Teknolojik Ürünler, İncelemeler, Öneriler ve Yorumlar : cihansalim.net/cjtech    •İnceleme Yorum Editör
sitede web'de
@cihansalim.net
- Özgeçmiş
- Erişim
Yazılar
- Dergilerde
- İnternet'te
Bu Ayın...
- Kitabı
- Şiiri
- Web Siteleri
Diğerleri
- bil İŞ im
- Dosya Konuları
- Öneriler/Duyurular
- Web Tasarım
- Zeka, ilginçlik ve gülmece

 Siz...
- CJ Tech hoşunuza gittiyse "Ctrl" ve "D" tuşlarına basarak 'Sık Kullanılanlar' listenize eklemeyi unutmayın.
- Önerilerinizi de bekliyoruz...
  İnceleme

« Dell Axim X5 ve Avuç İçi Bilgisayarlar »
Gittikçe daha da becerikli olan avuç içi bilgisayarların tarihine göz atıp en gelişmiş modellerden Dell Axim X5'i tanıyoruz.

Bu yazımda sizlere Pocket PC(PPC) kavramını ve de bu segmentteki en son ürünlerden biri olan Dell Axim X5'i tanıtacağım. Öncelikle PPC kavramına değinip sonra Dell Axim'i biraz daha yakından inceleyeceğiz.

Nedir Bu Pocket PC?
Aslında PPC kavramının anası Palm Pilot'dır. Palm ilk olarak 1985 yılında bir konsept olarak ortaya çıktı ve sürekli hareket halinde olan beyaz yakalı kısma hitap etmekteydi. Bu konsepti Casio, Palm, Handspring firmaları ortaklaşa çalışma sonucu ortaya çıkardı. Daha sonraki dönemde Palm firması kuruldu ve ilk taşınabilen Palm olan Palm II çıktı. Bunun ardından Handspring firması da Palm'a rakip oldu ve ürünlerini pazara sürmeye başladı. Zaten o dönemde Casio databank üretimi yapmaktaydı ve deDell Axim X5 'Databank'larını geliştirerek yaparak Palm'a çevirmeye başladı.

Palm'a baktığımızda genel olarak şu özellikleri görürüz. Çok özellikli bir ajanda, adres defteri, PC ile senkronizasyon, kalem ile kullanma (el yazısı tanıma fonksiyonu, vb.), içine ek yazılım yükleyebilme. Bu gibi özellikler Palm Pilot'ların genel özellikleriydi. O zamanlarda Palm'ların içinde Motorola'nın ürettiği Dragonball işlemciler vardı. Bunlar ilk etapta 15Mhz idi. Daha sonraki zamanda hız 133 Mhz'e kadar gelecekti. Şu anda Palm, Sony, Handspring, Casio gibi markalar bu işlemcileri kullanmaktadır.

Gelişen teknolojiyle ve insan ihtiyaçlarıyla birlikte Palm'lara yeni yeni özellikler geldi. Renkli ekran, expansion slot (SD card) gibi. Ancak Intel'in yaptığı bir açıklama Palm Pilot piyasasına bomba gibi düştü. Bu haber artık Intel'in de PPC cihazlar için işlemci üreteceği idi.

Durumdan ilk faydalanan firma ise Compaq oldu ve ilk PPC ile piyasaya girdi, bu meşhur 36 serisinin başı 3630 idi. Artık PPC diye yeni bir kavram oluştu bunun genel özelliği ise 320*240 tam dokunmatik ekran, PC ile tam senkronizasyon, Intel StrongARM işlemci, dahili büyük hafıza, kızıl ötesi bağlantı ve genişleme slotu gibi. Bunların dışında artık PPC'ler mini bir Windows işletim sistemi kullanıyorlardı. Bunlar Palm'lardan hem daha hızlı hem daha kullanışlı, biraz da gösterişliydi. Ancak sorun pahalı olmalarıydı.

Fakat PPC'lerin gelişimini pahalı olmaları durduramadı. Yoğun talep ve hızlı teknolojik gelişimden PPC'ler de kendine düşeni aldı. OLED ekranların icadından sonra maliyetler önemli ölçüde düştü. Bunun dışında gelişen sayısal depolama teknolojileri (SD,CF,MMC,SM) de maliyetleri düşürmüştü. Bunların sonucunda artık 250$'dan başlayan fiyatlarla PPC sahibi olabiliyorsunuz.

Son olarak Dell Axim'in piyasaya giriş serüveninden bahsedeceğim. Dell PPC piyasasına 1 yıl önce girdi. Halbuki onun önemli rekabetçileri HP, IBM, Toshiba gibi markalar artık PPC'nin 4. sürümlerini çıkarmaya başlamışlardı. Dell piyasaya ilk girdiğinde çok ilgi çekti zira fiyatı çok düşüktü.

Dell piyasaya 2 yeni modelle girdi, Advanced (48MBRom, 400Mhz Intel Xscale) 350$ ve Basic (32MB Rom, 300 Mhz Intel Xscale) 250$. O sırada Toshiba'nın "basic" modeline yakın olan modeli 450$ idi! Ardından Dell Axim X5 ilk çıktığı ayda satış rekoru kırarak Amerikan pazarında en çok satan PPC oldu.

Artık 'Pocket PC'ler ve Dell Axim hakkında genel bir bilgimiz olduğuna göre Axim X5'e daha yakından bakabiliriz. X5 modeli Advanced, ancak zaten Advanced ile Basic arasında ufak tefek farklar var. Bunlar, Advance modelinde 400 Mhz Intel Xscale işlemci varken, basic modelinde 300 Mhz işlemci yer almakta. Gelişmiş modelde 48 MB Intel Rom varken diğerinde 32 MB Intel Rom yer almakta. Son olarak gelişmiş modelde cradle yani beşik bulunurken diğer modelle birlikte Sync kablosu geliyor. Genel farkları gördükten sonra gelin Donanım ve Yazılım olarak Axim X5'i inceleyelim.

X5 ve Donanımı
Dell Axim X5'in kutusundan kendisi dışında özel kalemi, 1440 Mah Lityum/Ion pil, taşıma kılıfı, USB cradle, kitapçık, adaptör ve driver CD'leri çıkıyor.
Dell Axim X5'in kutusundan çıkanlar...
Aletin ön yüzü 320*240 çözünürlükte "transflective" 65k'lık çok gösterişli renkli bir ekran ve altında ana navigasyon tuşuyla birlikte dört tuştan oluşuyor. Ayrıca tepesinde şık görünümlü kırmızı ve yeşil renklerde açma/kapama düğmesi mevcut. Sol tarafında ise Sd giriş yuvası, jog dial (sağ, sol, ve enter özellikli), ses kaydetme ve reset tuşları yer alıyor. Sağ tarafında ise kalemi bulunmakta. Üst tarafında Compact Flash yuvası ve stereo kulaklık çıkışı yer alıyor. Alt tarafında beşiğe oturma yuvası yer almakta. Arka tarafta ise ana pil ve az sonra değineceğim yedek pil bulunuyor.
Kullanım
Alet ilk geldiği zaman yapmanız gereken en önemli iş CD'nin içinden çıkan Microsoft Active Sync programını PC'nize kurmak ve cradle ya da USB sync kabloyu PC'nizin herhangi bir boş portuna bağlayıp makineyi cradle'nin üzerine oturtmak olacaktır. Aleti oturtunca beşiğin üstünde mor bir Dell logosu beliriyor, zaten şimdiden anlayabileceğiniz gibi X5'in tasarımı oldukça başarılı.

Tabii ki adaptörü de beşiğe monte etmeyi unutmayın. Şarj olması için en az 12 saat bekledikten sonra zaten üstündeki kırmızı ışık yeşile dönüşecektir. Bu arada eğer başka bir piliniz daha varsa Dell'in beşiği onu da şarj edecektir. Artık PPC'nizi kullanmaya hazırsınız. Internet'den bir çok PPC programı indirip yükleyebilirsiniz: Oyun, ofis programları (Acrobat Reader, hesap makinesi) ve aklınıza gelebilecek daha birçok şey. Bunu yine Active Sync'yi kullanarak yapıyoruz. Bunun dışında aletin pili yaklaşık olarak 10 saat dayanıyor, tabii bu kullanımınıza ve içinde bir de yedek pili mevcut. Böylece normal pil bittiğinde içindeki bilgilerin uçmaması sağlanıyor.

Yazılımları
Son olarak değinmek istediğim konu ise yazılım. Dell, çok zengin olmamakla beraber tatminkar bir paketle geliyor. İçinden Pocket PC Windows 2003, Pocket Word, Excel, Microsoft Reader, Avant Go, Dell Data Back-up Utility, Active Sync ve standart olarak contact list ve advanced calendar gelmekte. Ama önceden değindiğim gibi PPC'ye program yükleyebilmeniz, avuç içi bilgisayarınızı istediğiniz şekilde kullanmanızı sağlıyor...

- CJ

tıklayın, siteyi destekleyin:

• Tıklayın, Destekleyin...

• Bu Sayfada...
- Nedir Bu Pocket PC?
- X5 ve Donanımı
- Yazılımları

• Ekstra - Bu bölümde daha önce işlediğimiz konuların listesine İnceleme başlığı altında ulaşabilirsiniz.

- Dell Axim X5 ile ilgili daha detaylı teknik bilgiyi Dell.com'dan alabilirsiniz.

- Burada söz etmemizi istediğiniz konuları bize iletin: cenkgultekin@ dsl.ttnet.net.tr

• Sayfanın Geçmişi - Yayın: 10 Ekim 2003. V1.