// Türkiye

Türkiye

4G ile Hız Spekülasyonu Değil Siyasetçi, BTK ve Operatörler için Hazırlık Yapma Zamanı!

4. Nesil şebekelere geçtiğimiz haftalarda bilişim sektörünün tartışma konusu olarak tekrar gündeme geldi. 2014’ün sonuna yaklaşırken verilen demeçlerin, operatörlerin halkla ilişkiler ve tanıtım amaçlı örtülü faaliyeti olarak kalmaması önemli! Zira 2014 başındaki istatistiklere baksak bile, 4G veya LTE olarak adlandırılan şebekelerin yaklaşık 100 ülkede 260’dan fazla operatör tarafından kullanıma sunulmuş olduğunu görüyorduk, Kasım 2014 rakamları ise 119 ülke ve tam 354 operatör! 120 ülke önemli bir sayı, iktisadi gelişim olarak rakip görmeyeceğimiz ülkelerde bile ses kalitesi ve veri transfer hızı olarak mobil şebekeler ülkemizdekinden çok daha gelişmiş imkânlar sunuyor.

Atlantik’in öbür yakasında, Birleşik Devletler’de Başkan Obama sağlık reformlarında istediği kadar hızlı gidemese de, İnternet erişiminde kurumları, bireysel kullanıcıları, YouTube gibi yoğun trafiğin başlıca sorumlularını eşit konumlayacak “Net Neutrality” / “Ağ Tarafsızlığı” ideolojisi ya da politikası (bkz. Beyaz Saray resmi sitesinde ilgili bölüm) ile tarafsız bir şekilde ve de toplumun daha geniş kısmına genişbant erişim sunma amacında. Zira pek çok Avrupa ve Doğu Asya ülkesinde gerek İnternet erişim hızlarındaki yükselme, gerekse de erişim fiyatlarında iyileşme dikkat çekici. Amerika bu alanda nasıl geri kaldığını sorgularken siyasi tartışma da derinleşiyor. Türkiye’de de genişbant İnternet erişimini sabit hatlardan daha fazla haneye ve dolayısıyla topluma yaymakta zorlanıyoruz.
Ülkemizde, Haziran sonunda, 37 milyon İnternet aboneliğinden üçte ikisinden fazlası GSM şebekeleri üstünden gerçekleştirilip; 10 milyonu bile xDSL, fiber veya Kablo İnternet gibi sabit hizmetlerden alınmadığından mobil şebekelerden İnternet, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için hayati önem taşıyor.

BTK raporlarına göre, bu kadar çok sayıdaki mobil İnternet abonesinin de yarısından fazlası günde ortalama 10 MB bile İnternet tüketmiyor. Tabii bu da, “cep telefonu kullanıcılarımızın kaç tanesinin daha da hızlı erişime ihtiyacı var ki büyük yatırımların altına girilsin” sorusu sordurabiliyor.
Fakat dijital iletişim trendlerinde belirleyici değil takip eden bir ülke olduğumuz gerçeğini unutmamalıyız. Artık gittikçe artan boyutta veri transferi, çokluortam dosyaları kullanan İnternet hizmetleri gelişirken bizim kullanıcılara daha “hafif”, “light” bir İnternet kullanım alışkanlığı dayatmamız dijital gelişmemizi sekteye uğratır. Üstelik sadece iş veya eğlence uygulamaları açısından değil, sağlık, güvenlik, kamu yönetim hizmetleri gibi pek çok alanda 4G hızıyla Türkiye’de önemli gelişmeler yakalamak mümkün olabilir.

3G’den 4G’ye geçiş tüketiciler için ek maliyetler, operatörler için kırıcı rekabet ve sektörde huzursuzluk kaynağı olmamalı!

Geçiş sürecinde gerçekten siyasi otorite olsun, BTK gibi kurumlar olsun, devletin omuzlarında büyük bir sorumluluk var. 2008’deki 3G ihalesi sonrası 3 operatörden devlete 1,9 milyar TL transfer oldu. 3G kullanıcısı 35 milyon kişinin faturalarına o günkü değerlerden 54 TL’lik bir yükün buradan geldiğini hesaplayabiliriz. Aslında her ay faturalara yansıtılan ÖİV’lerle zaten bu rakamlardan fazlası elde ediliyor. Burada devlet kısa vadedeki gelire oynayarak operatörlerin maliyetlerini dolayısıyla tüketicilere yansıyacak fiyatları şişirmemeli, hızlı yaygınlaşma için ihale bedelleri düşük kalmamalı, belki de olmamalı! Hızlı yaygınlaşma, uzun vadede toplam vergi gelirlerini daha yukarılara taşıyacaktır.

Her ne kadar operatörlerin rekabet nedeniyle farklı talepleri olsa da, ülke genelinde verimlilik odaklı bir yaklaşımla daha çok ortak altyapı yatırımı teşvik eden bir ihale modelinde, dünyada en çok kullanılan 4G / LTE bantı 1800 MHz dışında çoklu bant çoklu taşıyıcı yöntemini mümkün kılan ve teşvik eden yaklaşımla 2. yoğun 2.6 GHz ve ayrıca 800 MHz bantları da kullanılabilmeli. Ve bugün bazı operatörler hazır olamasa bile, 2015 ilk çeyrekte ihale yapma, 2. çeyrekte tahsis hedefiyle kamu ve özel kurumlar yola çıkmalı.
3G ihalesini bitirmede de sıkıntılar yaşamıştık, bkz. 2007’deki yazılarımın başlığı bile açıklayıcı; “3. Nesil İhalesi Seçim Sonrasına Kaldı“; “Garip Bir 3. Nesil İhalesi, Boykot Ettiren Telekomünikasyon Kurumu“; “3. Nesil İhalesini İptal Etmek Olumlu, İptal Edilmeyecek İhale Hazırlamak Daha Önemli

Daha geç kalma lüksümüz yok, fakat akılcı yönetim de birikimleri düşen tüketicilerimiz için ayrıca hayati öneme sahip…

TARTIŞALIM

“4G ile Hız Spekülasyonu Değil Siyasetçi, BTK ve Operatörler için Hazırlık Yapma Zamanı!” henüz yorumlanmamış, ilk siz yorumlayın

Yorum yapın