// iktisat ve Türk ekonomisi

iktisat ve Türk ekonomisi

Bilişimde 2014 Satın Alma ve Birleşmeleri: B2B ve Mobilin Yılı

2014’te dünyada bilişim sektöründeki satın alma ve birleşmelerin adedi ve hacmi, “yeni bir ‘.com Balonu’ arifesinde miyiz” diye düşündürecek şekilde hızlandı. Hem Facebook’un ateş pahası Whatsapp yatırımı gibi dijital/sosyal iletişim hizmetlerinde; hem de Sun Microsystems’dan sonraki en büyük yatırımını yapan Oracle’ın kurumsal yazılım ve donanım hizmetleri geliştiren Micros’u alması gibi B2B teknoloji alanında yatırımcı iştahı büyüktü, bilişimin sadece belli alt sektörlerine değil geneline yayılan bir iyimserlik hakimdi.

Türkiye ise 2014’te uzun vadeli performansının altında bir büyüme sergilerken 2012’nin oldukça gerisinde, 2013 seviyelerine ise yakın miktarda şirket birleşme ve satın alma türü yatırım işlemine sahne oldu. Yine de bilişim sektöründe 2014’te 2013’e göre göz alıcı birkaç işlem bence ülke genelinde sektöre bakışı değiştirecek değerde idi.

Yabancı yatırım fonu Mediterra Capital’in Türkiye’ye ilk kez yatırım yapmasını sağlayan mobil tabanlı ödeme sistemleri firması Mikro Ödeme – 3 Pay el değiştirdi ve bu sefer stratejik bir yatırımcı, Alman elektronik ödeme sistemleri firması Wirecard, 26 milyon euro bedel üstünden satın aldı.

2014’te Türkiye’de dijitale dokunan sektör önceki yıla göre sayı olarak daha az, ortalama değer olarak daha büyük yatırımlara sahne oldu

Yılın yıldız işlemi ise, 2000’de kurulan 2005’te tamamen mobil çözümlere odaklanan, son kullanıcılarının çoğunun ismini bilmediği bir B2B yazılım ve çözüm firması Pozitron’un, yine bir risk sermayesi veya yatırım fonuna değil, bir stratejik yatırımcıya, İngiliz Monitise’a toplam 100 milyon dolar değerleme üstünden satılması idi. Bu iki işlem, çok da büyük olmayan, odaklanmış, yetkin mühendislik kadrolu veya doğru inovasyon odaklı yapıların ne kadar büyük sonuçlar doğurabileceğini, ayrıca geleceğin mobilde olduğuna dair beklentilerin gücünü ortaya koyması açısından önemliydi.

2012’de YemekSepeti ve bazı e-Ticaret sitelerinin aldığı yatırımları, 2013’te Aslanoba’nın çok sayıda küçük yatırımını konuşmuşken son dönemde katma değerli hizmetler, çözümler sunan firmaların ilgi görmesi şahsen doğru yönde ilerlediğimizi düşündürtüyor. Revo Capital’in FIT Solutions, SkyAtlas, Paraşüt yatırımları Türkiye ekonomisinde %99 ağırlığı olan KOBİ’lerin teknoloji çözümleri ihtiyacının geleceğine dair oynanmış iddialara bazı örnekler. Türkiye’de B2B alanında pek çok hizmeti ilk kez ya da yeniden daha verimli sunacak daha çok girişime ihtiyaç var. Bu bağlamda sadece Türkiye odaklı olmasa da Sendloop (Octeth), büyük veri analizi yapan Faveeo gibi girişimlerin de yine bu yıl yatırım alması 2014 Türk dijital pazarında B2B’nin daha az duyulsa da kıymetini bulmaya başladığını gösteriyor.

Tabii ki e-Ticaret girişimleri önemli, mesela iyi ki bu yıl da Aslanoba Capital BuldumBuldum gibi girişimleri yeniden fonlamaya devam etti. Ama bugün ucuzluk marketlerinin bakkalların yerini alması toplam ekonomik katma değer açısından küçük kazanımlara yol açıp istihdama pek de katkı yapmazken bir grup ürün ya da hizmeti İnternet’ten satarak da Türkiye’nin bilişimle kalkınma iddiasının arkasını tek başına dolduracak eylem alanı olamaz. Tabii ki online ticaret rekabeti arttırıyor, tüketiciye zaman ve verimlilik kazancı sağlıyor, ama e-ticarette de yenilikçi olup “e-ticaret” iş yapış modellerimizi de ihraç edebilmeliyiz…

2015’te üç önemli iyileşme hedefi görüyorum. Biri yeni Pozitron ve Mikro Ödeme’lerin oluşması için “teknoloji” veya “bilişim çözümleri” sunan daha çok girişimi teşvik etmemiz.

İkincisi, benim de bizzat çabaladığım, üstünde çalıştığım üzere, yerleşik geleneksel büyük yapıların, holding ve şirketlerin bilişime daha çok stratejik veya finansal amaçlı yatırım yapması. Ama bir yandan da dost meclislerindeki değerlendirmelerimizde, ‘sektörün içinden’ diye tanımladığımız dev telekom operatörlerimizin bazı yerli yazılım firmalarına geçmiş yıllardaki yatırımlarından sonra o satın alınan firmaların daha az üretken hale dönüştüğüne, mutsuz işten ayrılmaların arttığına dair gözlemler daha çok dile getirilir oldu. O yüzden büyük yatırımcının nasıl bir “değer” beklentisiyle hisse alımı yapacağı çok kritik bir faktör.

Üçüncüsü de, artık çok daha fazla melek yatırımcı, ve de yatırım fonu bilişim sektöründe aktif olsa da, bu iki zaman noktasının ortasında, örneğin Inventures benzeri daha çok “hızlandırıcı”, “accelerator” oluşuma ihtiyacımız var. Umarım 2015 sonunda çok daha olumlu değerlendirmeler yapıyor oluruz!..

TARTIŞALIM

“Bilişimde 2014 Satın Alma ve Birleşmeleri: B2B ve Mobilin Yılı” henüz yorumlanmamış, ilk siz yorumlayın

Yorum yapın