// doğa, çevre ve gezi

doğa, çevre ve gezi

Bamtur fazla açıldı!.. Cruise’e para var, müşteriye geri iade yok. Turlar ayaklanma yüzünden iptalmiş!

2010’da Bamtur ile memnun kaldığımız 6 günlük bir Rusya seyahati yaptığımızdan hiçbir çekincemiz olmadan bayram tatilinde Bamtur’dan bir tur paketi aldık. Hem İspanya’nın güneyi, şahane kültürel miras barındıran Endülüs’ü, hem de oradan Portekiz’de Lizbon ve Porto’yu gezdiren başka tur görmemiştik.

Ama o hafta her zaman aldığımız iki tane gazetenin içinde ne de birinin seyahat ekinde Bamtur ilanı görmemiştik. Ben ofisten eve bir tane Habertürk getirmiştim. Habertürk’te Bamtur ilanını görüp bayrama 3-4 hafta kala ödememizi yaptık, yerimizi ayırttık.

Pasaportlar, vize evrakları, vs. acentaya teslim edildi, bayrama bir hafta kala, “artık biraz hazırlık yapabiliriz” diye düşünerek programı incelemeye başladık. Kalacağımız belirtilen otellerin web sitelerine bile girdim, bir tanesinde “Otelimiz kapalıdır, sizi şehrimizdeki diğer otellere davet ederiz” gibi bir ifade vardı. Ben de bayramdan hemen önceki Pazartesi günü Bamtur’u arayıp bundan haberlerinin olup olmadığını sormak istedim. Ama çağrı merkezinde 10 dakikada kimseye ulaşamadan hat düşüyordu her seferinde. Ve ertesi gün, turu aldığımız acenta mı bizi aradı, biz mi bir şey sormak için aradık tam hatırlamıyorum, turların iptal olduğunu öğrendik!

Zaten bazı gazetelere de haber düşmüştü. Söylenecek o kadar şey var ki aslında…

Bravo Habertürk!
Gazetelerde Bamtur yetkililerinin ifadeleri, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ni suçlar içerikte idi. TÜRSAB, Bamtur’daki kötü gidişat nedeniyle bazı yetkileri kısıtlamış ve de ilanlarının yayınlarının durdurulması yönünde karar bildirmiş. Meğerse o nedenle biz diğer gazetelerde ilan görmemişiz. Habertürk gibi bir kurumun bundan haberdar olmaması beklenemez. Peki Habertürk’ün bu uyarıya rağmen neden ilan yayınladığını tahmin ediyorsunuz değil mi?! Yazık, işte etik değerler bazen işletmecilik ve günü kurtarma zihniyetinin çok gerisinde kalıyor…

Bravo Bamtur!
Tabii asıl suçlu Bamtur… Evet Mısır’daki gelişmelerden pek çok firma olumsuz etkilendi ama yatağını ayağına göre uzatamayana turizm şirketleri Türkiye’ye yakışmıyor artık! Asya Tur’un kapanışı dün gibi aklımda, sonra da gördüğümüz “Asyam Tur onla alakalı mı” diye düşünmüştük.

Bir şirket çok büyük finansal sıkıntılar yaşayabilir, riskleri öngöremeyebilir, belki gerçekten TÜRSAB’ın ilan yasağı ve diğer kararları onları daha fazla paket tur satışı yapamayıp maddi olarak zorda bırakmıştır.

Fakat biz müşterilerine turların iptal olduğunu, sadece birkaç gün kala, o da acenta üzerinden aktarmak kabul edilebilir bir şey değil.

Bunun dışında ödemeleri hala iade etmemesine rağmen, “iadelere başladık, iade almayan çok az müşterimiz kaldı” diye demeç vermek, hatta iş ortaklarını ve hatta TÜRSAB’ı bu yönde yanlış bilgilendirmek çok daha büyük ayıp.

Hele bu mesajı atmak… Söyleyecek söz bulamıyorum:
“Kurban bayramı döneminde Mısır, Yunanistan, İtalya gibi ülkelerde doğal afetler ve halk ayaklanmaları olabilecegi ve olası bir olumsuz hareketlenmenin karşısında B planı gerçekleştirmek için yeterli operasyonel gücümüzün olamayacağı endişesi ile Kurban bayramı dönemine denk gelen riskli gördügümüz turlara ait toplam 1100 kişinin rezervasyonları yönetim kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda iptal edilmiştir. Misafirlerimizin firmamıza ödemiş olduğu tur bedellerinin iadeleri müşterilerimizin kredi kartlarına hızlı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.”

Doğal afet, halk ayaklanmalarından bizi korumak için turlar iptal edilmiş… Dalga geçiliyor sanırım bizlerle!

Ne Yapılabilir?
Eğer Bamtur mağduru iseniz, öncelikle ödeme yaptığınızda imzaladığınız evraklar tam mı kontrol edin. Voucher denebilecek, birkaç sayfalık sözleşme, ödediğiniz miktarı gösteren bir sayfa elinizde yoksa acentadan temin edin.

Bunun ardından her kafadan farklı ses çıkıyor. Bamtur acentaları, kredi kartı ile ödeme yapanların bankaya faks ile işlem iade dilekçesi göndermesini, TÜRSAB (0212 259 84 04) ise böyle bir dilekçe örneğini noter vasıtası ile bankanıza göndermenizi tavsiye ediyor. TÜRSAB kapsamlı bir dilekçe örneğini tarafınıza e-posta ile iletebilir. Bana yazarsanız ben de size TÜRSAB’ın bana gönderdiği dilekçe örneğini iletebilirim.

Bunun dışında hatırladığım kadarı ile 10 Avro tutan seyahat sigortanızı yaptırmış olmalısınız yine acentaya ödeme yaparken. Ergo Sigorta (444 0 466) hasar tespiti ve tur bedelini kişi başı 1500 Avro’ya kadar karşılamak için araştırmalara başladı, ama her bir mağdurun kendilerine başvurmak zorunda olduğunu belirtiyor.

Lütfen Ergo temsilcileri ile konuşun, kargo ile veya elden evraklarınızı iletin. Sadece voucher, seyahat evrakları, ödeme imzası değil, kredi kartının işlem dökümü veya nasıl ödediyseniz onun makbuzunu iletin. Ergo, tüm mağdurlar başvurmadan hasar tespitini sonuçlandırmanın mümkün olmadığını bana iletti. Bu süre aylar, hatta yıllar anlamına gelebilir!

Güncelleme: Ocak ayının sonlarına doğru, benim turun ödemesini tek çekim olarak yaptığım Garanti Bankası kredi kartıma, banka tarafımdan itirazımın kabul edilmesi sonucu, artı bakiye şeklinde iade yapıldı. Kredi kartı borcunu ödediğim hesabıma TL olarak nakit iade değil, prosedür gereği kredi kartına artı bakiye tanımlanıyor diye tahmin ediyorum.

Kara mizah
Tüm bunlar kara mizah gibi adeta… Bamtur’dan hala iade alamadık, ve bu süreç daha da gecikirse daha geniş kapsamlı girişimlerde bulunmamız gerekecektir. Bir an önce tur satın alanların aranıp bilgilendirilmesi gerekiyor.

Burada Bamtur sorumluluk üstlenmiyorsa TÜRSAB’ın da devreye girmesi gerekiyor. Gelişmeler oldukça burada da yazıyı güncelleyeceğim.

Son olarak biraz da kendi halime gülüp moral depolamaya çalışalım. Bamtur’un gönderdiği, doğal afet… falan dediği e-postada Bamtur’un Türkiye merkezli tek cruise firması olduğu belirtilerek mesaj bitirilmiş. Evet, bu durumda bir kez daha kontrolsüz, plansız agresif büyümenin sonuçlarıyla karşı karşıyayız.


Balkondan baktığımızda genelde şilepler, balıkçılar, yük gemileri, kalabalık bir manzara görürüz. Komşumuz bir ayı aşkın süredir bu dev yolcu gemisini gözlemlemiş, “bu gemi buralarda kalakaldı” demiş. Bu arada fotoğraf yakınlaştırılmış bir fotoğraf, logosu çıplak gözle mümkün değil okunmayacak kadar uzakta duruyor gemi aslında.

Acaba vaktinde Bamtur’un Türkiye merkezli cruise firması olmasını en azından kağıt üstünde sağlayan gemi buysa, bunun hareketsizliğini görmüş olsak yine de tur alır mıydık! Kısmet…

Bamtur bu saatten sonra operasyonlarını sürdürmek istiyorsa bir an önce müşterilerine geri ödemelerini yapmalı ve ardından çıkıp nedenleri daha inandırıcı şekilde paylaşmalı.

TARTIŞALIM

“Bamtur fazla açıldı!.. Cruise’e para var, müşteriye geri iade yok. Turlar ayaklanma yüzünden iptalmiş!” 14 kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

 1. selamlar. bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. bizde bamtur mağduruyuz. türsabın dilekçesin bana mail atabilirseniz çok yardımcı olursunuz. inşaallah bir an önce tüm mağdurlar olarak kurtuluruz.

  Yorumlayan: ersin | 21.11.2011, 12:17
  • Merhaba, rica ederim. Şimdi ekranımda görünen Hotmail adresinize ileteceğim.
   Bu arada noter kanalı ile bu dilekçeyi iletmek için 80-100 TL arası masraf istedi noter benden… Ben de bu kadar hazırlıklı gitmemiştim! Bu bilgiyi yazıya da ekleyeceğim.

   Yorumlayan: H. Cihan Salim | 23.11.2011, 15:36
   • Merhaba,

    Bende Bamtur mağduruyum, noter işlemlerini bende yaptırdım ancak merakla bekliyorum, bankada kulağının üzerine yatarsa ne olacak? Bankaya dava mı açmak zorunda kalacağız?? Noterle bankaya ihtar çekip parasını kurtarabilen var mı acaba biliyor musunuz??

    Yorumlayan: Fulya Aybek | 25.11.2011, 15:04
 2. Bende 29 Ekim’de yapılması planlanan turlardan birinin maduruyum ERGO sigorta yukarıda yazılanların hemen hemen aynısına bana da söyledi ödemeyi kredi kartımdan çektirdiğim için ilk önce bankaya paranın iadesi için faks çekmemi iade söz konusu değilse iade edilemeyeceğine daire ERGO ya gönderilmek üzere bir yazı istedi ancak ben dilekçemi hem faks hemde digital ortamda göndermeme rağmen hala bana dönmüş değiller her aradığımda ilgili firmadan evrak beklendiği tarafıma iletiliyor BAMTUR telefonlara cevap vermiyor ki senin istediğin evrakları düzenlesin birde madur olan sadece ben değilim dünyanın insanı var yani Fulya hanımın dediği gibi bankada kulağının üzerine yatıyor gibi hayırlısı bakalım umarım kimse daha fazla madur olmazda paramızı alırız öğrendiklerimizi en azından buradan birbirimizle paylaşırsak herkez için daha faydalı olur düşüncesindeyim. Tüm madurlara geçmiş olsun…

  Yorumlayan: Gürkan | 26.11.2011, 10:19
  • Bamtur un yapmış olduğu bu durum suç teşkil etmez mi? Bu suçun bir adı vardır mutlaka. Ben de banka ya dilekçe yazacağım ancak ümitli değilim. Ynede TÜRSAB dilekçe örneği varsa sizlerden rica ediyorum. GEÇMİŞ OLSUN

   Yorumlayan: Mecit ÖZDEMİR | 30.11.2011, 12:34
 3. kurban bayramı ispanya için bir gurup arkadaşla tur satın alıp mağdur olanlardanız. Kredi kartı ile ödeyenler paralarını geri aldılar, nakit ödeyen bizler hala paramızı alamadığımız gibi ne yapacağımızı bilemiyoruz. Ergo sigorta tüm mağdurlar toplanınca ödeme yapılacak diye açıklama yapıyor bu konuda yol yordam bilen arkadaşlarla ortak tavır koyulması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda adım atacak arkadaşlar benide bilgilendirirlerse sevinirim.

  Yorumlayan: cemal bitlis | 04.12.2011, 16:46
  • Cemal Bey, henüz kredi kartı ile ödeme yapan ben de geri ödeme almadım. Pek alan olduğunu da sanmıyorum. Geri ödeme alırsam buradan paylaşacağım, başka geri ödeme alan olursa da buraya yazmasını rica ederim.

   Yorumlayan: H. Cihan Salim | 05.12.2011, 11:36
 4. Bende kredi kartı ile ödeme yaptım ancak daha alamadım paramı bankaya ikinci kez itiraz dilekçesi gönderdim artı evraklarımı geçen hafta içinde ERGO sigortaya gönderdim bakalım bekliyoruz inşallah hayırlısı olur bir an önce paramızı verirler daha fazl madur etmezler bizi… Bu arada facebook da BAMTUR MADURLARI diye bir grup kurulmuş oradan nasıl başvuruda bulunacağızı parasını alanların nasıl aldığını takip edebilirsiniz benim okuduğum bir kişi var parasını alan umarım hepimiz alırız…

  Yorumlayan: Gürkan | 05.12.2011, 22:10
 5. 3 aydır bekliyoruz ergo sigorta şirketi hala iade yapamadı…Yetkililer duyarsız…Maalef “burası Türkiye” demek istemiyorum.

  Yorumlayan: ebru | 19.01.2012, 19:09
 6. Merhaba, yazı içine de güncelleme bölümü ekledim. Ödeme yaptığım kredi kartımın bankası Garanti, tüm miktarı, artı bakiye olarak kartıma geri iade etti. Garanti müşterisi iseniz bu konuda bankanıza danışabilirsiniz.

  Yorumlayan: H. Cihan Salim | 04.02.2012, 11:51
 7. merhaba, yazınızın başına bamtur un tursab belgesinin 26 mart 2012 de iptal olduğunu yazarsanız insanlar daha fazla mağdur olmayacaktır. (google da bamtur arayınca ilk sayfada çıktığınızdan herkes görecektir.) Durumu Türsab sitesinden kontrol edebilirsiniz.

  Yorumlayan: Adnan | 09.04.2012, 14:49
 8. Merhaba,
  2011 yılı Kurban Bayramı dönemi Barcelona turu alarak Bamtur mağduru olanlardanız. Topalm 4 arkadaş gitmeyi düşündüğümüz için Bamtur ilk etapta rezervasyon için bizden 4 kişi için toplam 1250 tl kapora talep etmişti. Parayı banka hesabına havale ettik.Kalan tutarı da kredi kartından taksitli olarak çektirdik. Turun iptalinden sonra kredi kartından çekilen tutar taksitli olarak artı bakiye şeklinde (3 ay geciktikten sonra) yatmaya başladı. İlk etapta yapılan 1.250 tl’lik tutar için geçen Kasım ayından beri Ergo sigortayla görüşme halindeydik. Ayda bir defa arayıp bizden aynı evrakları tekrar tekrar isteyip durdular. Nihayet dün en sonunda para iadesi yapılacağı söylendi ancak ödenecek tutar 250 tl. Bunun sebebi de Bamtur’un sigorta şirketiyle yaptığı anlaşmanın ‘limitli’ olmasıymış .Yani ancak belli bir rakama kadar ödeme yapılıyormuş. Hem bir sene bekletip hem de böyle dalga geçer gibi elimize sadaka vermeye kalkmaları cidden sinir bozucu. Tüketici mahkemesi ya da yolu her neyse, bunun hiç bir alternatifi yok mu?

  Yorumlayan: d.öztürk | 12.09.2012, 18:20
 9. Merhabalar;
  Ben de Bamtur’dan haziran sonunda 3 kişilik Balkan turu satın almıştım ancak tur, hareket gününe 4 gün kala iptal edildi. Daha sonra Bamtur’la defalarca hem telefonla hem de bizzat giderek iletişime geçtiğim halde sürekli oyaladılar, ve iptal olan tur paramı iade etmediler. Bir süre sonra telefona çıkmamaya başladmışlrdı zaten. Ödemeyi tek çekim ve İş Bankası kredi kartımla yapmıştım. İş bankası’nın “kredi kartıyla yapılan harcamaya itiraz formu”nu 19 kasım’da doldurdum ve bankaya faks çektim,bugün (8 ocak) param kredi kartima + bakiye olarak yatırılmıştı.
  Kolaylıklar dilerim

  Yorumlayan: Ş.Önsel | 08.01.2014, 10:30
 10. Mrb dilekçe orneginden banada yollarimisiniz

  Yorumlayan: aylin | 26.10.2014, 03:08

Yorum yapın