// dünya ekonomisi

dünya ekonomisi

2015’in Yükselen Teknoloji ve Dijital İş Modelleri Ara Rollere Talip Olanlardan

Ekonomik büyümenin ABD’de iyileştiği, Avrupa’da zayıf kaldığı, gelişmekte olan ülkelerde eskisinden daha az iyi olduğu bir döneme giriyoruz. “Türkiye tekrar hızlı büyümeye başladığında geçen dönemde hızlı büyümüş olan A ülkesine benzer dinamikler gösterecek” demek ise, teknolojik dönüşümün hızlanması sonrası artık çok da verimli bir tahmin yöntemi olmaz oldu. Bu nedenle farklı gelişmişlik noktasındaki ülkelerde iş modellerinin maruz kaldığı değişiklikleri genellemek sağlıklı olmayabiliyor.

Yine de 2015’te bir kısmı Türkiye’ye de yansıyan küresel ölçekte etki yaratan iş modellerinin bazıları dikkat çekici:
Örneğin haftalık/aylık/yıllık abonelikler tüketici sektöründe yükselmeye devam ediyor, benzer şekilde ‘sahibiyet’ yerine ‘kiralama’ tercihi de kurumsal müşterilere sunulan hizmetlerde yükseliyor.
Müzik gibi eğlence sektöründe ‘akış’/streaming hizmetleri ağır basarken bunlar farklı bir fiyatlama, reklamla destekleme yöntemleri gerektiriyor.
Kurumsal tarafta bilgi sistemleri alanında kiralama artık yeni bir şey değil, ama artık bulut tabanlı depolamanın ötesine geçildi. Örneğin 1 milyar dolarlık ‘unicorn’ yani mitolojik ‘tek boynuzlu at’ diye tanımlanan yeni girişimlerden çoğu bulut donanım çözüm sağlayıcıları ile müşteriler arasındaki katmanlardan da çıkmaya başladı. Mesela Medallia, Sony gibi pek çok firmanın bulut tabanlı iletişimlerinde yenilikçi çözümler sunuyor.

2015’te iş modelleriyle dikkat çeken çoğu ‘tek boynuzlu at’ da işte bu şekilde kurumsal taraftaki büyük pazarın altındaki alanlara oynayanlar arasında. Örneğin AppDirect bulut çözümleri için bir ‘uygulama pazarı’ işlevi görürken Docker ise bulut sayesinde sanallaştırmanın kolaylaşmasından sonra, yazılım geliştiricileri farklı platformlar için tek tek programlarını yeniden yazma eforundan sıyıran ‘konteynır’lar sunuyor. Siz konteynır içine uygun bir şekilde uygulamanızı yerleştirdikten sonra Docker farklı platformlarda çalışmasını sağlıyor. Yine ‘unicorn’ olan Okta 4 binden fazla şirketin bulutta veri güvenliğini sağlıyor, böylece o bedava oyundaki, online çiçekçideki veya cep telefonundan satışlarınızı görmenizi sağlayan uygulamadaki şifreleriniz ve bilgileriniz bulutta güvende kalıyor.

Büyük Teknoloji Trendlerinde Aracı İş Modelleri
Bulut bilişimden verdiğimiz örneklerin benzerleri, Büyük veri, Dijiital sağlık, Nesnelerin İnternet’i gibi yükselişteki teknoloji alanlarında çokça mevcut. Bugün IBM gibi sayısız şirket yeni alanlarda da hizmet sunmaya doğru geçiş yapmaya çalışıyor, satış yöntemlerini revize ediyor, fakat bu alanlarda henüz yılların birikimi bir teknik bilgi birikimine sahip olunması pek söz konusu değil. Bu da yeni iş modellerini yeni girişimler için olası kılıyor. Örneğin 20 milyar cihazın İnternet’e birkaç yıl içinde bağlanması bekleniyor, ama Nesnelerin İnternet’i hala bakir sayılan bir uzmanlık alanı, işte bu pazarda bir güvenlik duvarı/firewall çözümü sunmak, 1-2 yıl öncesine kadar küçük bir gelir vaat ettiğinden burun kıvrılırken şimdi genel kabul gören bir fikir oluyor.

3D baskı ve bağımsız üretme becerisi artan bir dünyada pek çok mevcut iş modelinin dönüşüme maruz kalacağı da bekleniyor, bu alanda da 2015’te parlak başlangıçlar, büyümeler gözlemledik.

2015’te öne çıkan teknoloji tabanlı girişim ve iş modellerinin kökeni tabii ki daha önceki yıllardan güç alıyor. Bu yazının konusu olanlar 2016’da büyümeye devam etmesini beklediklerimizden bazıları…

Bir de Nesnelerin İnterneti, 3D baskı gibi yepyeni icatlar olmayan geleneksel sektörlerde yenilikçi iş modelleri var, örneğin finans sektöründe Bitcoin’in Blockchain altyapısı ile çok ucuza doğrulama ve güvenlik sağlayan çözümler geliştiriliyor. ‘Fintech’ alanında son kullanıcıya yönelik de yaratıcı iş modelleri Batı’da yükselişte.
Disruptive / Bozguncu iş modelleri diyebileceğimiz; bireyleri kurumsal çözümler dışında konaklama ve ulaşıma kavuşturan Uber, Airbnb gibi iş modelleri finans alanına da sıçrıyor. Bireylerin cep telefonu kullanımı ve yaşam tarzlarıyla ilgili 4 bin değişkeni analiz edip kredi veren uygulama tabanlı kurumlar dışında Airbnb, Uber (Uber dünyada bireylerin kendi araçlarıyla taksicilik yapmasını mümkün kılıyor, Türkiye’de sistem farklı işliyor, Türkiye’de BlaBlaCar daha doğru bir örnek) nasıl bizleri birer hizmet sağlayıcıya çevirdiyse bazı fintech girişimleri de bizleri kredi verene dönüştürmeye çalışıyor. Kısacası 2015 tüketiciden-tüketiciye çözümleri gözümüze sokarken diğer yandan kurumsal pazarda da yeni iş modellerine kapıyı sonuna kadar açan bir yıl oldu…

TARTIŞALIM

“2015’in Yükselen Teknoloji ve Dijital İş Modelleri Ara Rollere Talip Olanlardan” henüz yorumlanmamış, ilk siz yorumlayın

Yorum yapın