı

Bunlara ek olarak telefonun içinde standart olarak Bluetooth, kızıl ötesi ve de USB beşik geliyor buda şu andaki her türlü birime rahatça bağlıyabileceğiniz anlamına geliyor. GPRS ve WAP 2.1 desteğinin yanında entegre Opera Browser (Mobil cihazlar için http, smp ve diğer internet sitelerini açmaya yarayan Browser.) geliyor. İçinde maksimum 640*480 ve 2x zoom yapabilen ve de gece çekim modu bulunan bir kamera var. Tabii ki diğer özellikleri de mevcut ceptelleri aratmayacak nitelikte.

Sonuç olarak akıllı telefonların bir numarası olarak gördüğüm P900 bende çok iyi bir izlenim bıraktı aynı anda hem PPC gibi hem de telefon. Umarım bu ürün segmentinde rekabet daha kızışır ve daha çok akıllı telefon modeli görürüz.

Fakat ciddi olarak akıllı ceptel ihtiyacı olanlar için ülkemizde fiyatın oldukça yüksek tutulduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan P800'ün de fiyatında yetersiz de olsa bir miktar düşüş var. Sonuçta bu iki model arasında başlıca farkın şık tasarım ve rahat kullanım olduğunu söyleyebiliriz, tabii ki yazılım alanında önemli aşamalar kat edilmiş. Ama siz siz olun Nokia ve diğer üreticilerin akıllı telefonlarını da ciddi bir alternatif olarak düşünün.

- CJ

tıklayın, siteyi destekleyin:

• Tıklayın, Destekleyin...

• Bu Sayfada...
- Akıllı Telefonlar ve Sony Ericsson
- Sony Ericsson P900

• Ekstra - Bu bölümde daha önce işlediğimiz konuların listesine İnceleme başlığı altında ulaşabilirsiniz.

- Sony Ericsson P900'ün resmi sitesi, sonyericsson.com/p900 adresinde.

- Elinizde halihazırda akıllı bir ceptel varsa ve yeteri verim alamadığınızı düşünüyorsanız, "Akıllı Telefonunuzu Bilgisayar Gibi Yönetin" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

- Bu bölümde yakında daha çok konu incelenecek, önerilerinizi bekliyoruz: cenkgultekin@ dsl.ttnet.net.tr