Teknolojik Ürünler, İncelemeler, Öneriler ve Yorumlar : cihansalim.net/cjtech    •İnceleme Yorum Editör
sitede web'de
@cihansalim.net
- Özgeçmiş
- Erişim
Yazılar
- Dergilerde
- İnternet'te
Bu Ayın...
- Kitabı
- Şiiri
- Web Siteleri
Diğerleri
- bil İŞ im
- Dosya Konuları
- Öneriler/Duyurular
- Web Tasarım
- Zeka, ilginçlik ve gülmece

 Siz...
- CJ Tech hoşunuza gittiyse "Ctrl" ve "D" tuşlarına basarak 'Sık Kullanılanlar' listenize eklemeyi unutmayın.
- Önerilerinizi de bekliyoruz...
  İnceleme

« Mini Disc'ler »
CD'ye ciddi bir rakip olarak çıkan, fakat bilgisayar ortamında fazla destek bulamayıp nispeten geri planda kalan bu teknolojiyi inceliyor, Sony'nin ürünlerine göz atıyoruz...

Sitemizde inceleyeceğimiz ilk teknoloji ürünü 'Mini Disc'ler. Yazı boyunca bize eşlik edecek MD ise Sony’nin 2002 Kasım'ında çıkarttığı Sony MZ R909.

MD'nin Geçmişi

Öncelikle Mini Disc teknolojisinin geçmişine kısaca bakalım. 1980'lerde Philips’in CD'yi bulmasıyla müzik ve veri alanında çığır açıldı. Öyle ki bundan önce pikap ve kasetlerle uğraşan müzik severler artık bunları bırakıp yavaş yavaş CD’leri kullanmaya başladılar. CD'nin bize getirdikleri track’lara daha hızlı erişim ve daha kaliteli müzik sesiydi. Yıllar geçtikçe CD teknolojisi giderek ucuzlayacak ve kasetin pabucu dama atılacaktı.

Sony, küçük bir disk üzerine 74 dakkikalık şarkıyı sığdırmak için, yine kendi ürettiği ATRAC sıkıştırma teknolojisi kullanacaktı. ATRAC teknolojisi, yaklaşık olarak MP3 kadar sıkıştırma yapabilen bir teknoloji olarak bilinir. Daha sonra 1995 yılında Sony, ilk Mini Disc çalar olan MZ-1'i çıkarttı. İlk çıktığında fiyatı yaklaşık olarak 1,500 ABD Doları idi. Sony piyasadan beklediği talebi alıp bir sene içinde yaklaşık bin adet sattı. Ancak ortada byük bir problem vardı, bir sanatçının kaset ve CD albümleri bulunabilirken MD albümü bulunmuyordu. Öte yandan boş MD’ler pazarda yüksek fiyatlardan satılıyordu, yaklaşık 50$...

Fakat talebin artması, teknolojinin ilerlemesi ve de rakip firmaların pazara el atması sonunda maliyetler gün be gün düşmeye başladı. Konuyu toparlamak gerekirse, aradan iki yıl geçtikten sonra Sony, MZ-R2 modelini pazara sürdü. İlk fiyatı, yaklaşık 750$, dahi MZ-1’den daha ucuzdu. Daha sonra Sharp ve Panasonic de ilk modellerini piyasaya verdiler.

Sony MZR 909Ve Mini Disc’in yıldızı 1997’den sonra parladı. 1998’de Sony ilk compact model olan MZ-R35 ve 50'yi çıkardı, ki MZ-R50 modelini uzun süre kullanmıştım. Göze batan özellikleri uzaktan kumandalı kulaklık ve şarj edilebilir pildi. Ödediğim ücret yaklaış 500$ idi ve boş bir MD de 10 DM fiyatına inmişti.

Daha sonraki hedef ise MD’nin içine daha fazla şarkı sığdırabilmekti. Bunu becermenin tek bir yolu vardı, ATRAC sıkıştıma teknolojisini geliştirmek. Sony, ATRAC’tan sonra ATRAC3 teknolojisini kullanıma sundu. Bu teknoloji 74 veya 80 dakikalık bir MD’ye 2 katı LP2 vaya 4 katı LP4’te kayıt yapma imkanı sunmakta. Daha sonra Type R, Type S gibi yeni özellikler katıldı. Bunlar, sıkıştırmaya rağmen kalitenin bozulmamasını sağlayan teknolojiler.

Bu teknolojlerin ardından Sony MZ-R 900 modelini piyasaya sürdü. Bu sefer ödediğim miktar 300 dolara düştü. Artık hızla yeni modeller çıkmaya başlamıştı. Ancak bu alandaki lider firma Sony, yıllar yılı her zaman en büyük pazar payına sahip olmakla beraber, teknolojiyi ilerletmeye de devam etmekte.

Günümüz Teknolojileri ve Ürünleri - Sony MZ-909

Son zamanlarda revaçta olan NETMD teknolojilerine kısaca değinmeden geçemeyeceğim. MP3’ün yaygınlaşmasıyla kullanıcılar MP3’leri doğrudan MD’ye atmayı istediler. Bunun sonucunda firmalar yeni bir arabirim geliştirerek MD’leri USB yoluyla bilgisayara bağlamaya başladılar. Bunu da aynı 'palm'lardaki gibi cradle (beşik) yoluyla yapıyorlar. Bu tür modellerin fiyatları 200 €’dan başlamaktadır. Öyleki LP4’de çekim yapacaksanız 64X’de yani 64 dakikalık MP3’ü 1 dakikada atabiliyorsunuz. Öte yandan LP2 ise 32X olmaktadır. Bunun bize faydası çektiğimiz 3 dakikalık bir MP3’ü birkaç saniyede MD’mize atmamız ve hemen dinlemeye başlamamız.

Yukarıda da bahsettiğim gibi şimdi kısaca MZ-R909’a göz atacağız. Bundan sonraki yazılarımda MZ-R909, Denon AV-R 3802 ve de birçok sürpriz aletin incelemesini görebileceksiniz. Sony’nin 2002 Kasım'ında çıkardığı son modellerden biri MZ-R 909'dür. Şirket politikası doğrultusunda MZ-R 910 modelide çıktıktan sonra MZ-R serisinin üretimi duracak ve MZ-N serisinin üretimine devam edilecektir. MZ-N serisi yukarıda bahsedilen NETMD özellikli seridir. MZ-R 909 modelinde ATRAC3 type R decoder bulunmaktadır. Bu da demek oluyorki normal bir MD’ye 2 ve 4 katı çekim yapabiliyoruz. Type R ise kalitenin fazla bozulmasını engelleyen fakördür. Ayrıca her türlü çekim, mikrofon, line in ve optical in bulunmaktadır. Böylece bu kaynakları destekleyen aletlerden çekim yapabilirsiniz.

Bunun dışında içinde şarjlı pili, şarj aleti, cradle (beşik), taşıma kılıfı ve sakız piliyle gelmektedir. Her türlü düzenleme özelliğini, mesela copy, paste, name, blank, desteklemekte. Bunun dışında boyutları MD’den biraz daha büyük yani çok küçük! :) Son söz olarak, kullanışlı ve esnek bir alet olduğunun altını çizmemiz gerekiyor.

Artık soyu tükenen, arabada dinlemek için alınan kasetler bir yana, müzik dinlemek, özellikle MP3 çalar almak isteyenler, MD'yi ciddi bir alternatif olarak düşünmeli. Bazıları için MD bir zevktir ve bir kere bulaştı mı bir daha peşleri bırakmaz.

- CJ

tıklayın, siteyi destekleyin:

• Tıklayın, Destekleyin...

• Bu Sayfada...
- MD'nin Geçmişi
- Günümüz Teknolojileri ve Ürünleri - Sony MZ-909

• Ekstra - Bu bölümde daha önce işlediğimiz konuların listesine İnceleme başlığı altında ulaşabilirsiniz.

- MD hakkında önereceğimiz bir site: minidisc.org.

- MZR909 modeli hakkında detaylı incelemeleri ise minidisc.org'da buradan ve t-station'dan bulabilirsiniz.

- Mini Disc'in teknolojik yapısını merak edenler için WhatIs.com adresinde arama yapmalarını öneririm.

- Yazıda sık sık bahsettiğimiz Sony'nin İnternet sitesine gitmek için buraya tıklayın...

- Burada söz etmemizi istediğiniz konuları bize iletin: cenkgultekin@ dsl.ttnet.net.tr

• Sayfanın Geçmişi - Düzeltme: 12 Eylül 2003. V1.1
Sony'nin çıkardığı ilk MD recorder'in model numarasi "MZ-1"dir. Ayrıca MD'lere yabancı olan okurlarımız için, NetMD ürünlerinin sadece bir MP3 player olarak görülmemesi gerektiğini, ama bu MD çalıcıların MP3 işini çok daha kolaylaştırdığını hatırlatalım.
- Yayın: 20 Temmuz 2003. V1.