// sanat kültür tiyatro

sanat kültür tiyatro

İstanbul’dan efsanevi Mummenschanz pandomim grubu geçti

2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, Ankara’daki İsviçre Büyükelçiliği ve İstanbul’daki İsviçre Konsolosluğu’nun katkıları ile davet edilen Mummenschanz grubu dünyanın en meşhur pandomim topluluklarından biri ve kendi adlarıyla sergiledikleri şovu yıllardır sergiliyorlar. Ama ancak şovun sonunda, sanatçıların yüzlerini gördüğümüzde bu “yıllardır” kavramının ne kadar uzun bir süreyi kapsadığını anladım. Eve gelip grubun adını İnternet’te aradığımda ise Muppet Show’un 1976’daki bir bölümüne çıktıkları videoyu buldum! Gençliğinden bir şey kaybetmemiş bu yaşlı sanatçıların verdikleri mesajlardan biri de kendini me manevi ne de fiziki olarak yaşla sınırlamamak gerektiği idi.

Mummenschanz’ın meşhur oyuncu borusu topunu salonla paylaşıyor, ama geri göndermeniz şartıyla, ve böylece izleyici şovun parçası olmaya başlıyor

Şovun başlangıcı tabii ki yine 10-15 dakika gecikti, açılışta sahneye çıkan konsolos seyircilere teşekkür ederken “tesis nedeniyle şov normalden kısa sürecek” dedi. Bu kısım Türkçe’ye tam tercüme edilmese de 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilen şehirlerden en büyüğü, koca İstanbul’un, İsviçre’nin dört kişilik bir pandomim grubunun şovunu ağırlayacak büyüklükte, veya nitelikte salonu olmaması da salonda benim gibi pek çok kişiyi bir kez daha hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü 1,5 saatlik, arasız gösteriden çıktığımızda daha fazlasına hala açtık ve birkaç kişinin daha “acaba normalde daha kaç dakika sürecekti” diye konuştuğuna şahit oldum.

Pandomim deyince sıklıkla akla gelen performanslardan farklı olarak Mummenschanz’da, özellikle ilk bölümde çeşitli formlar, şekiller ve objelerin hareketlerini, daha çok soyut anlamlar yükleyerek izliyoruz. Bu bölümde dev yuvarlaklar seyirciden seyirciye değişmekle birlikte genel algı olarak bir kalpten bir surata dönüşürken küçük mesajlar da verebiliyor.

Mummenschanz’ın beni şaşırtan basitlikle yakaladığı etkili sahnelerden biri de tuvalet kağıtlarından parçalardan oluşan bir surattı!

Basit anlatımı, imgelemi, metafor kullanımı ile beni en etkileyen sahnelerden biri de kulak, burun, göz, ağızları tuvalet kağıtlarından oluşturulmuş iki varlığın birbirlerine dil dökmesi, göz yaşı akıtması, kulak vermesinin çok güzel dile getirilişiydi.

1977’den 80’e, Amerika’da Broadway sahnelerinde tek kelime söz veya müzik içermeden en uzun kalan gösteri olan Mummenschanz’ın eski gösterilerinden çekilmiş bir videoyu aşağıya ekledim, bu video ile birlikte üç videonun da YouTube linkini altta bulabilirsiniz. Kültür Başkenti etkinlikleri arasına Mummenschanz’ın eklenmesi, hem de çok uygun fiyatlara izlenebildiği için de teşekkür ve tebrikleri kültür başkenti etkinlikleri yönetimine göndermeliyim. Keşke birkaç gösteri daha fazla yapılabilseydi, ama belki de Mummenschanz’ın programı buna elvermemiş olabilir çünkü hala dünyayı geziyor, gösterilerini sergiliyorlar.

Son olarak bizleri böylesine memnun eden Mummenschanz, aslında sanatın bize günlük hayatta yaşadıklarımızı, günlük sıkıntı, stres, üzüntüleri veya mücadeleleri anlatmakla sınırlı olmadığını hatırlattı. “Sanat, ruhun arınmasıdır” yaklaşımını, veya soyut sanatın pozitif mesaj verebilme gücü olduğunu bir kez daha hatırlattı. Böylesi imgelemler, metaforlarla etkileyici olacak Türk sahne gösterilerini de daha merakla bekler kıldı!..

YouTube’daki Mummenschanz videolarından birkaçı: Yukarda paylaştığım Mummenschanz videosu / Mummenschanz B / Mummenschanz C

TARTIŞALIM

“İstanbul’dan efsanevi Mummenschanz pandomim grubu geçti” henüz yorumlanmamış, ilk siz yorumlayın

Yorum yapın