// iktisat ve Türk ekonomisi

iktisat ve Türk ekonomisi

eBay, GittiGidiyor’un %93’ünü aldı. GG artık eBay Türkiye…

Türk e-ticaret platformlarının en başarılı örneklerinden GittiGidiyor‘un %93’ü artık ABD’nin en büyük e-pazaryeri eBay‘in. Şirketin ilk yatırımcısı Mustafa Say’ın iLab Ventures’i şirketteki %7 hissesini en azından bir süre daha elinde tutacak.

Son günlerde bu yönde aldığımız duyumların ardından gün içinde GittiGidiyor ofisinde imzanın kutlandığını öğrenmiştik. Son olarak da eBay’in basın açıklamasıyla imza resmi olarak duyurulmuş oldu. 6,4 milyon üyesi olan Gittigidiyor 2010 yılı sonunda açık arttırma ile satış yöntemini iptal etmiş ve liste fiyatları üzerinden satış ile yola devam etme kararı almıştı.

2010 yılında pazar payında gerileme yaşayan site, 2011’de açık arttırma modelinin de iptali ile aktif kullanıcı tabanında bir miktar kayba uğramıştı. Aktif bir GittiGidiyor kullanıcısı olarak açık arttırma modelinde satıcı ve alıcıların tutumları nedeniyle gittikçe daha zor alışveriş yapar hale geldiğimizi gördükçe bu modeli kendi kendimize baltaladığımız için üzülmeden edemiyorum.

eBay Avrupa operasyonları Başkan Yardımcısı Doug McCallum, “2007’de GittiGidiyor’a ortak olurken harika yönetilen bir işe girdiğimizi biliyorduk, onlardan öğreneceğimiz, ve onlarla paylaşabileceğimiz çok şey var” diyerek satın almayı duyurdu.

Yeni hisselerin satın alma fiyatına göre Gittigidiyor’un değerlemesinin 150 ila 200 milyon dolar arasında olduğu konuşuluyor. Türk İnternet girişimleri arasında bir başarı hikayesi olan Gittigidiyor’un kurucuları Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu, Tolga Kabataş ve de tüm çalışanlarını bu teklifi almalarını sağlayan performansları için tebrik ediyoruz. Tabii eBay’den gelen maddi kaynağın da yine Türk İnternet ekosisteminde yeni girişimleri ateşlemesini bekliyoruz.

TARTIŞALIM

“eBay, GittiGidiyor’un %93’ünü aldı. GG artık eBay Türkiye…” henüz yorumlanmamış, ilk siz yorumlayın

Yorum yapın