// ben...

ben...

Yoga maceram: Vücudunuz ve dengeniz için tavsiye ederim

Bu yazım, Yogaşala Mag dergisi 2012 Ekim sayısında yer alan metnin biraz daha uzun, biraz değiştirilmiş hali…
Az önce Nişantaşı stüdyoda küçük salondakilerin yer açması ile hatha yoga dersinde yere 18. matı serdim. Ama sınıfa birkaç dakika geç kaldığımdan ve boş yer aradığımdan olsa gerek, sınıftaki tek erkek olduğumu fark ettim. Sanırım girdiğim en ‘orantısız’ ders buydu(!)

Fakat bana YogaşalaMag’in bu sayısına yazmam önerildiğinde, 13 yıldır yazarlık yapmama rağmen duraklamama neden olan tek ‘azınlık faktörüm’ bu değildi. Yoga yapan az sayıda erkek olmanın ötesinde, yoga benim için çoğu katılımcının aksine bir zihinsel yolculuk, manevi gelişim aktivitesi olmaktan daha çok bir vücut egzersizi, fiziksel aktivite biçimi, hatta spor salonu alternatifi idi.

İçimden “benim yazmam doğru mu” diye sorguladım; ama 2 sayı önce YogaşalaMag’in 100 binin üstünde basıldığını okuduğumu hatırlayıp, bu kadar geniş bir [potansiyel] okur kitlesinin çok azının yoga deneyimi olduğunu düşündüm. On binler yogayı denemiyorsa azımsanmayacak bir kısmının kafasında soru işaretleri olabilir; belki bazıları da benim gibi spor, fiziksel gelişim ve iyileşme amacı güdüp yogayı bu gruba sokamadıklarından denemiyorlardır, dedim kendi kendime, “otur yaz.”

Geçmişte de az biraz yoga hareketleri denemiştim, ama düzenli şekilde yoga derslerine katılmaya başlayalı henüz 9 ay oldu. Heyecanla şehrin trafikli, uzak noktalarından kalkıp gelme azmimi, vücudumun farklı noktalarını geliştirdiğimi görmemi sağlıyor. Spor salonunda heyecanla arttırılan ağırlıkları kaldırırken alınan sakatlanma riskini şahsen burada görmüyorum, çünkü kaldırmaya çalıştığın kendi gövden veya bacağın. Kaldıracak kadar güç ve enerjiyi bir araya topladığında da zaten hareketin bir sonraki aşamasına geçiyor, hem de geçmişi veya geleceği yaşamaya çalışan değil, anı yaşayabilen bir insan için çok önemli olan dengeni işin içine sokmaya başlıyorsun. Fiziki denge, ruhsal denge ile çok kuvvetli etkileşim içinde.

Yoga yapmak, farklı seviye, yaş, cinsiyet, sağlık durumlarına rağmen bence gerçekten herkese uygun

Yoga pratiği bence gerçekten herkese uygun

Denge demişken özellikle erkeklerin çoğunlukla tercih ettikleri bireysel sporlarda çok da eğilmedikleri bir şeyden bahsetmiş olduk bence. Sadece bu nedenle bile yogayı tavsiye edebilirim…

Yogayı deneyin, artan yoga stüdyolarında artık gerçekten bilgili, ilgili, değerli Türk eğitmenlerin sayısı artıyor, onlara güvenin. Farklı yoga stillerini deneyin; Iyengar ve Hatha’da hareketlerin temelini, vücudunuzun sınırlarına ve sağlıklı olması için alması gereken şekle önem veren, hem de eğlendiren eğitmenlerden (örn. Sine! ;) öğrenin. Vinyasa’da coşun, akın; Yin’de ne kadar sabırlısınız, kendinizi bırakabiliyor musunuz mutlaka test edin. Ashtanga’da aylar, yıllarca aynı pozlardan oluşan bir seride nasıl ve ne kadar ilerleyebiliyorsunuz, size böyle disiplinli bir düzen mi lazım, bir deneyin…

Ve yoganın, sınıf ortamının, topluluğun kurallarına uyum gösterirken bir yandan, bu farkındalık yolculuğunda kolay pes etmemek için kendinizi rahat ettirmekten çekinmeyim. Eğitmenlere fiziksel sınırlarınızı anlatın, ders sırasında da soru sorun; battaniyeleri, blokları Asyalılar kullanmasa da siz kullanın, hatta derse Ağustos sıcaklarında isterseniz bir bardak sıvıyla bile girin, her şey gurunuz ile sizin aranızdaki diyaloğa bağlı…

// Dergideki yazıma ekleme yapmak faydalı olacaktır: İşte bizzat denediğim veya güvenilir tavsiyeler aldığım yoga merkezleri; kendinize yakın olanları telefonla arayın, detayları sormaktan çekinmeyin!
İstanbul ve Ankara’daki bazı yoga merkezleri (Bu yoga salonlarından çoğunda oldukça yetkin eğitmenlerden pilates dersleri de programda yer almakta)
Yogatime; İstanbul – Osmanbey
BodyFit Türkiye; İstanbul – Nişantaşı
Yogaşala; İstanbul – Nişantaşı, Maslak ve Etiler; Ankara
Cihangir Yoga; İstanbul – Cihangir ve İstinye
Merih Kenet Yoga Stüdyosu; İstanbul – Bağdat Cad.
Hariom Yoga Merkezi; İstanbul – Kızıltoprak ve Beşiktaş
İstanbul Yoga; İstanbul – Kuzguncuk, Üsküdar
Nefess; İstanbul – Moda, Kadıköy
Yoga Rooms; İstanbul – Kalamış
Gurudwara; İstanbul – Suadiye

TARTIŞALIM

“Yoga maceram: Vücudunuz ve dengeniz için tavsiye ederim” bir kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

  1. Guzel yazi icin tesekkurler. Yoga maceranda epeyce ilerlemissinki dikkatli ve kendini kollayarak calisma uzerine soylediklerin kayda deger. Yoga derslerinde kendini kollamayip, zorlarsan sonucu hic de hos olmayan sonuclarla karsilasabilir insan cunku.
    Ben dahi bedenindenki degisiklikleri gozlemliyorum ve yoga’nin gucune hayran oluyorum! Her ogrencim benim icin bir ogretmen ayni zamanda, onun icin maceranin bir parcasi olmaktan mutluluk duyuyorum.
    Ama, eglence anlayisin hakkinda ciddi sorularim var :)
    Sagol Cihan.

    Yorumlayan: Sine | 07.10.2011, 12:26

Yorum yapın