// iktisat ve Türk ekonomisi

iktisat ve Türk ekonomisi

Telekomünikasyonda ilk çeyrek ve sürpriz sonuçlar: ‘Ses’ metalaşırken, mobil veri tüketimi geriliyor!

BTK, 2011 yılı 1. çeyrek pazar verileri raporunu geçen ay yayınlamıştı. Rapora yer veren çok az sayıda yerde de derinine inilmedi. Numara taşıma, ara bağlantı ücretlerinde düzenleme, agresif rekabet gibi nedenlerle ortalama iletişim maliyetleri bir süredir düşmekteyken abone tabanının genişlemesi ve abone başına tüketimin artması ile gelirler yükselmeye devam ediyordu. Ta ki 2011’in ilk üç ayına kadar.

Türk Telekom ve üç GSM operatörü ilk üç ayda 5,34 milyar TL satış geliri elde ettiler, bu meblağ her ne kadar 2010’un ilk çeyreğine göre nominalde %3’lük bir büyüme gösterse de 2010’un hem 3. hem de 4. çeyrek cirolarından daha düşük.

Ekonominin iki haneli büyüme oranlarını zorladığı tahmin edilen, beyaz eşya dahil tüketici elektroniği harcamalarının geçen yıl aynı döneme göre %25 artarak 5,1 milyar TL ile rekor kırdığı bir dönemde telekomünikasyon gelirlerinin, hem de KDV ve ÖTV yükünde değişiklik yokken gerilemesi çok dikkat çekici bir gelişme. İnternet bağlantı fiyatlarının pek de gerilemediği bir dönemde toplam gelirlerin düşmesi, ucuzlayan ses hizmetinin daha da fazla metalaştığını gösteriyor.

GSM operatörleri ve burada yer almayan Türk Telekom'un Cem Yılmaz'ı bizleri eğlendirse de sektör düşen cirolarla pek mutlu olamıyor

GSM operatörleri ve burada yer almayan Türk Telekom’un Cem Yılmaz’ı bizleri eğlendirse de sektör düşen cirolarla pek mutlu olamıyor

Peki ses gittikçe ‘metalaşır’ (‘commoditize’) iken katma değerli hizmetler kadar odak konusu olan veri hizmetlerinde beklenecek güçlü karlılık söz konusu mu?

ADSL kullanıcı sayısı, 2010’un son çeyreğine oranla %1’in altında arttı, yani sabit hat üstünden geniş bant İnternet penetrasyonunda Türkiye orta vadede çıkabileceği zirveye ulaşmış gibi. 3G bağlantı seçeneği ise, İnternet abone sayısındaki artışı neredeyse tek başına sürüklüyor.

Fakat gelirler ve karlılıkla ilgili sorumuzun cevabına sandığımız yanıt gelmeyecek gibi! BTK’ya göre 3G mobil İnternet kullanıcı sayısı hızla artarak 1,9 milyona dayanmış. Fakat ortalama kullanıcı tüketimi 3 aylık süreçte 3,00 GB olmuş. Halbuki geçen yıl aynı dönemde 3,29; geçen yıl son çeyrekte 3,03 GB veri tüketilmişti. Bu da operatörlerin büyük lisans ödemesi ve ciddi yatırımlar yaptığı 3G ağlarında kişi başı tüketimin coşkuyla artmak bir yana gerilediğini gösteriyor.

3G İnternet kullanımının hızla sabit hattan ADSL kullanımının yerini almaya devam ettiğini de görüyoruz. 2010’un ilk üç ayında geniş bant İnternet aboneliklerinin %87’si telefon hattı – ADSL üzerinden gerçekleşirken, 2010’un son çeyreğinde bu oran %78’e, bu yıl ilk çeyrekte ise %74’e geriledi. Tabii ki 3G İnternet abonelerinin azımsanmayacak bir kısmı aynı zamanda evlerinde ADSL bağlantıya da sahip, ama 3G’ye geçiş eğilimi gücünü korumaya ve GSM operatörleri cazip fiyatlamaları sürdürüp veri hizmetinden karlılıklarını bir süre daha zayıf seviyelerde tutmayı göze aldıkça Türk Telekom’un ses gelirlerinden sonra İnternet erişim gelirlerinin de ağır topçu ateşi altında kaldığı birkaç çeyrek daha göreceğiz.

TARTIŞALIM

“Telekomünikasyonda ilk çeyrek ve sürpriz sonuçlar: ‘Ses’ metalaşırken, mobil veri tüketimi geriliyor!” 2 kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

 1. Operatörler daha çok müşteri kapmak için olabildiğince indirim yapmaya ve olabildiğince fazla konuşturmaya çalışıyor. Tabi sundukları her yöne paketler tam anlamıyla kullanılmaya kalkılırsa bundan kazançları da azalıyor. Ya da arabağlantı sayesinde karşı operatörün kazancı artıyor.
  Veri fiyatları ne şekilde biçimlenir bilmem ama azalan gelirler, veri ihtiyacının artması durumunda operatörleri zorlayıp ek yatırım gerektirecek. Birkaç yıl sonra, bir telekom operatörü yöneticisi vs. olmak istemezdim. :D
  ADSL’e gelince, hala baba gibi fiyatlar ödüyoruz sınırlı ve sinirli bağlantılara. :)

  Yorumlayan: FeRHaD | 24.06.2011, 01:32
  • FeRHaD Bey, ilginç ve hoş bir açıdan yaklaşmışsınız, telekom operatörü yöneticisi olmak tehlikeli olmaya başlıyor diyerekten :) Yükselen sektör öngörünüz varsa onu da paylaşabilirsiniz :) Selamlar;

   Yorumlayan: H. Cihan Salim | 24.06.2011, 09:39

Yorum yapın