// dünya ekonomisi

dünya ekonomisi

Dijitale Özel Strateji Genel Stratejinizi Kurtaramaz ki…

Sadece pazarlama iletişimini değil, tüm ürünlerinizi ve şirket yönetimini artık dijitali yabancılaştırmayan, içselleştiren zihniyetle yönetmek gerekiyor.

İnternet tabanlı işlemlerin artması, ardından sosyal paylaşım ağları, şimdi de mobil! Bu dalgalardan ‘iş’imize çarpanlara karşı dalgakıranlar inşa etmeye, dalgayı yumuşatıp yeni sulara uyum sağlamaya çalıştık. Güçlenen eğilimlere karşı savunma yöntemleri, stratejiler oluşturmaya odaklandık. “Özel alışveriş kulüpleri dış giyim markamızın mağazalarını nasıl etkileyecek, ayakkabı satışlarımız ne olacak”; “Daha çok dijitalleşme PC, yazıcı, sarf malzemesi satışlarımızı ne kadar düşürecek”; “Online video çılgınlığı o kadar yatırım yaptığımız dizilerimizin reytingini düşürür mü”; “İnternet’ten grup fırsatlarıyla restoranlarda indirim bekleyenlere, veya da online yemek siparişi vermenin yükselmesiyle daha çok komisyon ödeme zorunluluğuna hazır mıyız” gibi sorular gittikçe çoğaldı.

Dijital strateji geliştirmek veya bunun danışmanlığını almak hiçbir şey yapmamaktan elbette daha iyi. Ama artık olması gereken, dijitali içinde bulunulan sektörün olağan bir dinamiği olarak kabul edip, tedarikçilerimizi nasıl yönetelim, rakiplere nasıl tepki verelim, fiyatlamamızı nasıl iyileştirelim gibi iş yönetimi süreçlerinin ana odaklarından biri haline getirmek. Artık buhar gücüyle uzun mesafeli taşıma, endüstri devrimiyle büyük miktarda üretim, elektriğin yaygınlaşması gibi devrimlerin ilk yıllarındaki tepkilere benzer şekilde dijitali ele almaktan vazgeçip, dijitalin “mümkün kılıcı” bir araç, adeta herhangi bir altyapı ve bir dağıtım kanalı olduğunu kanıksamalıyız.

Milyarlarca dolar değerindeki Whatsapp veya Viber gibi OTC mesajlaşma programlarına Avrupa genelinde tepki verip düzenleme isteyen telekom operatörleri niye böyle uygulamaları kendileri geliştir(e)medi? Gittikçe düşen karlılık ortamında mücadele eden otomobil üreticileri, hatta hizmet aşkındaki belediyeler niye “ulaşım hizmeti sağlayıcılığı” gibi bir misyon yüklenmiyor da Uber, BiTaksi ve benzerleri yıldız gibi parlıyor, bir yandan da eski köşebaşlarını tutanların tepkisini çekiyor?

Yeni Nesil Bir Zihniyet
Doğrudan tüketiciye temas etmeyen sektörlerde bile dinamikler değişiyor, kurumsal müşteriler daha esnek çözümler sunulmasını beklerken zaman ve konum bahane edilemiyor. Yani her sektörde ve endüstride teknolojinin yakın geleceği nasıl değiştirebileceği üstüne çalışmak ve hazırlık yapmak gerekiyor.

Sadece dijital odaklı birilerini çalıştırmak, dijitalden gelecek risk ve fırsatları düşünmeyi tümüyle onlara teslim etme lüksünü size tanımıyor…

Ama böyle bir çalışmayı yaparken yine mevcut yönetim araçlarını kullanıp geleneksel yönetim zihniyetiyle içinde olunan pazar, müşteri ve tedarikçilere bakıldığında pek de farklı noktalara ulaşmak pek mümkün olmuyor. Son yıllarda ‘start-up’ girişimciliğin gözde olmasının bir nedeni de aslında güya yenilenmiş yönetim ekipleri ve anlayışına rağmen şirketlerin yenilikçi davranmakta zorlanması. Buna karşılık küçük ekiplerin önemli sonuçlar elde ederek büyüdüğünü veya büyürken büyük firmalarca satın alındığını görüyoruz.

Bugün dünyanın en karlı şirketi Apple’a en büyük riski oluşturan Android işletim sistemini Google sadece 9 kişilik bir ekip-şirket olarak satın almıştı! Microsoft, Office paketini ve diğer iş, üretkenlik çözümlerini iyileştirmek için gerçekten dev ‘geliştirici’ ve ‘ürün yöneticisi’ ekipleri istihdam etmesine rağmen 5 kişilik LiveLoop, 12 kişilik Sunrise ve 25 kişilik Accompli’yi bünyesine katıyor. Google ve Microsoft gibi dev AR-GE bütçeliler bile küçük ‘start-up’ları kovalarken AR-GE veya ürün geliştirme ekipleri olmayanların sadece dijitale özel stratejileri olması pek de ümit vermiyor değil mi..

İster küçücük veya orta boy şirketleri satın almayı gündeme alarak, ister yönetim ekibine zorla dijitali öğreterek olsun, dijitale özel strateji kavramının ötesine geçmek artık şart! Geleneksel yöntemlerle pazarı irdelemeyi tümden bırakıp yeni olasılıklar dünyasına yelken açabilmek için zihniyet değişimi şart! Milyar dolarlık bir Instagram’ı, iflas korumasına sığınmak zorunda kalan Kodak niye icat edemedi, işte soru bu…

TARTIŞALIM

“Dijitale Özel Strateji Genel Stratejinizi Kurtaramaz ki…” henüz yorumlanmamış, ilk siz yorumlayın

Yorum yapın