// blog ve bloglar

blog ve bloglar

Susuzluktan kırılmaya başladık bile! Her hafta 40 bin kişi hayatını kaybediyor, bugün bunun farkına varalım

Dünyanın her tarafından binlerce blog yazarının katıldığı “Blog Action Day“, benim çevirimle Blog Eylem Günü bu yıl katılımcıların oylarıyla gündem konusu olarak ‘su sıkıntısını’ seçti. Ben bu yazıyı kaleme alırken geçen yıldan daha az sayıda, yaklaşık 5 bin blog, eylem gününü desteklemek için kaydolmuştu. Bu bloglar yazıları veya sayfalarına yerleştirdikleri bilgilendirme reklamcıklarıyla yaklaşık 40 milyon okuyucuya ulaşma potansiyeline sahip. Sayının azalması, günümüzde blog yazma eğiliminin gerilediğinin, bunun yerine sosyal medyada paylaşımlarda bulunmanın, mikro bloglama da denilen Twitter gibi platformlarda ses vermenin tercih edilir olduğunun göstergesi. Buna ek olarak, 5 bin katılımcı içinde Türkiye’den şu anda yaklaşık 47 blogun kayıt olduğunu görmek de üzücü, İnternet’i en yoğun kullanan ülkelerden biri olmamıza rağmen.

Bunları bir yana bırakıp günün konusuna odaklanalım. Suyun önemini hepimiz biliyoruz, zaten 2007 yılındaki Blog Eylem Günü’nün konusu da ‘su’ idi. Ama gerçekten durumun ne kadar kritikleşmeye başladığının farkında mıyız acaba. Bugün yaklaşık 1 milyar insanın temiz, içilebilir, kaynağı kalıcı suya erişimi yok!

Sadece Afrika’da değil, gelişmiş ülkelerde bile zor şartlar altında yaşayan insanlar büyük sıkıntılar yaşıyor. Hastalık vakalarının %80’ine yakınının susuzluğun en büyük sonucu olan hijyen eksikliğinden kaynaklandığı belirtiliyor. Bu yolla ölümler, diğer tüm ölümlerden daha fazla.

Bu tarz yazmak istemezdim ama her hafta, Dünya’da yaklaşık 40 bin kişi su, hijyenle ilgili sıkıntılar nedeniyle ölüyor! Yani her hafta bir Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş maçında tirübünleri dolduran kadar insanı kaybediyoruz. Bunların 38 bini çocuk ve dizanteri, hatta kolayca önlem alınabilecek ishal gibi hastalıklardan hayatlarını kaybedebiliyorlar.

Susuzluk deyince akla ilk Afrika'nın gelmesi doğru. Ama sorun tüm dünyayı tehdit ediyor, Türkiye'de su güvenliği açısından orta riskli bir ülke

Susuzluk deyince akla ilk Afrika’nın gelmesi doğru. Ama sorun tüm dünyayı tehdit ediyor, Türkiye’de su güvenliği açısından orta riskli bir ülke

Bugün 2,5 milyar insanın bir tuvalete erişimi yok, ama çok daha az insanın cep telefonu yok! Cep telefonu demişken, her gün şarjı biten iPhone veya benzer bir cihazı şarj etmek için yarım litre su harcıyoruz. Google’da bir arama yapmak yarım mililitre su harcanmasına neden oluyor, lafın kısası enerji üretmek, enerjiyi taşımak için ciddi su harcıyoruz.

Günlük hayatta neler yapabiliriz? Lütfen daha önce yazdığım Doğal Kaynaklarımızı Tüketiyoruz, İlk Tehlike Suda, Lütfen Tasarruf Edin başlıklı yazıma göz atın. Ama daha fazlası var, artık su üstünde ciddi global politika tartışmaları yaşanan, büyük stratejiler dönen bir alan. Enerji kaynaklarına erişime olduğu kadar suya erişim de önemli.

Türkiye, çoğumuzun sandığının aksine, su sıkıntısı çekmeye aday ülkelerden biri. Bugün suya erişime göre hazırlanan haritalarda mavi değil, sarı renkte. Bu konuda çevremizi bilinçlendirelim, ülkemizin çevreye önem vermesi, sadece insan olarak bizlerin refahı değil, doğanın, diğer canlıların ve Dünya gezegeninin geleceği için adım atmasına önem verelim. Bu konularda ilerleme kat edecek çalışmaları destekleyelim, doğayı katledenlere karşı daha duyarlı olalım.

Yine konu hakkında gerçekten çok güzel yazılar var, taze taze, bunlara da göz atmanızı içtenlikle tavsiye ederim:

Ayrıca http://donate.water.org adresinden 25 dolarlık bir bağış ile bir kişinin hayatı boyunca temiz suya erişimini mümkün kılan bir bağış yapabilirsiniz. Bu da aslında sorunun ne kadar akıl çerçevesinde, küçük adımlarla çözülebileceğinin göstergesi. Ama tüm dünyada bu konuyla ilgili ilerlememiz tabii ki milyarlarca dolar, siyasi irade, ve en başta onu harekete geçirecek kamu bilinci gerektiriyor.

İlgili Yazılar:

TARTIŞALIM

“Susuzluktan kırılmaya başladık bile! Her hafta 40 bin kişi hayatını kaybediyor, bugün bunun farkına varalım” 2 kez yorumlanmış, siz de yorumlayın

 1. […] This post was mentioned on Twitter by Ferhad Fidan, Cihan Salim. Cihan Salim said: bugün blog eylem günü #BAD2010 yazım: Susuzluk tehlikesi sandığımızdan daha ciddi ve yakın, 1 milyar kişi suya erişemiyor http://j.mp/9xKR7J […]

  Yorumlayan: Tweets that mention H. Cihan Salim – Günce… Blog… | Susuzluktan kırılmaya başladık bile! Her hafta 40 bin kişi hayatını kaybediyor, bugün bunun farkına varalım -- Topsy.com | 15.10.2010, 23:28
 2. Very important observations regarding the conscious consumption of water on our planet.
  I live in the country contains the largest watershed in the world and are now beginning to raise awareness of the people for this important, rare and precious gift of nature.
  It is therefore very necessary that participation on the Internet for us all.
  congrats!
  best regards!

  Yorumlayan: Beth Q. | 16.10.2010, 07:40

Yorum yapın