// iktisat ve Türk ekonomisi

iktisat ve Türk ekonomisi

Yapı Kredi geri kalıyor… Worldcard’ın 20. yıl kampanyasında cinlik! Ortak POS’a geçilebilecek mi bu ülkede?

Bankaların kredi kartı kampanyaları yıllar içinde şekil ve biçim değiştiriyor. Son yaşadığım tecrübeyi burada paylaşıp paylaşmamakta kararsız kaldım, ama bankadan bankaya değişen uygulamalar görünce Yapı Kredi Bankası’nın bir pazarlama iletişimi başarısızlığı olduğuna karar kıldım.

Türkiye’nin en geniş kullanıcı tabanına sahip kart programlarından World’ün 20. yılını kutlayan Yapı Kredi, televizyonlarda yoğun reklamlarla 5 tane 100 TL’lik harcamaya 40-50 TL bir miktar World puan hediye edeceğini duyurdu. Tabii benim gibi pek çok kişi de cüzdanındaki diğer kartlar yerine World’ü kullandı büyük (en azından 100 TL’lik) alışverişlerinde.

Ve puan yükleme günü geldi, puanlar yok. Bankayı arıyoruz, cevap “işlem sırasında kartınız Yapı Kredi World POS cihazından geçirilmemiş, puan kazanmaya hak kazanmadınız.”

Worldcard 20. yıl kampanyasında acaba kaç müşteriye kaç yüz bin veya kaç milyon TL puan verilmedi, merak etmiyor değilim...

Worldcard 20. yıl kampanyasında acaba kaç müşteriye kaç yüz bin veya kaç milyon TL puan verilmedi, merak etmiyor değilim…

Birincisi ve en önemlisi, ben marketin, mağazanın, benzincinin, kozmetikçinin kartımı önündeki makinelerden hangisine taktığını kontrol mü edeceğim? Müşteri deneyimi (İng. ‘Customer Experience’) günümüz iş dünyası ve son tüketiciye dönük çalışmalarda çok önemli yer tutuyor, ben de bizzat bu konuda çalışmış, parasını bu konudan kazanmış gibi olarak soruyorum: Evet, farklı banka POS’undan geçirilmek Yapı Kredi’ye komisyon zararı getirebilir, ama müşteri deneyiminin nasıl olacağını önceden planladınız mı?

İkincisi, belki sizin POS cihazınız o mağazada yok, çünkü sizle anlaşamadı? Ben bunu nereden bileyim tezgah altında, hangi bankanın POS’ları var?

Siz niye buna TV reklamında minyatür altyazı yerine sesli olarak da “World üye işyerinde World POS’undan yapılan işlemler” diye dikkat çekmiyorsunuz!

Evet, başka bankalar da bu tip kampanyalar yapıyor ama attıkları kampanya e-postası veya SMS’inde açık açık Garanti Bonus üye işyerleri diye belirtiyorlar, hatta itiraz edilince bazen, “haklısınız, işyeri üyemiz, yanlış POS’tan geçirmiş” diyerekten size ödülü veriyor, sonra üye işyeri ile mahsuplaşıyorlar…

Yapı Kredi’nin sıradan bir kampanyası değil, TV’den tüm Türkiye’ye kuvvetli bir “20. Yılımız” iletişimi yaptığı kampanyası olduğu için bunu yazmak istedim.

Ayrıca… Yapı Kredi demişken, ben ve aile bireylerim toplam 6-7 banka ile çeşitli nedenle çalışıyor, konuşuyoruz. Yapı Kredi ve Finansbank’ın çağrı merkezleri gerçekten sektör ortalamasının çok altında.

Yenilenen World kredi kartımız iki haftayı aşkın bir süredir iletilemedi, adreste bulunduğumuz halde. Aktif İleti’yi de, ısrarla onunla çalışan ve bir kredi kartını müşterisine ulaştıramayan Yapı Kredi’yi, her ikisinin de telefonda çözüm değil sorun üretmeye çalışan çağrı merkezi elemanlarını tebrik etmeden de yapamayacağım(!)

Son olarak, Türkiye ekonomisinde bu kadar çok kredi kartı bolluğu ve sonucunda POS cihazı bolluğu yaşanması gerçekten de verimlilik kaybı, gider ve masrafları büyüten bir kara delik. Ortak POS’a geçilecek diye aylardır, yıllardır yazılıp çiziliyor, ama ortak POS’a geçen işyeri çok az, bankalar ortak POS’ta bile kampanya için sorun çıkartabiliyor… Sonuçta, gereksiz yere POS cihazlarına akıtılan milyon dolarlar, zorlaşan kasiyer hayatları, memnuniyetsiz müşteriler…

TARTIŞALIM

“Yapı Kredi geri kalıyor… Worldcard’ın 20. yıl kampanyasında cinlik! Ortak POS’a geçilebilecek mi bu ülkede?” 2 kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

 1. Bu konuyu aynen ben de merak ediyorum Cihan. Bir de, alisveris yaptigimiz magazalarda Yapi Kredi POS cihazi olmasina ragmen baska bankanin POS cihazindan geciriyorlar, isteyerek, bilerek. Bunu farkettigimde bir auru puanimin bosa gittigini de farkettim. Ne denir ki? Musteriyi kanirtma uzerine kurulu bir duzen var ortada.

  Ayrica eline saglik.

  Yorumlayan: Fatih Guner | 09.07.2011, 13:59
 2. Aslinda bu Yapi kredinin degil tum bankalarin yapmis oldugu bence haksiz ve tamamen nereden ne kadar daha kar elde ederimin aciklamasi….

  Turkiyedeki bankalar belki kriz ortamlarina dayaniklilar ancak bunun Turkiyenin nufusundan ve kismen bilgisiz halkindan kazandiklari kuruslar ile yapiyorlar.

  Garanti, Akbank, Yepi Kredi, HSBC, TEB, Finansbank, Is Bankasi ….. Hepsi ile calistim hepsi ile sorun yasadim, bir kisminda calistim…. ama hepsi ayni…

  Yorumlayan: Emre KESAF | 24.10.2011, 13:14

Yorum yapın