// dünya ekonomisi

dünya ekonomisi

Teknoloji Girişimleri Şimdi de Bankaları, Finansın Yerleşik Devlerini Korkutuyor

İnternet tabanlı girişimlerin yaygınlaşmasıyla haber tüketme alışkanlıkları değişti, geleneksel medya kanallarının gelirleri düştü; müzik, film özetle eğlence dünyası prodüksiyonları yepyeni bir fiyatlama modeline geçmek zorunda kaldı. ‘Bedava’nın yükselişi, reklam dolu da olsa ‘ücretsiz’ hizmet kullanmayı tercih olmanın ötesinde norm kılar oldu.

Dijitalin karışıklığa ittiği, parçalara ayırıp yeniden oluşuma zemin oluşturduğu sektörler artmaya devam ediyor. Paylaşım ekonomisi ile ev, eşya, arabalarımızı tanımadıklarımıza kiraya veriyor, veya bizimle aynı anda kullanmalarını sağlıyor, otelcilik, taksi/taşımacılık gibi alanlardaki mevcut oyuncuların gelirlerini azaltıyoruz. Buna rağmen finans dünyasının, bankacılık, sigorta gibi bileşenlerinin göreceli olarak bu sarsıcı etkilere çok az maruz kalacağı düşünülüyordu.

Fakat ‘paylaşım ekonomisi’nin yükselişi tabii ki aracısız, bireyler arasında kredi alma-verme gibi hizmetleri de canlandırdı ve güçlendirdi. Mevduat faizlerinin gelişmiş ülkelerde yüzde 1’lerin altında kaldığı ama kredi ve kredi kart faizlerinin hala çift haneli olduğu düşünüldüğünde, bankaları aradan çıkarıp orta noktada borç verip almak isteyenleri birleştiren pek çok firma faaliyette. Bunlardan en büyük beşi, 2011’de yarım milyar dolar hacim yaratamazken 2014’ün sadece son çeyreğinde 2,5 milyar dolar borçlanmaya aracılık etmişler. Üstelik Citibank grubu Nisan ayında bu alandaki en büyük oyuncu olan Lending Club üstünden 150 milyon dolar kredi vereceğini açıkladı!

FinTech’e Yatırımlar Yeni Gözde
Geçmişteki borç ödeme alışkanlıkları, kredi kartından nakit kullanımına başvurma sıklığı, sosyal medya ve hatta online kredi başvuru formunu doldurma şekli, süresi, kararsızlığı gibi onlarca bileşeni hesaba katıp kredi skoru oluşturan bu şirketler üstelik finans teknolojileri alanındaki en yenilikçi alanı temsil de etmiyorlar. ‘Fin-tech’ alanında faaliyet gösteren en az 4 bin startup şirket var, bir kısmı büyümüş, halka açılmı hatta milyar dolarlık değerlemelere ulaşmış bu alandaki şirketlere yatırımcı ilgisi de artıyor. ‘Fintech’ şirketlerine 2010’da 2 milyar, 2013’te 4 milyar, 2014’te ise tam 12 milyar ABD doları hacminde yatırım yapılmış.

Önceki nesillere göre finansal kurumlara karşı son derece ilgisiz olan yeni genç nesiller örneğin Venmo gibi platformlar ile anında birbirlerine cep telefonlarından para göndermeyi tercih ediyorlar. Bankaların hizmet ücretleri de gittikçe daha fazla tehdit altına giriyor. ABD’de kullanılan Apple Pay’in dünya genelinde kullanılmaya başlanması, buna karşılık Google ve Samsung’un da benzer girişimlerle ödeme ekosisteminde maddi gelir ya da daha fazla müşteri bilgisi ve teklif özelleştirme peşinde olduğu da malum.

BitCoin belki bir para birimi olarak fantazi olarak kalacak ama blockchain sistemi farklı uygulamalara önemli bir ilham kaynağı oluyor

Sahipsiz para birimi BitCoin’in altyapısı, ana kayıt defteri olan ‘Blockchain’ yöntemi dağıtık sistemde, binlerce bilgisayarın kontrolünde şeffaf ve müthiş bir doğrulama becerisi sunuyor. Teknoloji borsası Nasdaq bile özel pazar işlemlerinde ‘blockchain’ yöntemleri test ediyor. Bu alanda çarpıcı bir uygulama belki de ‘e-posta’nın geleneksel posta işini hayal edilemeyecek biçimde zayıflatmasına benzer bir etkiyi, para birimleri veya para transferi yöntemleri üzerinde bırakacak.

Finans teknolojisinde sayısız proje ve çalışma var: Kitlesel fonlama ile bireylerin küçük destekleriyle hayata geçen büyük projeler; ya da gelişen bilgisayar algoritmalarının fon yöneticilerinin işine göz koyması ilk akla gelen örnekler. Bu alanda Türkiye’den daha fazla girişim çıkması için farkındalık gerekiyor, hele İstanbul Finans Merkezi hayali gerçek olsun istiyorsak. Ayrıca Türkiye’de de ortaklıklarıyla ya da doğrudan faaliyette olan BBVA, Citigroup, HSBC’nin globalde ‘fintech’e yatırım için ciddi fonlar ayırmaya başlamış olması da Türk bankacılık sektörüne örnek olmalı. Çünkü İnternet sonrası hiçbir sektör sandığı kadar iyi korunmuş bir bahçede yakartop oynamıyor.

İlgili Yazılar:

TARTIŞALIM

“Teknoloji Girişimleri Şimdi de Bankaları, Finansın Yerleşik Devlerini Korkutuyor” henüz yorumlanmamış, ilk siz yorumlayın

Yorum yapın