// oyunlar, spor, TV

oyunlar, spor, TV

South Park sezonu ağır Apple hicviyle açtı

Kült komedi çizgi film dizisi South Park 15. sezonunun ilk bölümünü Apple eleştirileriyle açtı. Özellikle önceki hafta, iPhone ve GPS çipli iPad’in, sık aralıklarla kullanıcının nerede olduğunu bir veri dosyasında sakladığının, bu dosyanın da korunmasız ve şifresiz şekilde erişilebilir olduğunun ortaya çıkması büyük yankı uyandırmıştı.

Ardından hem Android işletim sistemli ve hem de Microsoft tabanlı mobil cihazlar için de benzer iddialar gündeme gelmişti. iPhone ve iPad’deki consolidated.db dosyasının nasıl kolayca harita üzerine dökümünün alındığını, küçük bir önlem de olsa ne yapabileceğinizi geçtiğimiz hafta incelemiş ve iPhone ve iPad her adımınızı kaydediyor: Ne yapabilirsiniz? yazımda paylaşmıştım.

South Park’ın Türkiye saatiyle Perşembe sabahına doğru yayınlanan bölümü de bu konuyu merkeze alarak başladı. Aslında geçtiğimiz yıl dizinin yapımcılarının hazırladığı yeni iPhone South Park uygulaması Apple Store tarafından kabul görmemiş ve dağıtıma sokulmamıştı. Dizi her zaman küfürlü olmasına rağmen hala pek çok bölümü Apple Store’da satılıyor. Uygulamanın kabul görmemesi bu nedenle içerikten ziyade, uygulama üstünden yapılacak işlemlerden Apple’ın komisyon kaybedeceğini düşünmesi olarak yorumlanmış, hem dizi yapımcıları hem de dizinin hayranlarının bir kısmı bu karara tepki göstermişti.

Ama yine de, geride kalan 14 yılı aşkın sürede ünlülerden şirketlere, hatta peygamberlere kadar her şeyi tiye alan dizi Apple ile ilgili bir bölüm hazırlamamıştı. Öyle ki Simpsons dizisi bile daha önce davranmış, aşağıda görebileceğiniz ‘Steve Mobs’ parodisini 2008’de yayınlamıştı.

Yeni bölüm, lokasyon bilgilerinin saklanmasının ne kadar tepki çektiğini gösteriyor
Apple Store’a girememelerine rağmen Apple’ı merkeze alan bir bölüm hazırlamayan South Park yapımcılarının, 15. sezon açılışında bu sefer Apple’ı hedefe oturtması ise, ABD’de kullanıcıların kişisel mahremiyet konusunda ne kadar hassas olduğunu, nasıl bir kamuoyu oluştuğunu gösteriyor.

TV başında yaklaşık 3,1 milyon izleyicinin izlediği tahmin edilen HUMANCENTiPAD isimli bölüm aslında beklenenden fazla uygunsuz içerik ve küfür de içeriyordu. Bu paragrafta dizinin mide kaldırabilecek kısmını anlatacağımdan isteyenlerin bir sonraki bölüme geçmelerini tavsiye ederim. 2009’da vizyona giren The Human Centipede adlı Hollandalı korku filmi, bildiğim kadarı ile Türkiye’de sinemalarda gösterilmedi. Bu filmde 3 kişiyi, öndekinin popusu arkadakinin ağzına gelecek şekilde birbiriyle birleştiren ve “insan kırkayak” (human centipede) yapan bir hasta doktorun macerası anlatılıyor. South Park’ın bu bölümünün adı da birkaç harf değişikliği ile Human CentiPad idi. Yeni iTunes güncellemesinin kullanım koşullarını okumadan kabul eden, aralarında Kyle da olan 3 kişiyi Apple birleştirip, en öndekinin başına iPhone, arkadakinin de poposuna bir tablet cihaz takarak, yürüyebilen, okuyabilen, e-posta alabilen bir ‘şey’ üretiyor. Yapımcılar burada bir yandan da toplumun sorgulamadan, okumadan imza atmaya alıştığına dikkat çekiyorlar.

South Park'ta Steve Jobs yeni insan kırkayak iPad'i tanıtıyor

South Park'ta Steve Jobs yeni insan kırkayak iPad'i tanıtıyor

iTunes güncellemeleriyle gelen kullanım şartları bildirisinin çok uzun olmasını da eleştiren dizi, yeni güncellemeyi okumadan kabul eden üç kullanıcının Apple’ın ajanları tarafından bulunuşuyla hareketleniyor. iPhone ve diğer Apple cihazlarını korkudan kapatan Kyle buna rağmen iPhone telefonu, sıklıkla vakit geçirdiği yerlerin lokasyon bilgisini kaydettiği için Apple ajanları tarafından kolayca bulunuyor ve Apple AR-GE merkezine götürülüp alıkonuyor.

South Park'ta Steve Jobs, tüm iPhone kullanıcılarının o an nerede olduğunu gösteren ekranın önünde

South Park'ta Steve Jobs, tüm iPhone kullanıcılarının o an nerede olduğunu gösteren ekranın önünde

Bir diğer yandan dizinin kötü çocuğu Cartman da annesinin bütçe ayıramadığı iPad’in neredeyse tüm ilkokul çocukları arasında bile bir moda olduğunu görüp kendisine Best Buy’dan bir iPad almayan annesine ağır hakaretlerde bulunuyor. Bu kısımlarda South Park standartlarına göre biraz aşırı kaçıldığı yönünde eleştiriler yapıldı.

Dizide Four Square uygulamasına ve de Apple mağazalarında, Genius Bar – Dahiler Barında kullanıcı sorunlarına çözmeye çalışan uzmanlarla ilgili de hoş göndermeler var. Dizinin bu bölümünü, South Park’ın resmi web sitesi South Park Studios web sitesinden izleyebilirsiniz.

TARTIŞALIM

“South Park sezonu ağır Apple hicviyle açtı” henüz yorumlanmamış, ilk siz yorumlayın

Yorum yapın