// sağlıklı yaşam

sağlıklı yaşam

Binlerce kişinin haberi olan bugünkü intihar, duymadığımız binlercesinden biri! İntiharı Engelleme Günü

Modern… Belki de daha doğrusu post modern bir yaşam tarzını ister istemez daha fazla dayatan bir metropelde yaşamak, küçük şeylerin büyük etkilere yolm açmasına neden olabiliyor. Bu sabah Haliç Köprüsü üstündeki bir intihar girişimi de, trafiği neredeyse Zincirlikuyu’ya kadar adeta durdurdu, şehirde pek çok kişinin yollarda kalmasını sağladı… Teknoloji üzerine oldukça fazla yazı bulunan bu sayfalarda değinmeden geçemeyeceğim ki, demek ki on binlerin hayatına 15 dakikalığına da olsa etkide bulunmanın başlıca yolu İnternet sanmamalıyız, özellikle Türkiye gibi bir ülkede… Fiziki dünyada da maliyetin büyüklüğünü göze alan ortalama bir birey binlerce kişiyi etkileyebiliyor, hem de kolayca.

Beni yazmaya iten, bu olayın yarından hemen önce bu kadar bin kişiyi etkilemesi ile bir bilinç oluşturma olasılığı, 10 Eylül Dünya İntiharı Engelleme Günü. 2 yıl önce de bu konu üzerine yazdığım yazıyı lütfen okuyun; Türkiye’de İntihar Etmek İsteyenler, Hele Kriz Döneminde, Tahmininizden de Hızlı Artıyor!

Fakat o yazıdaki rakamların daha da arttığını maalesef göz önünde bulundurun. Mesela 2 yıl önce ayda 165 bin kişi Google’da intihar kelimesini aratıyor demişim, az önce kontrol ettiğimde Türkiye’den bu kelimeyi ayda 200 bin kişi aratıyor, buna intihar resimleri, intihar etme yöntemleri, intihar mektupları, intihar videosu gibi aramalar dahil değil!

Az tanıdığınız ama çevrenizde olan biri de hayata küsmüş olabilir, hassas olun, psikolojik destek veren, profesyonel desteğe yönlendirin, hayatın güzel anlarını öne çıkarın ve paylaşın, lütfen bu bilinci yayın…

TARTIŞALIM

“Binlerce kişinin haberi olan bugünkü intihar, duymadığımız binlercesinden biri! İntiharı Engelleme Günü” henüz yorumlanmamış, ilk siz yorumlayın

Yorum yapın