// yoga

yoga

Kişisel ve Grup Özel Yoga Dersleri, Nefes ve Meditasyon Çalışmaları

İstanbul’da kişiye özel veya küçük grubunuza özel yoga dersi mi almak istiyorsunuz?

Bu mantıklı çünkü yoga stüdyosunda 20 kişiye ders verirken tabii her bir öğrenciye ayırabildiğimiz süre ve alaka kısıtlı oluyor. Ne kadar süredir yoga yapıyor olsa da, yoga pratiği yapan kişi zaman içinde yanlış alışkanlıklar geliştirmiş olabiliyor, veya bedensel, hatta psikolojik sınırlarını doğru tanımıyor olabiliyor.

Ben de bu alanlarda kendimi daha da yetkin bir eğitmen yapmak için iki ayrı eğitim aldım;
2007’de tanıştığım yoga, daha önce aktif sporcu dönemimden kalma bazı fiziksel yıpranmaları ve de zihinsel yorgunluklarıma karşı önemli dönüşümler sağladı. Ben de yogayı sevdiklerim ve dostlarımla paylaşmak için 2012’de eğitmenliğe baş koydum, 2013’ten beri Yoga Alliance onaylı Hatha Yoga eğitmeni olarak düzenli ders veriyordum. Ama dünyanın en saygın ve başlıca yoga ekollerinden biri olan Iyengar Yoga alanında da yaklaşık 2,5 yıllık zorlu bir eğitimin ardından yabancı hakem heyetinin yaptığı sınavla Türkiye’deki sadece bir düzine Iyengar Yoga eğitmeninden biri oldum.

Özel yoga dersi alarak bedeninizdeki problemler veya zayıf, iyileştirilmesi/geliştirilmesi gereken yerlere özel bir çalışma yapabilirsiniz. Sağlık probleminiz olmasa dahi, birebir özel yoga çalışması ile kendinize en çok katkıda bulunacak pozları deneyimli bir eğitmen, hoca ile çalışma fırsatınız olur.
Özel gruplar şeklinde veya özel birebir derslerle ilgili bilgi almak için bana;
– 0 533 33 66 101 numaralı telefonu arayarak veya
hcsalim@rocketmail.com adresine e-posta yazarak ulaşabilirsiniz.
Dersler kişinin tercihleri, güçlendirmek istedikleri poz ve bölgeler, sorunlara odaklı olarak oldukça özelleştirilebilir. Türkçe ve İngilizce ders veriyorum, özel durumlarda Fransızca da ders yapabiliriz.

IYENGAR YOGA Dersi:

Türkiye’de çok az yoga merkezinde denk gelebileceğiniz, fakat dünyada Google’ın ana sayfasında logosunda özel günlerde bile yer verecek kadar önem ve saygı gören bir ekol olan Iyengar yogayı birlikte çalışabiliriz. Buraya tıklayarak Iyengar yoga nedir başlıklı yazımdan bu ekolle ilgili bilgi alabilirsiniz, bu ekolde diğer ekollerden daha da yoğun olarak yoga pozunun vücuda ve zihne doğru ve binlerce yıldır uygulandığı şekilde etki etmesi için tam doğru şekilde nasıl yapılabileceği ve her bir öğrencinin beden yapısına göre pozun nasıl modifiye edilmesi veya desteklenmesi gerektiği gösterilir.

Yazımın bundan sonraki kısmı arşiv amaçlıdır, eğitimini aldığım diğer ekolleri özetlemektedir.

HATHA YOGA DERSLERİ / Hatha, Vinyasa, Ashtanga, Iyengar, Power / Flow
Yoga holistik bir sistem ve yoga yolculuğu farklı uygulamalardan oluşuyor. Bireyin yogayı hayatına sokma amacına da saygı duyulmalı ve yogayı en azından belli bir süre kendisine uygun gördüğü şekilde pratik etmeli. Bu açıdan baktığımda, aslında çok geniş ve kapsayıcı bir anlamı olan hatha yoga üstüne ayrı yazı, yazılar yazılması uygun olur.

Hatha yoganın fiziksel pozlar / duruşlar yani ‘asana’ları ve de düzenli nefes ‘pranayama’ odaklı çalışmasında yoğunlaşarak yoganın daha sonraki meditasyon aşamalarında ilerlemeye çalışıyoruz.

Bir hatha yoga dersinde (fiziksel) asana çalışması ile nefesi birbirine uyumlu hale getirmeye çalışıyor, pozlarda çok kısa kalmıyor, pozların vücudumuzdaki etkisini gözlemlemeye çalışıyoruz.

Vinyasa yoga, ya da flow yoga, power yoga dersinde ise nefesin kontrolünü kaybetmemeye, nefes nefese kalmamaya özen göstererek pozlar arasında geçişleri daha akıcı yapıyor, daha çok fiziksel enerji harcıyor, pozlarda daha kısa kalıyor, bazen özellikle benzer pozlardan bir seri ile ilerleyerek sona doğru bazı nispeten daha zorlayıcı pozları yapmaya hazırlık yapıyoruz.

Aslında Ashtanga Vinyasa yoga olarak Pattabhi Jois’in geliştirdiği sistem özellikle Batı’da spor salonlarında daha çok dikkat çekmek için ‘power yoga’ ve ‘vinyasa yoga’ olarak daha serbest, daha yüksek kardiyo çalışması içeren bir düzende yapılıyor, bu derslerde çoğu öğrencinin sevdiği şey ise yükselen vücut ısısı ile sağlanan açılma ve esneklikle ders içinde ileri seviye pozları deneyimlemek veya sadece kuvvetli bir spor, fiziksel pratiği deneyimlemek ve düzenli yapmak oluyor.

Sadece ashtanga yoga dersi özelinde bakarsak Ashtanga yoganın oldukça mantıklı düzenlenmiş asana serisini sabırla tekrarlıyor, ders boyunca her seri tekrarında bir adım, bir poz ilerliyor ve zamanla bir sonraki seriye geçebilmek için hazırlık yapıyorsunuz.

Ben fiziksel bu derslerin pratiğini yaparken de, öğretirken de, sıkı bir öğrencisi olduğuna inandığım Iyengar yogadan da feyz alıyorum. Bir yandan da İstanbul Iyengar Yoga Enstitüsü genel sekreteri olarak yetkim olmayan şeyleri öğretmeye kalkmıyor olsam da, Iyengar yoganın hiza ve netlik/kesinlik odaklı yaklaşımını da isteyenlere aktarmaktan keyif alıyorum. Iyengar yoga deyince işin içine kemer, blok, hatta iskemle/tabure kullanımı ve de duvara dayanarak kesin düz bir şekilde pozlar deneyimlemek giriyor. İleri seviye çok zorlayıcı pozlara hızla atlamaktansa aslında diğer stillerde kolay olduğunu düşündüğümüz bir pozu duvarda dümdüz yapmanın ne kadar zor olduğunu görüyoruz. Bu stilde pozlarda daha uzun kalıyoruz.

Hatha yoga geniş bir okyanus…

Hatha yoga çalışmalarında, vücudun enerji noktaları çakra -chakra-, bandha kas kilitleri, sembolik hareketlerle vücudumuzda belli enerji kanallarını harekete geçirdiğine inanılan mudra çalışmaları da yapabiliyoruz.

Grup ya da birebir hatha, vinyasa, Iyengar, ashtanga, power yoga dersleri ile meditasyon ve nefes çalışmalarını çevrenizdekilere de deneyimletin lütfen

MEDİTASYON ve NEFES DERSLERİ, ÇALIŞMALARI
Nefessiz fazla dayanamıyoruz, yaşamımızın dayanak noktası, varlığı nefesle şekilleniyor. Ama iyi nefes alabiliyor muyuz, doğru nefes alabiliyor muyuz, bu çok önemli. Farklı nefes çalışmalarıyla daha iyi nefes almayı aslında kısa sürede hayatımıza sokabilir, ardından kendi kendimize de çalışarak günlük hayatımızı daha kaliteli nefeslerle geçirebiliriz.

Meditasyon ve nefes çalışmalarını bir arada yaptığımızda doğru nefesle meditasyonu deneyimlemeye çalıştığımızda daha kalıcı sonuçlar edebiliyoruz. Tabii pek çok meditasyon türü var, bu noktada ortak tercihler ve kişilerin yönelimlerine göre bunu kalıcı bir disiplin haline getirmeye çalışıyoruz.

En başta da dediğim gibi, yogayı, nefes ve meditasyon çalışmalarını denemeli, sevdiklerinize, akrabalarınıza denetmelisiniz. Daha fazla bilgi ve yönlendirme almak her zaman temasa geçebilirsiniz, yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Sevgiler, teşekkürler, namaste;

TARTIŞALIM

“Kişisel ve Grup Özel Yoga Dersleri, Nefes ve Meditasyon Çalışmaları” 9 kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

 1. İzmir’de yoga merkeziniz var mı.Sınıflar kaç kişilik grup ve kişiye özel yoganın ücreti Hakkı’nda bilgi alabilir miyim?Teşekkürler

  Yorumlayan: Elif | 25.08.2016, 09:18
  • Elif Hanım merhabalar, İzmir’de değilim. Sadece İstanbul içinde yoga dersi verebiliyorum. Yardımcı olamadığım için üzgünüm. Sevgi ve saygılarla,

   Yorumlayan: Cihan Salim | 05.09.2016, 15:27
   • Merhabalar,
    7 yıldır trabzonda yaşıyorum (istanbuldaydım iş dolayısıyla geldim) sosyal imkanlarım çok kısıtlı ancak yürüyüş yapabiliyorum, sitenize videolar koyabilirseniz istanbul dışındakiler faydalansa nefesin önemli olduğunun bilincindeyim.Değerlendirmenizi önemke rica ederim. Teşekkürler

    Yorumlayan: Ayşe erkan | 12.10.2016, 11:37
 2. Iyi gunler Cihan Bey dersleri nerede veriyorsunuz ogrenebilir miyim? Tesekkurler

  Yorumlayan: Aybike | 01.01.2017, 19:23
 3. Yazdıklarınızı okuyunca çok beğendim. Mükemmel yazmışsınız.

  Yorumlayan: Meltem | 22.04.2017, 19:18
 4. İstanbul’un neresi seans fiyatları ne?teşekkurler

  Yorumlayan: Şermin | 22.08.2017, 23:30

Yorum yapın