// dünya ekonomisi

dünya ekonomisi

Superbowl reklamları ve Chrysler: Bir otomobil reklamı değil Detroit reklamı

Amerikan futbolu sezonunun şampiyonunu belirleyen son ve büyük maç, ‘Super Bowl’, Amerikan eğlence dünyasının en büyük 2-3 olayından biri. Maçın arasına inanılmaz fiyatlara yerleştirilen reklamlar da genellikle daha önce hazırlanmış reklamlar değil, Superbowl için özel hazırlanmış kurgular oluyor. Pazar günü oynanan maç süresince TV’de izlenen reklamlar da YouTube’da http://www.youtube.com/adblitz adresinde bir arada bulunabilir. Henüz sadece birkaç tanesini görebildiğim reklamlardan beni en keyiflendireni Audi’nin ‘Big Game Commercial’ reklamı idi.

Bu reklamlar tabii ki dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de markaların ve tüketicilerin yönelimleri konusunda önemli fikirler veriyor. Amerikan otomotivinin Bursa’sı olan Detroit’i mekan olarak alan yeni Chrysler 200 modelinin reklamı bu nedenle oldukça ilginç geldi.

Yukarda görebileceğiniz video, sanki bir otomobil değil, bir şehrin, Detroit’in reklamı. Vurgu, “We’re from America – Biz Amerika’danız” üzerinde. Ve reklam “İthal edilmiştir – Detroit’ten” diye bitiyor. Yani Amerikan tüketicisinin ithal otomobil alma eğiliminin arttığı, üç büyük General Motors, Chrysler ve Ford’dan özellikle ilk ikisinin çok sıkıntılı bir dönemden geçtiği bir ortamda, izleyicilerin, tüketicilerin milliyetçi, ulusalcı hisleri ve tercihleri güçlendirilmek isteniyor.

Yine ilginç olan, video altında en çok beğenilen yorumda da hatırlandığı gibi, derin resesyondan çıkışta, büyük otomobil üreticilerinin iflastan kurtarılmasına yönelik Obama kararları ve girişimlerinde, milliyetçilikten prim yapmaya çalışan Cumhuriyetçi Parti’nin hiçbir katkısı olmadığı, hatta “bırakınız batacak olanlar batsınlar” diye yaklaşmış olmaları… Reklam en ilgi çeken reklam olmasa da en çok tartışılan reklamlardan biri oldu anladığınız gibi…

TARTIŞALIM

“Superbowl reklamları ve Chrysler: Bir otomobil reklamı değil Detroit reklamı” henüz yorumlanmamış, ilk siz yorumlayın

Yorum yapın