// dünya ekonomisi

dünya ekonomisi

25 Yaşında Bir Kız Dünya Devini Yarım Günde Dize Getiriyorsa!

Pop müziğin yeni kraliçesinin bir blog yazısıyla Apple utanç duyuyorsa Türkiye’de hakkını aramayanlar hiçbir şeyden şikayet etmemeli
Dünyanın en büyük 4 şirketi Çinli fakat piyasa değeri en büyük 5 şirket ABD’li, birinci ise ardındaki dörtlüyü ikiye katlamış, tarihte ilk kez 700 milyar ABD doları değerini aşan şirket olan Apple. Öte yanda ise Twitter ve Tumblr sayfasında profil açıklaması olarak “1989 doğumlu”nun ötesinde bir şey yazmayan, 2014’ün en çok satan albümünün sahibi şarkıcı, söz yazarı, feminist, aktivist Taylor Swift’in, Apple’ı dünya çapında kitlelerin gözü önünde ‘Dünyanın en zengin firması acımasızca cimri’ diye utandırması yarım gün bile almıyor! Özür ve geri adım, resmi açıklama ise, 17. saatte karşımızda!

Müzik endüstrisini yeni bir forma sokmasıyla şaha kalkan Apple, iTunes müzik satışlarından hala ciddi gelir elde ediyor olsa da, ‘streaming’ yani kesintisiz müzik akış servislerinin yükselişine yanıt olarak Apple Music servisini Haziran’da duyurdu. Akış servislerinin çoğunun ücretsiz modelleri de olduğundan, Apple da yeni hizmetini deneyeceklerden 3 ay kullanım ücreti almayacağını duyurdu. 3 aylık dönemde dinlenilen müzikler için müzisyenlere telif ödemeyeceğini açıklaması müzik endüstrisini hayal kırıklığına uğrattı. Fakat haşmetli dünya devine karşı çıkmak kimin haddine! Ya şikayet edenler gelecekte iTunes satış ve tanıtım ekranlarında ön plana çıkartılmazlar ise?..

Bugün Türkiye’nin bir yıllık tüm üretimin karşılığına yakın ekonomik değeri olan, adeta bir ülke gücünde markaya dönüşmüş Apple’a karşı çıkabilecek kişi müzisyen Taylor Swift idi. Geçen yıl bir diğer müzik platformu Spotify’dan çıkma kararı almış, bunu bizzat Wall Street Journal gazetesini verdiği bir ilanla duyurmuştu! “Hayatımı kazanmak için yaptığım şeyi, müzik üreticilerinin emeğine adaletli bir ödeme yapmayan deneysel bir platform için harcamayı düşünmüyorum” açıklaması yapmış, bir de “Sadece müzik endüstrisinde değil, her alanda her genç kız kendi kıymetini bilmeli ve hak ettiğini talep edebilmeli” demişti.

Taylor Swift’in Spotfy’dan yeni albümünü geri çekmesini gazete ilanı ile duyurmuştu, Apple Music karşısındaki tutumunu mikroblog ile duyurması ise sektörde hızla gündemin ilk maddesine dönüştü…

Spotify’dan çıkması tabii rakip müzik platformlarını mutlu etmişti. Bu sefer de Apple Music’ten çekileceğini, Tumblr’daki blogunda “Apple’a sevgilerimle” başlıklı yazısıyla duyurdu. “Bu, şımarık, dik kafalı bir çocuğun şikayeti değil, Apple’a bayılan ve saygı duyan, bu yüzden açıkça konuşmaktan çekinen çevremdeki tüm müzisyenlerin düşüncesidir”, “hala fikir değiştirmek için vaktiniz var, sizden hediye iPhone istemiyoruz, lütfen ücretsiz müzik yapmamızı istemeyin” dedi. Tumblr yazısını otomatik olarak twitter’dan da duyurunca 40 bin retweet, 65 bin fav aldı! Apple’ın tepe yöneticilerinden Eddy Cue, Taylor’un yazısından sadece 17 saat sonra, Pazar günü, “Taylor, seni ve bağımsız müzisyenleri duyuyoruz, anlıyoruz, artık ücretsiz müzik istemeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

İnternet Herkesin Elinde, ama Kullanılmayı Bekliyor!
Peki bu haber ve olay dizisi çok mu önemli? 2014’ün en çok satanı olsa da, Taylor onlarca popstar müzisyenden biri, Apple ise tarihteki en değerli şirket, küresel bir dev. MySpace, Twitter, Tumblr, Instagram sanatçıların çıkış yapmaları için ‘yeni’, bağımsız ve çok kıymetli platformlar. Seslerini duyurmak için de her geçen gün daha etkili bir araç oluyorlar.

Spotify’ı 24 yaşında iken gazete ilanıyla eleştiren Swift bu sene gazeteye, gazeteciye, dergiye, herhangi haber sitesine ihtiyaç duymadı. Almamız gereken bir diğer ders, artık haber yaymak ile almak isteyen arasındaki anlık, canlı, etkin, müthiş bağlantının koparılamaz, engellenemez oluşu. Geçen yıl “Taylor bizzat Müzik Endüstrisidir” haberleri yayınlanmıştı, bu olayla “Kitlelerin desteği ile Taylor İnternet’in ta kendisi” denir oldu.

Türkiye’de de dijital müziğin reytinginin şişirilmesi üzerinden telif hakları ve dijitalleşme kavgaları sürüyor. Fakat Türkiye’de yıldız mertebesindekiler, eğer doğru hareket eder, istikrarlı bir duruş sergiler iseler kitleleri harekete geçirme güçleri olduğunun ne kadar farkındalar acaba?

Üstelik bu sadece müzik ve eğlence dünyası özelinde bir konu değil. Politika, seçimlerle ilgili sıradan tweet’lerinin nereye çekildiğini görüp iyice sinen meşhurlarımız var. Taylor Swift bir gecede dünyanın en değerli şirketini, ki Apple’ın gücünün kaynağı hakkında saymakla bitmez komplo teorileri varken, nasıl gözden düşürebildi, bu sadece ünlülerimize değil, İnternet kullanan hepimize önemli bir ders. Telefonunuzla yapabileceklerinizin sonu yok!

TARTIŞALIM

“25 Yaşında Bir Kız Dünya Devini Yarım Günde Dize Getiriyorsa!” henüz yorumlanmamış, ilk siz yorumlayın

Yorum yapın