// bilgisayarlar

bilgisayarlar

2015’te Bilişim ve Teknoloji Dünyasında Neler Konuşulacak?

2015’te dünya genelinde ve Türkiye’de bilişim dünyasında, dijital alanlarda neleri konuşacağız, neleri tartışacağız, eğilimler, heyecanlı konular neler olacak sene başından bir bilişim toto oynayalım, yıl boyunca da değerlendirmeye yazılarımla devam edeceğim, şimdilik sadece başlıklar:

 • Bulut bilişim sadece kurumsal IT açısından değil, telefon, tablet, bilgisayar üçgenindeki kullanıcı için de daha dikkat çekici olacak, buluttan faydalanan arabirimleri olan hizmetler, platformlar daha geniş bir son kullanıcı kitlesine ulaşacak.
  Tabii kurumsal IT yönetiminde de bulutun önemi gittikçe artıyor. Fakat şirketlerde bireysel cihazlarla veya kurumun sağladığı cihazlarla bireysel kullanım yöntemleri bir yanda, diğer yanda kurumsal veri ve kullanım arasında farklı katmanda güvenlik sistemleri oluşturulması ise yeni odak noktası olduğundan buraya mesai harcamak gerekecek.
 • Web’i yöneten organizasyon diyebileceğimiz ICANN’in yerine kim geçecek, web’in, İnternet’in yönetimi ne kadar küresel, ne kadar ABD odaklı olmaya devam edecek?
 • Edward Snowden neler anlatmaya devam edecek, kişisel verilerin mahremiyeti ve dinleme skandalları 2015’te yine gündemde olacak!

2015’te başlıca ümidimiz Türkiye’de İnternet engellemelerinin azalması

 • Sanayide daha çok “programlanabilir”, “öğrenen” robot kullanımı olacak, günlük hayata yavaş yavaş bu teknolojilerin entegrasyonu için de 2015’te farklı kanallardan bu alanda PR amaçlı enteresan tanıtımlara da maruz kalacağız, robotları konuşacağız, veya otomasyonu…
 • Internet of Things, Nesnelerin İnterneti her iki sunumdan birinde konu edilecek, bu alanda daha çok şirket kurulacak, yatırım alacak, ama bu yıl büyük heyecan yaratan proje görmeyeceğiz. Giyilebilir teknolojiler açısından da benzer bir durum olacak, Apple’ın iWatch saatinin tanıtımı biraz hareket yaratacak olsa da…
 • Özellikle Batı’da daha da çok 20 yaş altı genç girişimcinin uygulama/app tarzı girişimlerini göreceğiz, geçen yıllara göre daha çoğu 10+ milyon dolar üstü değerlemeden şirket satışı yapacak.
  Kablosuz şarj biraz daha yaygınlaşacak.
 • Kitlesel fonlama, kitlesel aktivizm (imza) platformları gibi daha çok kitlesel organizasyon daha da etkili olacak, çevreyi korumada, polis/devlet şiddetine karşı çıkma, vb. pek çok konuda adeta sivil örgütlenme İnternet’ten güç bulacak…
 • Tabii buna karşılık devletler de bu tip tepkileri yönetmeye bazı yerlerde engellemeye odaklanacak. İnternet yasakları Türkiye’de ve benzer ülkelerde sansür boyutunda tartışılırken Batılı bazı ülkelerde de ‘ulusal güvenlik’ tartışmaları kılıf edilmeye çalışılacak.
 • Devletler sansür veya engellemeden çok akıllı teknolojilere, uzaktan kumandalı drone kullanımına, sosyal medyayı gizlice takip etmeye, lokasyon bazlı analizlere yatırım yapacak.
 • Daha çok kişi bireysel yeteneklerini YouTube, vb. yollarla ortaya çıkarıp paylaşarak bireysel kazanç elde edebilecek.
 • Bitcoin ve benzeri çözümler yükselişini sürdürecek, anonim işlem yapabilmeye ilgi artacak. Ama BitCoin’in anonimliği dışında SMTP tabanlı protokolü bu yıl çok enteresan şekillerde farklı alanlarda teknolojik olarak baz alınacak
 • Melek yatırımcılık daha fazla “online organize” olacak, kitlesel fonlama, crowdfunding ile bazı projelere kurumsal yatırımcılardan ziyade bireyler destek çıkarken, buna benzer şekilde bu sefer de birbirini belki de tanımayan yatırımcılar online bir araya gelerek yeni girişimlere yatırımlar yapmaya sıcak bakacak, Angelist buraya odaklanmış bir örnek.
 • Türkiye’de 4G tartışması ısınacak, ihale bu yılın ilk yarısına yetişmeyecek, biraz sağ duyulu bir ihale tasarlansa da yine de tüm paydaşlar sonuçlardan mutlu ve tatmin olmayacak.

TARTIŞALIM

“2015’te Bilişim ve Teknoloji Dünyasında Neler Konuşulacak?” henüz yorumlanmamış, ilk siz yorumlayın

Yorum yapın